Przegląd skanerów do slajdów i negatywów

Przegląd skanerów do slajdów i negatywów

Każdy miłośnik fotografowania, który posiada bogatą kolekcję fotografii zrobionych tradycyjnym aparatem, wcześniej czy później myśli o zrzuceniu zdjęć na dysk komputera. Aby osiągnąć ten cel, trzeba wyposażyć się w odpowiedni skaner, który pozwoli na przetworzenie zdjęć do postaci cyfrowej.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 06-10-2015 / aktualizacja: 07-05-2018

Mimo że od lat jesteśmy atakowani z każdej strony cyfrowymi urządzeniami, wiele osób wciąż korzysta z tradycyjnych aparatów. Fotografia klasyczna ma w sobie pewien czar, którego pozbawiony jest świat cyfrowy. Jednak każdy użytkownik tradycyjnego aparatu chciałby móc pochwalić się swoją twórczością w Internecie albo dla czystej wygody mieć możliwość przeglądania zdjęć na ekranie monitora. Właśnie dlatego właścicielowi tradycyjnego aparatu przyda się skaner do klisz. Na rynku znajduje się kilka modeli, a konkretne urządzenie powinniśmy dopasować do naszych potrzeb.

Rollei (ok. 90–800 zł)

Rollei to producent, który dostarcza głównie profesjonalne skanery. W ofercie Rollei znajdziecie całą gamę różnorodnych skanerów potrafiących przetwarzać filmy fotograficzne. Wybór odpowiedniego modelu możemy uzależnić ściśle od posiadanego przez nas budżetu, gdyż skanery Rollei za pośrednictwem portalu Allegro można kupić w dość szerokim wachlarzu cenowym. Najtańsze modele zostały wyposażone w 5,1 Mpix przetwornik, podczas gdy te najdroższe mogą się pochwalić 9 Mpix sensorami. Sprzęt jest podłączany do komputera kablem USB, z którego jest również zasilany. Obudowa skanerów do filmów firmy Rollei została zaprojektowana tak, aby w jak najprostszy sposób umożliwić przeskanowanie negatywów i slajdów.

REFLECTA x7 (ok. 500 zł)

A co powiecie na skaner firmy REFLECTA, model oznaczony jako x7? Sprzęt ten został zaopatrzony w nowoczesny 14 Mpix sensor. Warto zauważyć, że REFLECTA x7 jest skanerem samodzielnym, co oznacza, że do działania nie potrzebuje komputera. Co więcej, x7 może pobierać energię elektryczną zarówno z sieci, jak i z wbudowanej baterii, która pozwala na aż 2,5 godziny działania. Naturalnie mamy tu też wyświetlacz, który ma przekątną 2,4-cala. To nie wszystko, ponieważ producent do zestawu dołącza kabel pozwalający na podłączenie skanera do telewizora, a co za tym idzie – przeglądanie zdjęć na dużo większym ekranie. X7 posiada slot na karty SD/SDHC, które mogą przechowywać zeskanowane przez nas fotografie.

PLUSTEK OpticFilm 8200i (ok. 1400–1800 zł)

Jeśli szukacie w pełni profesjonalnego skanera do filmów, warto zainteresować się modelem z serii PLUSTEK OpticFilm 8200i. Producent zastosował tu przetwornik obsługujący rozdzielczość wynoszącą aż 7200 dpi, przy 48-bitowej palecie barw, co gwarantuje, że zeskanowane przez nas fotografie będą w doskonałej rozdzielczości i z wręcz idealnie odwzorowaną paletą barw. Wyjątkowo interesująca jest tu funkcja iSRD, która wykorzystuje wbudowany w skaner kanał podczerwieni i eliminuje ze skanów wszelkie zanieczyszczenia i zarysowania – a to wszystko bez utraty detali przedstawionych na zdjęciu. Warto wspomnieć o automatycznej kalibracji IT8, która zapewnia jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów przechwyconych z zeskanowanej fotografii.

REFLECTA x8 (ok. 250 zł)

Na koniec zostawiłem dla was przystępny cenowo skaner do filmów, model REFLECTA x8. Mamy tu w zasadzie wszystko to, co jest wymagane podczas amatorskiego użytkowania skanera. 5 Mpix sensor, 24-bitowa głębia kolorów, a także niewielkie gabaryty i waga – to niewątpliwe zalety modelu x8. Ten zasilany z portu USB skaner może się pochwalić przede wszystkim bardzo szybkim czasem skanowania w kolorze, wynoszącym zaledwie 2 sekundy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro