Przegląd słoików na kuchenne przyprawy

Aby gotowanie stało się pasją, nie wystarczą naczynia i książka kucharska. Ważny jest także porządek w kuchni, który uprzyjemni pracę i ułatwi sprzątanie. Często w szufladach i szafkach z przyprawami tworzy się bałagan. Zwykle z powodu braku miejsca, niechlujnie rozdartych opakowań, rozsypanych ziół, które dawno już zwietrzały. Aby tego uniknąć, wystarczy przesypać je do modnych i praktycznych słoiczków. Kosztują niewiele i pozwalają na utrzymanie porządku oraz szybki dostęp do ulubionych przypraw, a nawet motywują do kulinarnych eksperymentów.

Anna Bator Anna Bator / 01-09-2016

Czym się kierować przy wyborze słoików?

Przede wszystkim ustal, czy słoiki na przyprawy będą stały na blacie, czy będą schowane w szafce i czy szukasz ozdobnych słoików, czy gładkich prostych modeli. Określ także miejsce, które chcesz przeznaczyć na słoiki. Do wyboru masz słoiki o pojemności litrowej, jak również mniejsze, nawet 0,3 l. Ważny jest ich kształt. Do wyboru mamy słoiki okrągłe, kwadratowe, a nawet pochylone sześciokąty.

Za słoik półlitrowy zapłacimy od 9 do 39 zł. Cena zależy nie tylko od wyglądu, ale i od ozdób (np. nadruku na szkle, ozdobnej kokardki) czy jakości szkła i sposobu zamykania. Najpopularniejsze są tradycyjne szklane słoiki, zakręcane. Oprócz nich znajdziemy także słoiki hermetycznie otwierane i zamykane przy pomocy zaciskanego uchwytu, który ściska ogumienie. Te słoiki są bardzo szczelne, zachowują świeżość przypraw na długo. Popularne są też słoiki ceramiczne i plastikowe. Te ostatnie, z uwagi na lekkość, najczęściej przeznaczone są do takich produktów, jak cukier, mąka czy kasze.

Słoiki szklane

Szklane słoiki są najchętniej wybierane do szuflad i półek. Często znajdziemy je na blatach, a nawet podwieszane pod szafkami. Wybór jest duży, zarówno pod względem rozmiarów, jak i kształtów. Najprostsze słoiki to te z ozdobną zakrętką. Sprawdzą się praktycznie do każdej przyprawy. Dostępne są także słoiki z zakrętką, która umożliwia uchylenie jej tak, aby przez dziurki większe lub mniejsze wsypać do potrawy odpowiednią ilość przyprawy. Tego rodzaju słoiczki przeznaczone są w szczególności do przypraw drobnych, których zwykle obawiamy się dodać za dużo, np. ostrej papryki.

Warte uwagi są szklane słoiki ze szklaną lub drewnianą pokrywką z rączką. To doskonałe rozwiązanie do przypraw i produktów, których używamy codziennie i które odmierzamy miarką. Szklane słoiki dostaniemy gładkie, z delikatnymi wzorami lub napisami (np. cukier, sól itp.). Jeśli chcemy ozdobić je według własnego pomysłu, możemy zawiązać pod zakrętką wstążkę na kokardkę lub okleić ozdobną koronką.

Słoiki ceramiczne

Ten rodzaj słoików i pojemników najczęściej jest wybierany do nowoczesnych kuchni, w których stoją one na widoku i stanowią nie tylko użyteczne przybory kuchenne, ale także ozdobę. Ceramiczne słoiki nie są przezroczyste. Przeważnie dostaniemy je w bieli, szarości, beżu i czerni. Najmodniejsze są te z napisami i uroczymi wzorami. Ciekawie prezentują się też ceramiczne słoiki z ozdobą stworzoną metodą decoupage. Najlepiej prezentują się w kuchniach w stylu vintage. Możemy przechowywać w nich sól, cukier oraz suszone zioła i liście.

Słoiki plastikowe

Plastikowe pojemniki imitujące słoiki przeważnie są wybierane na przyprawy i produkty, które zwykle kupujemy w dużych ilościach, np. na kilogramy. Najczęściej przesypujemy w nie cukier, sól i płatki. To jednak nie jedyne ich zastosowanie. Plastikowe słoiki sprawdzą się do mrożenia (np. świeżych liści magi czy mięty). Warto je mieć w domu również latem, ponieważ doskonale nadają się do mrożenia sezonowych owoców (np. jagód czy truskawek).

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro