Przegląd stolików z tacą

Stolik z tacą to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych przestrzeni mieszkaniowych, gdzie fakt, że można go złożyć i dzięki temu, nieużywany, nie zajmuje wiele miejsca, jest jego ogromną zaletą.

Joanna Głowacka Joanna Głowacka / 21-09-2015

Może w naszym domu pełnić wiele funkcji, a jego lekkość sprawia, że daje się łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Można go wykorzystać na przykład podczas większej imprezy rodzinnej, gdzie przy suto zastawionym stole przyda się dodatkowy blat, swego rodzaju osobny „barek” z napojami i szklankami lub mały bufet z ciastem. Użytkownicy posiadający taki mebel potrafią wskazać o wiele więcej sposobów jego wykorzystania.

Śniadanie do łóżka

Pierwszym skojarzeniem zastosowania stolika z tacą, nazywanego też stolikiem śniadaniowym, jest, oczywiście, śniadanie serwowane prosto do łóżka. Ten romantyczny obrazek rodem z amerykańskich filmów bardzo łatwo można przenieść do własnej sypialni. Potrzeba tylko odpowiedniej tacy z nóżkami, kilku produktów śniadaniowych, aromatycznej kawy i obowiązkowo – butelki czy wazonika na pojedynczy kwiatek. Dla tych, którzy lubią sprawdzić się w roli artysty, dostępne są stoliki z surowego jasnego drewna, które samodzielnie można ozdobić, na przykład metodą decoupage. Należy koniecznie pamiętać o ich uprzednim zaimpregnowaniu.

Stoliki z tacą do czytania, nauki i korzystania z laptopa

Odmianą stolików śniadaniowych są stoliki do czytania i nauki. Wielogodzinne przygotowania do sprawdzianów czy egzaminów potrafią nieźle dać nam w kość. Siedzenie przy biurku w jednej pozycji sprawia, że po dłuższym czasie ciało jest ścierpnięte, a mięśnie i stawy obolałe. Ułożenie się na łóżku czy kanapie z książką przynosi ulgę, problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba coś zanotować lub podkreślić. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są stoliki z tacą. Modele z regulowanym kątem nachylenia blatu pozwolą na odpowiednie ustawienie stolika według własnych potrzeb, a wygodna półka i dodatkowa szuflada zapobiegną ciągłemu poszukiwaniu długopisu czy zakreślacza. Do nauki wykorzystujemy też komputer lub po prostu używamy go w łóżku, sprawdzając przed snem pocztę i wiadomości ze świata. Często również w ten sposób relaksujemy się po całym dniu, oglądając film lub ulubiony serial. W tych sytuacjach właściwie niezbędne jest posiadanie podkładki lub stolika pod laptopa. Pomijając fakt, że bez tego nie ma w zasadzie żadnej możliwości korzystania z myszy, to największym problemem jest przegrzewanie się sprzętu na skutek położenia go na kołdrze, kocu czy nawet na kolanach. Niektóre modele stolików pod laptopa mają nawet specjalną funkcję chłodzenia oraz matę antypoślizgową pod mysz, a także wgłębienie na kubek czy szklankę.

Stolik z tacą dla chorego

Kiedy choroba zmoże tak, że nie można ruszyć się z łóżka, najprostsze czynności sprawiają bardzo wiele trudu. Stolik z tacą śniadaniową zaprojektowaną do podawania posiłków, ze specjalnym kubkiem, który stabilnie trzyma się blatu, oraz z wgłębieniem na talerz doskonale sprawdzi się przy serwowaniu potraw choremu. Takie stoliki są nie tylko wygodne, ale też praktyczne – dzięki przemyślanej konstrukcji zapobiegają wylewaniu się napojów oraz przesuwaniu talerza po blacie i „gubieniu” elementów posiłku. Są stabilne, ale lekkie, dzięki czemu łatwo je przenieść z miejsca na miejsce. Zazwyczaj wykonane są z aluminium lub specjalnie wzmacnianego plastiku – materiałów, które dają się utrzymać w doskonałej czystości. Innym rodzajem mebla, który pomoże przejść przez czas choroby, jeststolik przyłóżkowy. Większość modeli ma zamocowane kółka z hamulcem, dzięki czemu pacjent z łatwością może do siebie przysunąć lub odsunąć od siebie taki mebel, a następnie ustawić go w pozycji nieruchomej. Regulacja wysokości pozwala na przystosowanie stolika do każdego łóżka. Zmienność kąta nachylenia blatu daje możliwość czytania czy, w przypadku dzieci, odrabiania lekcji lub kolorowania i rysowania.

Stoliki z tacą w codziennym użytkowaniu

Stolik z tacą na wysokich nogach jest bardzo przydatny w codziennym użytkowaniu. Występuje w wielu wariantach, dlatego można znaleźć zarówno taki, który pasuje do nowoczesnych wnętrz, jak i modele w stylu klasycznym, idealnie dopełniające aranżację eleganckiego salonu. Podczas wieczornego wypoczynku na sofie taki stolik będzie bardzo poręcznym miejscem na odstawienie kubka z herbatą czy kieliszka z winem. Dostępne są też stoliki, których blat można odczepić od podstawy, są one zazwyczaj wykorzystywane w biurach i poczekalniach.

Stoliki na balkon i do ogrodu

Latem wystawiamy na nasze balkony i tarasy doniczki z ziołami. Będą one świetnie się prezentować na specjalnych stolikach, które po sezonie można złożyć i schować w piwnicy – z pewnością nie zajmą dużo miejsca. Taki przenośny stolik z blatem zakończonym obramowaniem przyda się również w ogrodzie i na działce, na przykład podczas grillowania. Blat w formie tacy pomoże zatrzymać wszystko, co znajduje się na stoliku, a ze względu na nierówne podłoże czy wiatr mogłoby spaść. Takie modele świetnie sprawdzają się również na piknikach i innych imprezach plenerowych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro