Przegląd nakryć głowy dla seniora

Przegląd nakryć głowy dla seniora

autor: Agnieszka Jastrzębska, data publikacji: 10-01-2017

Idealny podarunek na Dzień Dziadka nie musi być bardzo oryginalny. Postaw na klasyczne rozwiązania, a każdy senior będzie zadowolony. Podpowiadamy, jakie nakrycie głowy wybrać na prezent.

Współcześni mężczyźni są coraz lepiej ubrani, także nasi dziadkowie chcą dobrze wyglądać. A mądrze dobrane i pasujące do stylu nakrycie głowy jest niemal tak ważne jak buty. Kiedyś żaden dżentelmen nie zdecydował się wyjść na ulicę bez kapelusza, uważając, że byłoby to tak niestosowne, jak wyjście w kapciach. Przez setki lat nakrycie głowy było także symbolem pozycji społecznej. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku panowie odrzucili obowiązkowe kapelusze i odkryli uroki spacerowania z gołą głową. Moda wykorzystuje sprawdzone rozwiązania, dlatego dziś szykowne i klasyczne nakrycia głowy wracają do łask.

Trilby – na co dzień i od święta

Najbardziej klasycznym i jednocześnie eleganckim nakryciem głowy dla dojrzałego mężczyzny jest kapelusz. Istnieje wiele modeli, jednak na jesienne i zimowe chłody poleca się trilby. Określenie to oznacza w jęz. angielskim po prostu kapelusz filcowy. Model taki ma wąskie rondo, z tyłu lekko wywinięte, a z przodu symetryczne wgniecenia. Kapelusze te oferowane są zarówno w wersjach eleganckich, jak i codziennych. Eleganckie powstają z filcu lub króliczego włosia, a do mniej oficjalnych stylizacji – z tkaniny wełnianej. Wszystkie modele pasują do ciepłych jesionek i płaszczy, np. dwurzędowych. Ale jeśli twój dziadek woli wygodne i lekkie kurtki, ten model kapelusza także się sprawdzi.

Fedora – dla zawsze eleganckiego seniora

Dla starszych panów nade wszystko ceniących elegancję dobrym pomysłem na prezent będzie też kapelusz fedora. To szykowne nakrycie głowy idealnie komponuje się z eleganckimi płaszczami typu trencz. Ma szersze, proste lub lekko pofalowane rondo, wgniecenia po bokach główki oraz wklęsłą fałdę na środku. Fedora to stylowy kapelusz, lubiany przez eleganckich mężczyzn, ale dostępny też w wersji damskiej. Przeciwnicy kapeluszy twierdzą, że w naszych warunkach klimatycznych nie spełniają one swojej funkcji grzewczej, a konkretnie nie chronią uszu, zwolennicy zaś przekonują, że ciepła tkanina, z której wykonano nakrycie, tworzy między głową a wierzchem powietrzną poduszkę ciepła, która grzeje na tyle, że uszy nie marzną.

Uszanka – najważniejsze jest ciepło

Jeżeli jednak twój dziadek nie chce ryzykować i przy kilkustopniowym mrozie nad elegancję przedkłada ciepło, to możesz mu podarować uszankę. To nakrycie głowy o militarnych korzeniach ma jeden cel: ogrzać. Dlatego w niektórych krajach, także w Polsce, z uszanek korzysta wojsko i policja. Czapka ta może być uszyta z naturalnej skóry lub ze sztucznego futra, może być też wełniana lub dzianinowa. Jeśli ma być ciepła i wygodna, a jednocześnie stylowa, wybierz model z miękkiego i lekkiego sztucznego futerka, pokrytego tkaniną. Jeśli twój senior lubi solidne, klasyczne rozwiązania, zapewne będzie zadowolony z czapy z naturalnego futra. Warto jednak pamiętać, że takie uszanki należy specjalnie pielęgnować, a ich ceny zaczynają się od około 300 zł.

Kaszkiet – czapka, która wszystko może zmienić

To nakrycie głowy lubiane przez wielu mężczyzn, mimo że podobnie jak kapelusz nie zakrywa uszu. Trzeba jednak przyznać, że kaszkiet ma wyjątkowy charakter, co więcej – potrafi go nadać różnym ubraniom. Noszony do zimowego płaszcza sprawi, że wygląd nabierze nieco swobody i łobuzerskiego luzu, a zakładany do sportowej kurtki spowoduje, że stylizacja stanie się bardziej szykowna. Kaszkiet ma sztywny daszek i opierającą się na nim przednią część czapki. Jego tył powinien być wyprofilowany i dopasowany do kształtu głowy. Warto wiedzieć, że czapka ta ma rodowód brytyjski – w XVI wieku rządzący nakazali chłopcom i mężczyznom z biedniejszych warstw społecznych obowiązkowe noszenie nakryć głowy w święta i niedziele – czapki te nazywano wówczas płaskimi. Zanim jednak kupisz kaszkiet dla dziadka, przyjrzyj się dobrze twarzy seniora – w płaskich czapkach z daszkiem wyjątkowo korzystnie wyglądają panowie o lekko kwadratowym kształcie głowy.

Beret – dla dziadka indywidualisty

Filcowe, okrągłe nakrycie głowy, kojarzące się z paryskimi artystami malarzami ulicznymi lub z żołnierzami, to coraz rzadszy widok na polskich ulicach. Dlaczego? Być może uznaje się go za mniej praktyczny w naszych warunkach pogodowych. To prawda – beret nie zakrywa uszu, nosi się go na czubku głowy, dobrze też wygląda lekko przekrzywiony. Wykonany jest z wełny, dlatego dobrze izoluje i zapewnia ciepło głowie. Będzie dobrym pomysłem na prezent dla dziadka, który lubi wyglądać awangardowo – zamiast krawata nosi muchy, a wełniany szal zastępuje jedwabnym, wąskim szaliczkiem, którego jeden koniec przerzuca przez ramię.