Przegląd oczyszczaczy powietrza

Przegląd oczyszczaczy powietrza

Smog stał się ogromnym problemem w całej Polsce. Powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone i niezdrowe. Jak sobie z tym poradzić? Jednym ze sposobów są oczyszczacze powietrza, które chociaż w domu pozwolą odpocząć naszym płucom.

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 19-09-2016 / aktualizacja: 12-02-2019

Oczyszczacze powietrza zyskały na popularności. Polacy zaczęli dbać o jakość wdychanego powietrza w swoich domach. Nie ma czemu się dziwić. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie ponad połowę miejsc zajmują miasta leżące w Polsce. I o ile będąc na zewnątrz, jesteśmy narażeni na wdychanie smogu, tak w domu możemy już zadbać o jak najniższy poziom pyłu zawieszonego. Pomagają w tym właśnie oczyszczacze powietrza. Które modele są godne uwagi?

Oczyszczacze powietrza Xiaomi

Dużą popularnością cieszą się w Polsce oczyszczacze powietrza marki Xiaomi. Cechują się one dobrym współczynnikiem jakości do ceny. Zdecydowanie najczęściej wybieranym modelem jest Xiaomi Air Purifier 2S, który możemy kupić już w cenie około 600 zł. Model ten doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 37 m2. Wyposażony jest w 3-warstwowy filtr, który wystarczy na około 6 miesięcy działania. Po tym czasie wystarczy kupić nowy zestaw w cenie mniej więcej 150-200 zł. Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala zarządzać pracą oczyszczacza z poziomu smartfona z dowolnego miejsca na Ziemi.

Dla bardziej wymagających użytkowników powstał model Xiaomi Air Purifier Pro, za który trzeba zapłacić niecałe 900 zł. Od tańszego modelu różni się przede wszystkim większą wydajnością, która pozwala na skuteczne filtrowanie powietrza nawet w 60-metrowym w pomieszczeniu. Poza tym oferuje niemal te same funkcje, jak chociażby zarządzanie z poziomu smartfona, cichy tryb nocny czy też 3-wartstwowy filtr.

Oczyszczacze powietrza Philips

Sporo ciekawych oczyszczaczy powietrza ma w swojej ofercie również znana i ceniona w Polsce marka Philips. Jednym z tańszych modeli w portfolio jest Philips AC1214/10, który nadaje się do pomieszczeń do 32 m2. Podobnie jak w przypadku Xiaomi nim również można zarządzać przez aplikację mobilną na smartfonie lub tablecie. Urządzenie najlepiej włączyć w trybie automatycznym, w którym samo monitoruje poziom zanieczyszczenia i na tej podstawie dobiera sposób działania. Według producenta zalecany czas eksploatacji filtra HEPA to 24 miesiące, a filtra AC 12 miesięcy.

Oprócz tego Philips ma w swojej ofercie również modele AC2887/10, AC3256/10 oraz AC4080/10, które nadają się kolejno do oczyszczania pomieszczeń o powierzchni 39, 47 i 43 m2. Każdy z nich wyposażony jest w zaawansowany filtr HEPA. Dodatkowo najwyższy model oferuje również funkcję nawilżania powietrza. Ceny wszystkich wahają się od 1000 do 1500 zł.

Oczyszczacze powietrza Sharp

Wśród polecanych modeli oczyszczaczy bardzo często pojawiają się konstrukcje marki Sharp. Nie ma w tym nic dziwnego – to bardzo dobre urządzenia, które powinny zadowolić bardziej wymagających użytkowników. Oferta tego producenta zaczyna się od modelu Sharp KC-930EUW, który kupimy za około 1000 zł. W tej cenie otrzymamy oczyszczacz do niewielkich pomieszczeń o powierzchni do 21 m2. Dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni lub pokoju dziecięcym.

Nieco droższy jest model Sharp KC-D40EUW, którego zakup wiąże się z wydatkiem rzędu 1500 zł. Co ciekawe, nadal jest to urządzenie do stosunkowo niewielkiego pomieszczenia, bo według danych producenta maksymalna powierzchnia powinna wynosić 26 m2. Pomimo tego jest to ciekawa konstrukcja, która poradzi sobie z pyłem zawieszonym, sierścią zwierząt, a nawet dymem papierosowym. Do tego oferuje funkcję nawilżania, która również jest niezwykle ważna, szczególnie zimą.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym modelu Sharp KC-D50EUW. Za ten oczyszczacz zapłacimy mniej więcej 2000 zł. W zamian otrzymamy urządzenie zdolne do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m2, dzięki czemu sprawdzi się nawet w dużym salonie. Jednak chyba najważniejsze jest to, że tak naprawdę są to 3 urządzenia w jednym, bowiem Sharp oferuje oczyszczanie, nawilżanie i jonizację powietrza.

Podsumowanie

To tylko kilka najpopularniejszych propozycji. Oprócz Xiaomi, Philipsa i Sharpa na rynku znajduje się też wiele innych urządzeń, którymi warto się zainteresować. Warto wspomnieć chociażby o modelu Beko ATP8100 w cenie około 1800 zł czy też konstrukcjach takich marek jak: Electrolux, Kalorik oraz Rowenta. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie oczyszczacze powietrza, więc wybór mamy ogromny. Dodatkowo duża konkurencja sprawia, że ceny cały czas spadają.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro