Przegląd pneumatycznych kluczy udarowych

Przegląd pneumatycznych kluczy udarowych

Narzędzia pneumatyczne to podstawa sprawnej pracy mechanika, także amatora. Dzięki nim uda się wykręcić większość śrub, z którymi nie poradziłby sobie klucz ręczny. Jaki zestaw kupić, aby idealnie wpisał się w nasze potrzeby?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 30-06-2017

Nie ma klucza bez kompresora

Zasilenie wszystkich narzędzi pneumatycznych odbywa się przez dostarczenie im wymaganej ilości sprężonego powietrza, za którego wytwarzanie jest odpowiedzialny kompresor. Jeśli maszyna nie jest w stanie zagwarantować wydajności na wystarczającym poziomie, to klucz lub inne narzędzie nie będzie pracować właściwie, tzn. z pełną mocą. Kluczowy jest zatem taki dobór kompresora, aby spełnił wymagania użytkownika i narzędzi, którymi będzie chciał się posługiwać.

Zapotrzebowanie kluczy pneumatycznych względem wydajności kompresora jest uzależnione od ich maksymalnego momentu. Większość z nich zużywa ok. 150–200 l powietrza na minutę, ale dla mocniejszych (>1000 Nm) może to być zbyt mało. W praktyce, dysponując budżetem ok. 350 zł, można nabyć kompresor o przepustowości powyżej 200 l/min, co stanowi wartość w zupełności wystarczającą dla narzędzi o średnim momencie. Przykładami marek oferujących niedrogie urządzenia o dobrej wydajności są chociażby Kraft&Dele, Tagred czy nieco droższy Stanley.

Klucze udarowe marki Yato

Szeroki asortyment kluczy udarowych oferuje firma Yato. Podstawowy model marki, a więc Yato YT-09511, można kupić już w kwocie poniżej 200 zł. Klucz jest wyposażony w mechanizm udarowy Twin Hammer z podwójnym bijakiem, podnoszącym skuteczność i wytrzymałość narzędzia. Maksymalny moment, z którym może odkręcać śruby, wynosi 550 Nm przy 7500 obr./min. Wymagana przepustowość kompresora to natomiast ok. 120 l/min.

Bardziej wymagający użytkownicy będą potrzebować kluczy o momencie przekraczającym 1000 Nm. Przykładem takiego urządzenia jest Yato YT-0953 o momencie maksymalnym 1356 Nm i 10 000 obr./min. Ma on wzmocnioną, kompozytową obudowę oraz system Start-Stop, redukujący do minimum pracę urządzenia bez obciążenia. Klucz Yato YT-0953 wymaga mocnego kompresora o wydajności co najmniej 480 l/min. Posiadając tego typu urządzenie, mamy pewność, że poradzi sobie nawet z mocno zapieczonymi śrubami. Koszt zakupu klucza jest niski, biorąc pod uwagę jego moment. Jest to ok. 450 zł.

Klucze ze średniej półki Bass Polska

Marką konkurencyjną dla Yato jest Bass Polska, oferująca produkty o podobnych możliwościach i cenie. Jednym z podstawowych modeli jest BP-4309 o maksymalnym momencie wynoszącym 610 Nm. Podobnie jak w przypadku kluczy Yato, wyposażony jest w system Twin-Hammer, a więc podwójny bijak. Wyróżnikiem Bass Polska BP-4309 jest niska waga (1,3 kg), która została osiągnięta dzięki zastosowaniu obudowy z materiału kompozytowego i aluminium. Cena tego klucza pneumatycznego to ok. 370 zł.

Za ok. 420 zł można natomiast nabyć mocniejszy model oznaczony jako BP-4308, który oferuje moment 1220 Nm przy niewielkim, średnim zapotrzebowaniu na powietrze na poziomie 140 l/min. Jego waga również jest niska – wynosi nieco ponad 2 kg.

Metabo – sprawdzona marka

Użytkownicy oczekujący najwyższej trwałości i jakości powinni zaufać markom o długiej tradycji, jak chociażby Metabo. Za kwotę ok. 670 zł nabędziemy klucz o momencie luzowania 930 Nm, który potrzebuje 9 l powietrza na sekundę, a więc 540 l na minutę. Wyróżnikiem Metabo są dobre warunki gwarancyjne: 3 lata na urządzenie wraz z akumulatorem oraz rok zerowych kosztów serwisowych, nawet gdy uszkodzenie będzie wynikało z nieprawidłowego użytkowania klucza.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro