Marian Kukiel – Wojny Napoleońskie
Praca ta jest niepodważalną klasyką i prawdopodobnie najlepszą książką dotyczącą wojen napoleońskich na rodzimym rynku. Pierwsze wydanie tego dzieła miało miejsce w 1927 roku. Jednak aktualnie dostępny jest reprint wypuszczony do druku w 2007 roku nakładem wydawnictwa Kurpisz. Monografia szczegółowo omawia wszelkie aspekty tamtych przełomowych dla historii Starego Kontynentu wydarzeń. Zaprezentowane zostały kwestie polityczne, jak choćby przyczyny ostrej reakcji Europy na przejęcie władzy przez „Małego Kaprala” oraz rozgrywki dyplomatyczne przywódcy Francji. Jednak największą wartością pracy jest niezwykle dokładne omówienie działań militarnych. Możemy zapoznać się z dokładnym przebiegiem wszystkich kampanii napoleońskich oraz największych bitew. Dowiemy się, co było przyczyną zwycięstw, a także porażek Napoleona. Książka jest warta polecenia każdemu, kto chce zapoznać się z całościowym przebiegiem wojen napoleońskich.
Robert Bielecki – Wielka Armia Napoleona
Książa ta daje pełny obraz jednej z najtrudniejszych do pokonania armii w dziejach świata. Najnowsze wydanie tego dzieła miało miejsce w 2004 roku. Autor jest uważany za specjalistę, jeśli chodzi o wiedzę o epoce napoleońskiej w Polsce. Jego praca to doskonały materiał do czytania dla osób interesujących się militariami i wojskiem. Zawiera charakterystykę armii Napoleona od początku jego rządów, aż po bitwę pod Waterloo. Znajdziemy tu szczegółowe informacje o wyposażeniu, uzbrojeniu i sposobie walki poszczególnych jednostek wojskowych. Autor poddaje nawet analizie socjologicznej korpus oficerski armii francuskiej. Praca korzysta z wielu źródeł, jest dziełem wszechstronnym i niezwykle bogato ilustrowanym.
Archibald Gordon Macdonell – Napoleon i jego marszałkowie
Jest to monografia, która należy do najbarwniejszych i zaskakujących opracowań dotyczących Napoleona i jego najbliższego otoczenia. Pierwotnie książka wyszła jeszcze przed II Wojną Światową, ale obecnie jest dostępne wydanie polskie z 2008 roku. Barwny język Macdonella wspaniale współgra z przedstawianiem losu i przeżyć nietuzinkowych ludzi, jakimi byli bez wątpienia, marszałkowie Cesarza Francuzów. Mamy tu opis osób, które swoimi działaniami wpływały na przebiegi wojen, obsady tronów i wreszcie na życie samego Napoleona. Omówione zostają ich relacje z cesarzem, niesnaski i kłótnie, ale także wspaniałe zwycięstwa i chwile triumfu. Jest to książka również o tym, jak Napoleon kierował swoimi ludźmi i jak ich inspirował. Mimo że nie jest to praca stricte historyczna, to jednak tworzy niesamowity obraz największych osobowości i ich życia w tamtej barwnej epoce.
Jarosław Czubaty – Księstwo Warszawskie (1807 – 1815)
Jest to jedna z nowszych książek opisujących najważniejszy dla Polaków aspekt wojen napoleońskich, czyli dzieje Księstwa Warszawskiego. Wydano ją w 2011 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieło szczegółowo omawia dzieje tworu politycznego jakim było Księstwo. Prezentuje nie tylko aspekty militarne czy polityczne, ale także procesy gospodarcze i społeczne. Zostają przywołane ustalenia dotychczasowej historiografii, które jednocześnie zostają zweryfikowane przez najnowsze źródła i badania autora. Zostaje pokazana zarówno szeroka ogólnoeuropejska perspektywa, jak i jednostkowe podejście do spraw zalążka państwa Polaków. Dzięki tej monografii czytelnik pozna dzieje Księstwa Warszawskiego z każdej możliwej strony.
Andrew Roberts – Napoleon Wielki
Biografia ta jest najnowszą pozycją spośród wszystkich wymienionych w tym zestawieniu. W Polsce książka wyszła nakładem wydawnictwa Magnum w 2015 roku. Praca ta jest uważana za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, opis życia Cesarza Francuzów. Omawia wszelkie aspekty życia Napoleona, od dzieciństwa, przez początki kariery wojskowej, aż po rządy nad Francją i większą częścią Europy. Autor pokazał połączenie niesamowitego instynktu i inteligencji ze szczęściem, jakie sprzyjało wodzowi Francji. Mamy tu pochwały Napoleona za reformę administracji, poszerzenie tolerancji religijnej i wyciągnięcie z kryzysu swojego kraju. Jednak znajdziemy również krytykę związaną z lekceważeniem traktatów sojuszniczych czy zamiłowania do imperializmu. Praca uzupełniona została zabawnymi anegdotami z życia głównego bohatera. Oprócz tego wydanie zawiera liczne ilustracje, a także całe drzewo genealogiczne, pozwalające zorientować się czytelnikowi w tej obszernej biografii.
Dzieje Napoleona to jedne z najciekawszych kart w historii świata. Wydarzenia tamtego okresu są nie do przecenia w kontekście dziejów Europy. Polska pod postacią okrojoną, ale odwołującą się do tradycji Rzeczypospolitej, odegrała wówczas niemałą rolę, wspierająca Cesarza Francuzów. Dlatego tym bardziej ta epoka dla polskiego czytelnika powinna być ciekawa i warta uwagi.