Przegląd jonizatorów powietrza

Przegląd jonizatorów powietrza

Czy to w ogóle możliwe, by samochód izolował od alergenów i chronił przez nieprzyjemnymi zapachami, spalinami i smogiem? Na szczęście tak – pomagają w tym samochodowe jonizatory powietrza. Są niedrogie i łatwo dostępne.

udostępnij

Mikołaj AdamczukMikołaj Adamczuk / 29-11-2016 / aktualizacja: 28-09-2018

Słowo „jonizator” może dla wielu brzmieć tajemniczo. O co w ogóle chodzi z jonami? W uproszczeniu: istnieją dwa rodzaje jonów – dodatnie i ujemne. Dodatnie są między innymi wytwarzane przez urządzenia elektryczne. Mówi się o nich, że przyciągają bakterie czy wirusy, a także utrzymują w powietrzu zarodniki grzybów, alergeny czy pleśń. Dlatego powietrze w pobliżu urządzeń elektrycznych jest zanieczyszczone. Niektórzy mówią nawet o elektrosmogu.

Zamiast burzy

Ratunkiem dla zdrowia jest wytworzenie jonów ujemnych w powietrzu, którym oddychamy. Co ciekawe, naturalnym zjawiskiem, które wyzwala bardzo dużo korzystnych jonów ujemnych, jest… burza. Wiele osób radzi także, by po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których pracuje sprzęt elektroniczny. Ale w przypadku samochodu wietrzenie wcale nie jest takie łatwe, nie wspominając o wykorzystaniu wpływu burzy. Dlatego można kupić specjalne urządzenie emitujące jony ujemne, czyli samochodowy jonizator powietrza.

Jonizatory samochodowe

Tego typu produkty dzielimy na dwa rodzaje:

  • jonizatory termoemisyjne, wytwarzające jony ujemne za sprawą rozgrzanego metalu,
  • jonizatory ostrzowe, zwane też ulotowymi, wytwarzające korzystne dla zdrowia jony ujemne za sprawą wysokiego napięcia.

Zanim dokonamy zakupu jonizatora ostrzowego, warto zwrócić uwagę na atest. Dlaczego to istotne? Ponieważ taki jonizator uwalnia ozon i tlenek azotu. Są to gazy, które w zbyt dużej ilościach mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Dlatego warto sprawdzić, czy w opisie produktu jest podany poziom koncentracji ozonu. Zazwyczaj producenci dzielą się z klientami takimi informacjami.

Gdzie podłączyć jonizator

Jonizatory zazwyczaj podłącza się do samochodowego gniazda zapalniczki, dlatego jest to urządzenie wyjątkowo proste w użyciu. Jeśli gniazdo zapalniczki jest już zajęte, na przykład przez ładowarkę samochodową do telefonu, na pewno przyda nam się dodatkowe gniazdo.

Są tanie czy drogie?

Jonizatory nie są drogie. Najtańsze modele kosztują zaledwie kilka złotych. Niewielkie, dostępne w kilku kolorach sprzęty można kupić już za 3,99 zł, najtańszy zaś dostępny na Allegro sprzęt kosztuje zaledwie 1,90 zł. Najdroższe jonizatory firmy Air kosztują 149 zł. Cena jest jednak uzasadniona – mają dodatkowy nawiew, a także wbudowane gniazdo USB, dzięki któremu można ładować urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Nietrudno zauważyć, że są to przecież urządzenia elektroniczne, które zapewne emitują niekorzystne jony dodatnie. Można się jednak tłumaczyć, że dzięki zastosowaniu wysokiej klasy jonizatora zły wpływ takiego sprzętu jest zniwelowany.

Godny uwagi jest również jonizator oznaczony jako ZE-86. Jak twierdzi sprzedający, wytrąca on skutecznie z powietrza pyły, pyłki alergiczne i kurze, a także absorbuje i pochłania dym papierosowy oraz inne nieprzyjemne i szkodliwe zapachy.

Sprzętem z górnej półki cenowej jest także jonizator KQ-08B. Kosztuje aż 135 złotych, ale jest duży, stylowy i ma efektowne podświetlenie diodami LED.

Zdarzają się również inne sprzęty z wbudowanym jonizatorem.

Ładowarka + jonizator

Producenci różnych sprzętów elektronicznych zapewne wiedzą o ich wpływie na zdrowie i czystość powietrza – dlatego niektóre urządzenia mają wbudowane jonizatory. Na rynku można znaleźć sporo samochodowych ładowarek z jonizatorem. Te modele są przede wszystkim ładowarkami, a funkcja jonizująca jest dodatkowa. Producenci to między innymi Blow czy Roxa.

Rejestrator jazdy z jonizatorem

Bardzo interesujący jest rejestrator jazdy Xblitz P500 z wbudowanym jonizatorem, pierwszy tego typu produkt na rynku. Także jako pierwszy ma magnetyczne uchwyty z mocowaniem do szyby pozwalającym na szybkie i bezproblemowe wypięcie kamery i zabranie jej ze sobą, kiedy wychodzimy z auta. W zestawie znajdują się aż trzy uchwyty – dwa mocowane do szyby i jeden do statywu. Rejestratora można używać w dwóch autach, korzystając z dwóch załączonych uchwytów do szyby. Posiada między innymi mikrofon, jest też wyposażony w funkcję monitorowania parkingu – kamera w trybie czuwania zaczyna nagrywać po wykryciu uderzenia. Cena: od 579 zł.

Jak widać, większość modeli jonizatorów powietrza nie jest droga, a jeśli już kosztują więcej, idą za tym konkretne, dodatkowe funkcje. Przecież warto dbać o jakość powietrza, którym się oddycha.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro