Przegląd kosmetyków złuszczających – sprawdzony sposób na gładką skórę

Kiedy nadchodzi lato, gładka i promienna skóra jest naszym najlepszym atutem. Priorytetem jest zatem zadbanie o nią w odpowiedni sposób. Bardzo ważnym elementem naszej cotygodniowej pielęgnacji powinno być złuszczanie naskórka.

Liliana Kozielska Liliana Kozielska / 31-07-2015

Rodzaje peelingów

Ze względu na sposób usuwania martwych komórek naskórka, peelingi dzielą się chemiczne i mechaniczne. Drugi podział wynika z głębokości działania peelingu, i tak mamy peelingi powierzchniowe, średniogłebokie i głębokie. W każdej z grup znajdują się peelingi, które wykonamy w domu, gabinecie kosmetycznym lub gabinecie lekarskim. Dla potrzeb tego przeglądu, przyjrzymy się preparatom, które możemy zastosować samodzielnie w domu. Peelingi mają różne działanie i zastosowanie. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę, do jakiego typu skóry jest przeznaczony, a także na jakie części ciała powinien być stosowany.

Stopy

Latem chętnie nosimy sandałki i klapki, dlatego nasze stopy powinny być nieskazitelne. Konieczne jest wprowadzenie peelingu do naszego rytuału pedicure. Przed wykonaniem złuszczania warto namoczyć stopy na kilkanaście minut w wodzie z dodatkiem specjalnej soli, a następnie wykonać masaż z użyciem preparatu do złuszczania, bądź nałożyć peelingujące skarpetki.

Ramiona i nogi

Zwykle ukrywane pod rękawami, nogawkami i rajstopami, w lecie są w pełni wyeksponowane. Warto pobudzić w nich krążenie gruboziarnistymi peelingami cukrowymi, które pomogą usunąć zrogowaciały naskórek, a dodatkowo wymasują skórę ramion i nóg.

Ciało

Peeling myjący będzie doskonały do stosowania na całe ciało w zastępstwie zwykłego żelu czy mydła. Delikatnie usunie martwy naskórek i pozostawi skórę ładnie zaróżowioną. Jeśli nasza skóra jest raczej tłusta, lepiej zastosować gruboziarnisty peeling do ciała. Warto pamiętać, że jeśli chcemy mocno złuszczającego efektu, lepiej nałożyć peeling na ledwie zwilżoną skórę. Jeśli efekt ma być delikatniejszy, warto użyć większej ilości wody.

Twarz

Preparaty do peelingu twarzy są bardzo zróżnicowane. Należy wybrać metodę i preparat zgodny z rodzajem naszej skóry. Peeling gruboziarnisty jest przeznaczony szczególnie dla skóry tłustej. Zawiera grubo sproszkowane łupiny nasion, co powoduje mechaniczne złuszczanie naskórka. Peeling gruboziarnisty na skórę tłustą można wykonywać nawet co drugi dzień. Pory są głęboko odblokowane, a masaż powoduje lepsze ukrwienie skóry. Daje to efekt odświeżenia. Regularne stosowanie peelingu zmniejsza ilość wytwarzanego łoju i na długo poprawia wygląd skóry. Należy być ostrożnym, jeśli tłustej skórze towarzyszy trądzik. Lepiej wówczas wybrać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację. Zapewne domowe zabiegi trzeba będzie odłożyć.

Peeling drobnoziarnisty. Skóra mieszana i normalna będzie wymagała mniejszych drobinek lub perełek masujących. Złuszczanie przebiega tu również mechanicznie, ale w nieporównanie łagodniejszy sposób. Zabieg powinien być stosowany raz, dwa razy w tygodniu.

Peeling enzymatyczny będzie najlepszy dla skóry suchej i wrażliwej. Zawiera enzymy rozpuszczające martwe komórki, dlatego nie trzeba pocierać skóry mechanicznie. Skóra sucha, delikatna czy naczynkowa nie wymaga zbytnio złuszczania, ponieważ jest bardzo cienka. Czasem warto jednak sięgnąć po łagodny peeling, by pozbyć się efektu zmęczonej i szarej skóry.

Szczoteczka do twarzy zastąpiła w ostatnim czasie brushing, zabieg zarezerwowany dotychczas dla gabinetów kosmetycznych. Zwykle posiada kilka nakładek. Te z miękkiego włosia służą do codziennego oczyszczania twarzy z makijażu. Specjalne do złuszczania są nieco twardsze i nie powinno się ich stosować codziennie.

Peelingi do ust

Nie ma nic bardziej kuszącego, niż gładkie, naturalnie zaróżowione usta. Żadna pomadka, a nawet błyszczyk nie będą wyglądały dobrze na spierzchniętych wargach. Warto je nieco odświeżyć.

Stosowanie złuszczania powinno stać się naszym stałym zabiegiem pielęgnacyjnym. W ten sposób skóra dłużej pozostanie w dobrej kondycji, kosmetyki pielęgnacyjnie lepiej się wchłoną, makijaż będzie trwalszy, nałożenie samoopalacza łatwiejsze, a włoski po depilacji nie będą wrastać.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro