Przegląd grillów elektrycznych

Polacy uwielbiają grillować – to oczywiste. Dla wielu z nas nie ma niczego przyjemniejszego niż popołudnie spędzone z rodziną lub znajomymi przy spalającym się węglu i grillującym się mięsie. Niestety nie wszyscy mamy warunki do takiego przyrządzania jedzenia. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania będzie grill elektryczny.

Tomasz Hotłoś Tomasz Hotłoś / 13-09-2016

Używanie grilla węglowego niesie ze sobą kilka nieprzyjemnych niedogodności. Często zdarza się, że sąsiedzi narzekają na wydzielający się dym, a niektóre osiedla nawet zabraniają korzystania z grilla. Poza tym grill węglowy jest oczywiście bardziej niebezpieczny niż ten, który nie wymaga żaru do obróbki termicznej posiłku. Korzystając z grilla elektrycznego, pomijamy również cały rytuał rozpalania, który co prawda jest dla sporej części użytkowników atrakcyjny, jednak niektórych może męczyć. Zasadniczo jedyną zauważalną wadą jest konieczność obecności źródła prądu – przyrządzane potrawy będą smakować równie dobrze co z tradycyjnego grilla. Taki rodzaj urządzeń jest też z oczywistych względów bardziej interesujący dla mieszkańców bloków, zwłaszcza tych, którzy nie mają dostępu do własnej działki lub odpowiedniego miejsca w plenerze.

Clatronic BQS 3508

Niemieckiej produkcji grill elektryczny Clatronic BQS 3508 to stojący grill o mocy 2000 watów. Jest to typ otwarty, czyli taki, w którym przyrządzanie jedzenia odbywa się bez przykrycia. Składa się z dwóch półek, z których na górnej znajdziemy chromowany ruszt wraz z regulowanym termostatem i metalową tacę na tłuszcz, na dolnej zaś możemy położyć na przykład sztućce czy czekające na obróbkę jedzenie. Obudowa nie nagrzewa się, a cały grill skonstruowany jest w sposób, który chroni górną półkę przed wiatrem, dzięki czemu korzystanie zeń jest komfortowe i bezproblemowe. Zapłacimy za niego niecałe sto złotych.

Hyundai GR004

Nazwa Hyundai kojarzy się raczej z samochodami, jednak w tym przypadku chodzi o model GR004 od producenta grilli elektrycznych. Dzięki dużej powierzchni grillowania (około tysiąca centymetrów kwadratowych) będziemy mogli przygotować posiłek dla całej rodziny. GR004 pobiera moc 2000 W. Urządzenie posiada dwie regulowane pozycje wysokości rusztu oraz ochronę przed wiatrem. Wymienny termostat pozwala na płynną regulację temperatury, a znajdująca się obok niego lampka powiadamia użytkownika o nagrzaniu się grilla. Dzięki izolowanym uchwytom bezpiecznie przeniesiemy sprzęt po skończeniu używania go, nie martwiąc się o poparzenia. Jego cena to mniej więcej 120 zł.

Mastergrill MG401

Uniwersalny grill elektryczny Mastergrill MG401 pozwoli na komfortowe grillowanie w ogrodzie, na tarasie, na balkonie czy nawet we wnętrzu. W obsłudze urządzenia pomoże regulowany termostat oraz lampka trybu pracy, natomiast pozycję rusztu można ustawić na trzech poziomach. Ponownie jest to sprzęt korzystający z dwóch kilowatów mocy elektrycznej. Zarówno ruszt, jak i podgrzewacz wykonane są z trwałej stali chromowanej. Koszt – 140 złotych.

Mastergrill MG400

Model MG400 to grill sporych rozmiarów, który dodatkowo możemy zamknąć stalową pokrywą w celu szybszego przygotowania potraw. Długi trzymetrowy kabel oraz kółka do transportu pozwolą na większą wygodę użytkowania. Płyta grzewcza podzielona jest na aluminiowy ruszt i część przeznaczoną do grillowania, co czyni z MG400 dość wszechstronne urządzenie. Poza tym znajdziemy tutaj oczywiście termostat, dolną półkę i tacę na ściekający tłuszcz. Zapłacimy 420 złotych.

Pamiętajmy o dbaniu o grill

Tak jak wszystkie elektryczne przedmioty, niewłaściwie użytkowany grill elektryczny w końcu może zakończyć swój żywot. Mamy kilka rad, które wydłużą czas pracy urządzenia. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej mocy grzania – przy zbyt dużej mocy jedzenie może się przypalić, co źle wpływa na powierzchnię grilla. Trzeba zawsze wiedzieć, jaka temperatura jest odpowiednia dla przygotowywanej potrawy. Jeśli grill ma teflonową powierzchnię, nie zaleca się stosowania przy nim metalowych sztućców, które mogą ją porysować – lepiej skorzystać z drewnianych, silikonowych lub plastikowych. Poza tym warto zadbać o czystość, regularnie myjąc grill przeznaczonymi do tego środkami higienicznymi, dzięki czemu nie tylko sprzęt będzie działał jak nowy, ale skorzystają na tym potrawy, które nie będą przejmować zapachu przyrządzanego wcześniej jedzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro