Przegląd maści chłodzących

Przegląd maści chłodzących

Kostki lodu zawinięte w materiał i przyłożone do obolałego miejsca to dosyć częsty widok. I nic dziwnego, bo zimno łagodzi ból. Zwłaszcza jeśli mówimy o bólu, który jest związany z różnego rodzaju urazami, na skutek których powstaje obrzęk i następuje podwyższenie ciepłoty ciała. Zimne okłady zazwyczaj stosuje się aż do momentu ustąpienia stanu zapalnego. Oprócz nich można wspomagać się chłodzącymi plastrami lub maściami o właściwościach chłodzących. Jakie z nich znajdziemy w serwisie Allegro?

udostępnij

Katarzyna ŁukijaniukKatarzyna Łukijaniuk / 22-03-2017

Maść końska – najpopularniejsza maść chłodząca

Poszukując na Allegro maści chłodzącej, z pewnością traficie na maść końską. Czym jest specyfik o tak mylącej nazwie? To tradycyjny preparat znany ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz – w zależności od rodzaju – chłodzących lub rozgrzewających. W jego składzie znajdują się same naturalne składniki, takie jak wyciągi ziół i olejki eteryczne, które po połączeniu w odpowiednich proporcjach wykazują działanie lecznicze.

Chłodząca maść końska stosowana jest w przypadku problemów z narządem ruchu, bólu pleców czy sztywności mięśni. Przynosi ulgę osobom borykającym się z uczuciem ciężkich nóg oraz niweluje krwiaki, obrzęki, stłuczenia i nadwyrężenia. Często stosowana jest przez osoby aktywne fizycznie, ponieważ wspomaga leczenie kontuzji i urazów. Wywołuje przyjemne uczucie chłodu i przynosi ukojenie, a przy tym działa antybakteryjnie. Można ją stosować na skręcenia, skurcze mięśni, zwichnięcia, urazy sportowe i żylaki kończyn dolnych. Nie powinno się natomiast smarować nią podrażnionej skóry, otarć lub ran otwartych.

Jednym z głównych składników maści końskiej chłodzącej jest wyciąg z kasztanowca. Roślina ta jest często wykorzystywana podczas produkcji preparatów leczniczych, ponieważ jej kora, owoce i kwiaty wzmacniają układ krwionośny oraz działają przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Maść końska z kasztanowcem jest stosowana w przypadku zapalenia żył, przy bólach kręgosłupa, obrzękach, zapaleniach stawów lub wszelkich nadwyrężeń. Preparat rozprowadza się bezpośrednio na bolące miejsce i pozostawia aż do momentu wchłonięcia.

Na Allegro znajdziemy różne rodzaje chłodzącej maści końskiej. Mogą one pochodzić z Niemiec, Czech i Szwajcarii. Niemiecka maść końska funkcjonuje także pod nazwą Bio-Vital Pferdebalsam, a szwajcarska – jako Herbamedicus. Chłodząca maść końska dostępna jest w opakowaniach o różnych pojemnościach. W zależności od tego, czy występuje w słoiczku, tubie czy butelce, może mieć 100, 200, 300, 500 lub 600 ml. Najmniejsze pojemniczki mieszczą w sobie jedynie 30 ml preparatu, dlatego z powodzeniem można nosić je w kieszeni lub torebce. Preparat, mimo że nazywany jest maścią, występuje także w formie żelu lub spirytusowego wyciągu. Ceny są bardzo różne – od 1 do 45 zł.

Maść chłodząca konopna

Chłodzący efekt to także zasługa maści konopnej. Olej z nasion konopi siewnej zawiera egzogenne kwasy tłuszczowe, witaminy, substancje mineralne oraz kwas kanabidiolowy, który wykazuje działanie bakteriobójcze. Oprócz tego maść ta może zawierać wyciąg z kasztanowca, arnikę, kamforę, żywokost, olejek eukaliptusowy oraz chłodzący i antyseptyczny mentol. Głównie dzięki tym ostatnim składnikom aktywnym możliwe jest orzeźwiające uczucie chłodu, które utrzymuje się przez dłuższy czas, przynosząc ulgę w bólu. Chłodzącą maść konopną kupimy na Allegro za ok. 30–40 zł.

Maść chłodząca tygrysia

Z właściwości chłodzących i przeciwbólowych znana jest również maść tygrysia, która oparta jest na tradycyjnej ajurwedyjskiej recepturze. W jej skład wchodzą ziołowe kompozycje, olejki roślinne, mentol i kamfora. Substancje te przynoszą ulgę zarówno w bólach kostnych, jak i mięśniowych. Maść tygrysia zalecana jest również na bóle głowy, swędzenie skóry, bóle gardła, zatkany nos czy wzdęcia. Łagodzi także skutki ukąszeń przez owady i – ze względu na swój intensywny zapach – skutecznie je odstrasza. Maść ta przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 3. roku życia. Kosztuje od ok. 4 do 17 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro