Przegląd ściągaczy do sprężyn

Przegląd ściągaczy do sprężyn

Ściągacz do sprężyn to podstawowe narzędzie podczas wymiany amortyzatora. Jego praca jest wręcz nieoceniona i przede wszystkim niezastąpiona. Pamiętajmy, że próby zdjęcia sprężyny bez ściągacza prowadzą do uszkodzenia ewentualnych narzędzi, które zostały do tego wykorzystane, a w najgorszym przypadku próba może prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, ponieważ „ściągnięta” sprężyna ma olbrzymią energię.

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 26-04-2017

Jak dobrać ściągacz?

Przed wyborem konkretnego modelu ściągacza należy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania – do jakich sprężyn będziemy go używać oraz jak często będziemy z niego korzystać. W przypadku, gdy używany będzie sporadycznie, możemy zdecydować się na zakup podstawowego ściągacza, który nie wygeneruje dużego kosztu. Inaczej jest, gdy ściągacz będzie używany regularnie. Wówczas lepiej kupić raz, a porządnie i zainwestować w ściągacz wysokiej klasy.

Jak dopasować ściągacz do sprężyny?

Dopasowanie odpowiedniego ściągacza jest uzależnione od typu sprężyn, które będziemy demontować. Jeżeli są to sprężyny w autach o dużej masie własnej, najlepiej zdecydować się na zakup ściągacza talerzowego, który jest o wiele bardziej stabilny niż klasyczne najprostsze ściągacze. W przypadku, gdy ściągacz będzie służył nam jako narzędzie pracy, warto kupić hydrauliczny ściągacz, który jest łatwy w obsłudze i przede wszystkim skraca czas zabezpieczenia sprężyny. Jeżeli ściągacz ma służyć do tylnego zawieszenia lub amortyzatorów w motocyklu, możemy zdecydować się na najtańsze rozwiązania. Najlepszym będzie zakup całego zestawu ściągaczy, zawierającego odpowiednie końcówki, dzięki czemu będzie narzędziem uniwersalnym.

Budżet do 100 zł

Najtańszymi produktami cieszącymi się ogromną popularnością są ściągacze o długości 260 mm w cenie około 24 zł. Według producenta ściągacz zbudowany jest przy wykorzystaniu odpornej stali stopowej i współpracuje z kluczem 21”, więc jego obsługa jest stosunkowo prosta. Alternatywą jest ściągacz firmy NEO o długości 300 mm. Produkt jest wyposażony w wyprofilowane łapy, dzięki czemu odpowiednio zabezpieczy sprężynę podczas pracy i zagwarantuje bezpieczną pracę pod dużym obciążeniem. Cena dwóch ściągaczy wynosi około 75 zł.

Budżet do 300 zł

Decydując się na wydatek około 300 zł na zakup ściągaczy do sprężyn, mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zakup uniwersalnego ściągacza o długości 355 mm renomowanej firmy Yato za około 230 zł. Produkt dzięki specjalnie wyprofilowanym, dwuramiennym uchwytom gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Alternatywą jest zakup zestawu przeznaczonego do konkretnej marki i konkretnych amortyzatorów. Dla przykładu zestaw do demontażu sprężyn przednich i tylnych samochodów marki Mercedes to wydatek rzędu około 265 zł.

Budżet powyżej 300 zł

Dysponując budżetem powyżej 300 zł, bez większego problemu staniemy się właścicielami hydraulicznego ściągacza do wymiany sprężyn poza samochodem, np. McPherson. Dobrej jakości hydrauliczny ściągacz to wydatek około 760 zł. Za taką kwotę możemy stać się właścicielami urządzenia, które bez większego problemu poradzi sobie ze sprężyną o maksymalnej twardości 1000 kilogramów. Ściągacz jest w stanie obsłużyć sprężyny o średnicach między 100–250 mm.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup ściągacza, należy się wcześniej zastanowić, jakie są nasze potrzeby. Następnie dobieramy konkretny produkt.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro