Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Przegląd komiksów mangi

Zachwycają, kuszą, wzruszają i z pewnością nie pozwalają o sobie zapomnieć. Komiksy mangi, popularne dzieła japońskiego pochodzenia, od wielu lat przyciągają tłumy fanów na całym świecie. Przedstawiamy kilka propozycji na wakacyjne wieczory.

Marta Małecka Marta Małecka / 24-07-2015

Manga w języku japońskim oznacza rysunek, szkic i właśnie… komiks. Od innych komiksów różni ją charakterystyczny styl: postaci mają nieproporcjonalnie duże oczy i często chude, małe nogi oraz nienaturalny kolor włosów. Zgodnie z kulturą, w której narodziła się manga, komiksy te czytamy (nawet w polskich przekładach) od prawej strony do lewej.

Pet Shop of Horrors

Jedna z popularnych serii komiksów stworzona przez Matsuri Akino. Opowiada o losach ekscentrycznego właściciela sklepu zoologicznego, hrabiego D., oraz o klientach odwiedzających sklep mieszczący się w samym centrum Chinatown. Oferowane tam tajemnicze zwierzęta przypominają wyglądem młodych ludzi. Hrabia przed każdą transakcją ściśle ustala reguły opieki nad „zwierzęciem”, jednak wielu właścicieli bardzo szybko o nich zapomina, skazując siebie na rozmaite nieszczęścia. Seria pokazuje ludzką słabość w kontakcie z zasadami i instynktami, potrzebę miłości i akceptacji konfrontowaną z obojętnością i ponurą akceptacją.

Życie. Powieść graficzna

Yoshihiro Tatsumi, twórca stylu „geiko”, czyli niezależnej powieści graficznej, w swojej autobiografii przedstawia życie w powojennej Japonii. Bohater ma jedno marzenie: stać się znanym twórcą mangi. Jeszcze będąc w szkole, wysyła parę niewielkich komiksów do lokalnych gazet. Na ponad 800 stronach Tatsumi z dokładnością i szczegółowością opisuje początki mangi w latach 40. i 50. XX wieku. Dzieło jest dwukrotnym laureatem nagrody Eisner Award za 2010 rok.

Death Note

Light Yagami jest zwykłym licealistą do czasu, gdy znajduje tajemniczy notes. Gdy okazuje się, że notatnik ma niezwykłe zdolności zabijania każdego, kogo imię i nazwisko wpisze się na jego kartkach, Yagami postanawia pozbyć się ze świata złych ludzi. Używając pseudonimu Kira (od angielskiego killer – zabójca), wciela swój plan w życie. W osiągnięciu zamierzonego celu może mu przeszkodzić detektyw L., który poczynania Lighta uważa za morderstwa. 103 rozdziały w 12 tomach to propozycja na długie wieczory.

Strażniczka Orelianu

Nastoletnia Aira od wielu lat szkoli się w obronie królestwa. Jednak gdy zostaje wybrana na osobistego bodyguarda samego księcia, trudno jej oddzielić pracę od życia prywatnego. Zwłaszcza że zamożny książę ma opinię niepoprawnego kobieciarza… Tymczasem na zamku przeciw młodemu następcy tronu kroi się spisek, który może wszystko zmienić. Jeden niewielkich rozmiarów tomik to idealna propozycja na lekturę w drodze.

Komiksy najznamienitszych twórców japońskiej mangi zaskakują bogactwem fabuły, choć niekiedy rozczarowują banalnym rozwinięciem i prostym zakończeniem. Mimo to dobrze się je czyta, a odwrócona struktura (tworzone od prawej do lewej strony, co daje wrażenie zaczynania od końca) jest tutaj dodatkowym urozmaiceniem.