Przegląd gogli z najwyższej półki

Przegląd gogli z najwyższej półki

Nie zaparowują, chronią oczy przed promieniowaniem UV, można w nich zmieniać soczewki, dopasowują się do kształtu twarzy, redukują refleksy świetlne, zapewniają szerokie pole widzenia i nie zniekształcają obrazu – to cechy wyróżniające gogle z najwyższej półki. Warto po nie sięgnąć, bo jazda w nich jest bezpieczna i komfortowa.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 21-02-2018

Narty, deska, kask czy kombinezon to bez wątpienia ważne elementy ekwipunku. Jednak bez dobrej jakości gogli szusowanie po stoku będzie ryzykowne i nieodpowiedzialne. Inwestycja w bezpieczeństwo jest najlepsza i nie warto na nim oszczędzać.

Dlaczego gogle są tak ważne?

Zima to pora roku, kiedy słońce może świecić naprawdę intensywnie, szczególnie gdy spędzamy ją w górach. Chętnie wkładamy do kieszeni kombinezonów narciarskich tubki z kremami chroniącymi skórę przed promieniowaniem UV. Często zapominamy jednak o tym, że na ochronę zasługuje nie tylko skóra, ale także oczy. To bardzo ważne, gdy przyjmujemy lekarstwa i suplementy zwiększające wrażliwość na promieniowanie UV. W takiej sytuacji niezbędne są wysokiej jakości gogle, które na stoku pełnią funkcję okularów przeciwsłonecznych – zabezpieczają oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Za skuteczną ochronę odpowiadają soczewki, zwane potocznie szybką. Jeśli całkowicie blokują oba rodzaje promieniowania (szczególnie UVA), są oznakowane symbolem UV400.

Kategoria O czy 4?

Początkujący narciarz ma dylemat, w ofercie sklepów z wyposażeniem narciarskim znajdziemy bowiem gogle z szybkami oznaczonymi UV400 S0, UV400 S1, UV400 S2… aż do czwórki (zapisywane są też jako UV400/00, UV400/01 itd.).

Co to oznacza?

Symbol UV400 S0 mają soczewki przeźroczyste, które przepuszczają od 80 do 100% światła. Nadają się do jazdy nocą przy sztucznym oświetleniu. Soczewki opisane jako UV400 S4 natomiast przepuszczają zaledwie od 3 do 8 % światła, są więc bardzo ciemne. Doskonale sprawdzą się na trasach w wysokich górach, gdy słońce świeci bardzo intensywnie.

Co wybrać?

Wielu początkujących narciarzy i snowboardzistów decyduje się na soczewki UV400 S2, które przepuszczają od 18 do 43% światła. Według wielu producentów nadają się one do jazdy zarówno w dzień, jak i w nocy. Czy jednak będzie się w nich jeździło komfortowo po zmroku albo w bardzo słoneczny dzień? Może warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup gogli z szybką wymienną, którą zmienimy w zależności od warunków panujących na stoku? To rozwiązanie jest różnie nazywane. Gogle marki Uvex, w których można zmienić szkiełka, są określane „take off”.

  • Comanche Top marki Uvex to model z soczewkami wymiennymi. W zestawie są ich dwa rodzaje: S2 oraz S4. Wymiana odbywa się bardzo szybko – soczewkę przymocowuje się za pomocą małych magnesów bez użycia narzędzi. Cena: ok. 500 zł.

Możemy również wybrać modele z soczewkami fotochromowymi. Nie ma wówczas potrzeby wymiany szkiełek. Najlepiej, jeśli mają też warstwę polaryzującą światło, dzięki której są likwidowane refleksy światła odbitego od gładkich powierzchni, np. śniegu i lodu.

  • Arctica G102FP. To wysokiej jakości gogle z trzywarstwową szybką fotochromową polaryzującą światło. Filtr UV chroni przed trzema rodzajami ultrafioletu. Cena: ok. 400 zł.

Zaparowany świat

Wielu entuzjastów sportów zimowych skarży się na parujący wizjer. W takiej sytuacji często jesteśmy zmuszeni zatrzymać się, by przetrzeć szybkę. W efekcie pozostają na niej smugi, które podczas jazdy pod słońce są uciążliwe. Jeśli więc rozważamy zakup sprzętu z wyższej półki, warto sprawdzić, czy ma on podwójną szybkę z warstwą anti-fog, która zapobiega osadzaniu się pary. Ważne jest także, aby miał dobry system wentylacyjny, którego zadaniem jest przeciwdziałanie parowaniu szybki.

  • Model Oakley Canopy Prizm jest świetnie wentylowany i ma efektywną warstwę anti-fog. Oprawy Oakley Canopy Prizm są wyścielone trójwarstwową pianką, która odprowadza wilgoć z wnętrza okularów. Cena: ok. 600 zł.

Nieograniczone pole widzenia

Gdy kupujemy gogle narciarskie, warto sprawdzić, czy nie ograniczają one pola widzenia. Szeroki ogląd trasy to sprawa nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa (łatwiejsze i szybsze dostrzeżenie przeszkody) oraz przyjemności z podziwiania widoków. Ze względu na kształt szybki gogle dzieli się na płaskie i sferyczne. Te drugie są wygięte w sposób, który sprawia, że obramowanie okularów jest właściwie niewidoczne. Ważna jest też wielkość gogli. Powinny być dopasowane do twarzy, tak by okulary od niej nie odstawały. Jeśli jeździmy w kasku (co zdecydowanie polecamy), gogle dopasowujemy również do niego. Po założeniu ich na kask wszelkiego rodzaju luki powinny być minimalne. Warto też sprawdzić, czy gogle po wyregulowaniu nie uciskają. Nawet niewielki dyskomfort już po krótkim czasie stanie się uciążliwy.

  • Uvex Downhill 2000 FM. W tym modelu zastosowano technologię decentred lens, która sprawia, że szkiełko nie zniekształca obrazu, a oko się nie męczy. Gumowy pasek po wewnętrznej stronie został pokryty silikonem zapobiegającym ześlizgnięciu się gogli z kasku. Cena: ok. 400 zł.

Modele warte uwagi

  • Majesty Force 2018 to sprzęt dla wymagających. Gogle wyglądają rewelacyjnie – ich ramka jest praktycznie niewidoczna, dzięki czemu narciarz ma szerokie pole widzenia. Mają wymienne szybki. Według producenta zastosowany filtr UV redukuje promieniowanie UV w 100%, co gwarantuje świetną ochronę oczu. W modelu tej klasy nie może obejść się bez systemu anti-fog oraz powłoki anti-smuge, która ułatwia czyszczenie szkiełka i zapobiega powstawaniu smug. Cena: ok. 500zł.
  • Head Horizon Race 2018. Nieograniczone pole widzenia przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu, tak w skrócie można opisać model Horizon Race. Zredukowano w nim konstrukcję ramki do tego stopnia, że pole widzenia jest bardzo szerokie (producent utrzymuje, że jest szersze aż do 20%). Trójwarstwowa pianka dobrze dopasowuje się do twarzy i zapewnia odpowiednią wentylację. Head Horizon posiada wszelkie niezbędne dla tej klasy gogli systemy (filtr UV, podwójna wymienna szybka z warstwą anti-fog). Cena: ok. 450 zł.

Gdy kupujemy gogle, warto wybrać model wysokiej jakości oferowany przez renomowaną firmę. Inwestycja w okulary z wyższej półki zapewni odpowiedni komfort i bezpieczeństwo.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro