Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Przegląd pistoletów lakierniczych

Chcąc uzupełnić ubytek lakieru na karoserii, wielu kierowców decyduje się na użycie farby w spreju. Jeśli jednak szukamy bardziej profesjonalnego rozwiązania, trzeba sięgnąć po pistolet lakierniczy. Różnice ich cen bywają ogromne, co laika może wprowadzić w konsternację.

Łukasz Żyła
Łukasz Żyła 25-01-2017 aktualizacja: 13-08-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Przegląd pistoletów lakierniczych

Coraz częściej właściciele pojazdów decydują się na samodzielną naprawę ubytków lakierów na karoserii samochodu. Jest to bez wątpienia spora oszczędność, a także satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy. Chcąc rozpocząć przygodę z lakiernictwem, konieczne jest wyposażenie się w pistolet lakierniczy. Sam pistolet to jednak nie wszystko – do jego działania konieczne jest użycie odpowiedniego kompresora. Taki sprzęt nadaje się nie tylko do pracy przy karoserii. Za jego pomocą można też bez problemu odnowić felgi czy zaimpregnować drewniany taras.

Dysza ma znaczenie

Pistolet lakierniczy wyposażony jest w dyszę, przez którą wytworzone przez sprężarkę ciśnienie wypycha rozpyloną farbę. Od dyszy w dużej mierze zależy, ile farby, lakieru czy podkładu zostanie wyrzucone z pistoletu po naciśnięciu spustu. Rodzaj dyszy profesjonaliści dobierają do rodzaju zastosowanego lakieru, malowanej powierzchni czy nawet samej techniki malowania. Nie można przyjąć jednego ściśle ustalonego kryterium. Innej dyszy użyjemy bowiem do pracy z karoserią, a innej do nakładania bejcy.

Rodzaje pistoletów

Wysokociśnieniowe

To jedne z najstarszych i najpopularniejszych pistoletów lakierniczych. Charakteryzują się dosyć uniwersalnym zastosowaniem. Pistolety HP, jak wynika z samej nazwy, pracują pod wysokim ciśnieniem. Sprężone powietrze przez niewielki otwór w dyszy wypycha farbę która jest dosyć mocno rozpylana, co przy dużym ciśnieniu powoduje stosunkowo spore jej straty. Zaletą pistoletów HP jest natomiast mniejszy pobór powietrza, co umożliwia współpracę z małymi kompresorami.

  • Professional HP, to model dla osób szukających pistoletu do uniwersalnych prac, np. lakierowania karoserii czy wykończenia prac stolarskich. Ma regulację powietrza, ilości wyrzucanej farby i szerokości strumienia. Model z dyszą o wielkości 2.0 nadaje się do nakładania m.in. baz, lakierów, bejc czy szpachli. Cena ok. 250 zł.

Niskociśnieniowe

Dobrze sprawują się w czasie malowania mniejszych powierzchni. Ich dysze mają więcej otworów, dzięki czemu możliwy jest większy natrysk farby. Zwiększona liczba otworów powoduje jednak spadek ciśnienia. Pistolety HVLP są więc oszczędniejsze, jeśli chodzi o zużycie farby, do pracy potrzebują jednak mocniejszej sprężarki.

  • Italco H-600 to propozycja pistoletu niskociśnieniowego charakteryzującego się niską stratą materiału. Praca na niskim ciśnieniu powoduje łatwe nakładanie równomiernych warstw lakieru. Italco ma również trzy regulacje powietrza, farby i szerokości strumienia. Nabywcom Italco H-600 zaleca się pracę przy ciśnieniu 2,5 bara. Cena ok. 170 zł.

Mocowanie zbiornika

Przeglądając oferty pistoletów lakierniczych, najczęściej spotkamy się z modelami, w których zbiornik na farbę czy lakier znajduje się na górze pistoletu. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, bo pozwala na dosyć komfortową pracę przy użyciu niskiego ciśnienia. Można jednak spotkać pistolety, które mają zbiorniki mocowane są na dole. Najczęściej są one bardzo pojemne, natomiast do pracy potrzebują kompresora o dużym ciśnieniu.

  • Yato YT-2346. To propozycja pistoletu niskociśnieniowego z dolnym zbiornikiem o pojemności 1 l. Ma dyszę o wielkości 1,8 mm. Do pracy potrzebuje ciśnienia 3 barów. Cena ok. 110 zł.

Decydując się na zakup pistoletu lakierniczego, warto sprecyzować swoje potrzeby. Nie należy zapominać też o kompresorze, który odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli ciśnienie będzie za małe, całe malowanie może się nie udać, a efekt nas nie zadowoli.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro