Przegląd dysków twardych Western Digital 3,5” – który kolor wybrać?

Przegląd dysków twardych Western Digital 3,5” – który kolor wybrać?

W ofercie Western Digital poszczególne modele dysków są oznaczone kolorami. Każdy kolor oznacza określone zastosowanie. Który dysk 3,5” będzie najlepszym wyborem: niebieski, czarny czy może czerwony? Poniższy poradnik ułatwi podjęcie decyzji.

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 25-02-2016

Firma Western Digital istnieje od 1970 roku, aktualnie jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów dysków twardych o różnym przeznaczeniu. Postanowiłem opisać wszystkie pięć rodzajów stacjonarnych twardzieli od WD, czyli: WD Blue, WD Black, WD Red, WD Purple oraz WD Data Center (Gold). Skupiłem się jednak na testach trzech pierwszych modeli, stworzonych głównie dla typowego użytkownika.

Testy zostały wykonane na komputerze wyposażonym w procesor Intel Core i7-4790K, 16 GB RAM-u DDR3 2400 MHz oraz dyski Samsung 840 EVO 120 GB i WD Green 1 TB.

WD Blue

 • interfejs: SATA 6 Gb/s
 • pojemność: 250 GB–6 TB
 • pamięć podręczna: 8 MB–64 MB
 • prędkość obrotowa: 7200 RPM/5400 RPM
 • gwarancja: 2 lata

Dysk w wersji niebieskiej idealnie nadaje się do typowego, codziennego użytkowania. To dobra przestrzeń na dane, pliki multimedialne oraz gry dla komputerów stacjonarnych czy all-in-one. W ramach modelu Blue dostępne są dyski o pojemności aż do 6 TB. W zależności od wybranego modelu otrzymamy różną wydajność. Mniejsze dyski wyposażone zostały w adekwatną ilość pamięci podręcznej, maksymalna jej wartość, także w większych dyskach, nie przekroczy 64 MB. W serii niebieskiej można znaleźć modele o prędkości obrotowej zarówno 7200 RPM, jak i 5400 RPM – to dyski, które niegdyś były oznaczone kolorem zielonym.

fot_2.jpg

Sprawdziłem WD Blue o pojemności 1 TB (WD10EZEX) z 64 MB pamięci podręcznej i prędkością 7200 RPM. Dysk spisał się bardzo dobrze w testach syntetycznych. Program HD Tune wskazał średnią prędkość na poziomie 146 MB/s (184,3 MB/s wartość maksymalna, 89,5 MB/s minimalna). Transfer sekwencyjny w Crystal Disk Mark wyniósł 193,8 MB/s odczytu i 184,7 MB/s zapisu. W przypadku AS SSD wyniki wyniosły kolejno 184 MB/s odczytu i 162 MB/s zapisu.

fot_3.jpg

W praktyce jest również dobrze. W przypadku kopii plików z dysku SSD folder 2 GB zawierający małe pliki muzyczne potrzebował 7 sekund. Film w formacie mkv o rozmiarze 20 GB kopiował się tylko 1 minutę i 49 sekund, a folder 38 GB z dużymi i małymi plikami o różnych formatach został skopiowany w 4 minuty i 29 sekund. Dysk zatem świetnie współpracuje z SSD.

W przypadku kopii w obrębie dysku wyniki były następujące:

 • folder 2 GB – 29 sekund;
 • plik mkv 20 GB – 5 minut i 14 sekund;
 • folder 38 GB – 11 minut i 11 sekund.

Dysk uzyskał średnio ponad 140 MB/s, często zbliżał się do maksymalnych 180 MB/s. W przypadku długich i trudnych operacji transfer nie spadał poniżej 50 MB/s. WD BLUE nagrzał się maksymalnie do 44ºC. Przy pomiarze hałasu z kilku centymetrów generował 43 dBa, a w trakcie obciążenia około 44 dBa. Hałas ograniczał się do jednostajnego szumu z cichym terkotaniem. Jeśli priorytetem jest cisza, to lepiej rozważyć wersje o prędkości obrotowej wynoszącej 5400 RPM. Modele tego typu będą cichsze, ale mniej wydajne.

fot_4.jpg

WD Black

 • interfejs: SATA 6 Gb/s
 • pojemność: 500 GB–6 TB
 • pamięć podręczna: 64MB–128 MB
 • prędkość obrotowa: 7200 RPM
 • gwarancja: 5 lat

Dysk oznaczony kolorem czarnym to oferta dla profesjonalistów oraz entuzjastów PC, także zapalonych graczy. Jest dostępny do 6 TB pojemności, da się go także nabyć już w wersji 500 GB. Pamięć podręczna dla dysków 5 i 6 TB wynosi aż 128 MB i właśnie takie modele oferują najwyższą wydajność, mniejsze pojemności to 64 MB cache. Wszystkie produkty z serii Black kręcą się z prędkością 7200 RPM, co świadczy, że nastawione są na wysoką wydajność. Dyski mają też długą, pięcioletnią gwarancję.

fot_5.jpg

Sprawdziłem WD Black o pojemności 2 TB (WD2003FZEX) z 64 MB/s cache. HD Tune wskazał średni transfer na poziomie 132,4 MB/s (maksymalna prędkość 167 MB/s, minimalna 82,8 MB/s). AS SSD osiągnął 160 MB/s odczytu i 146 MB/s zapisu, a Crystal Disk Mark 171 MB/s odczytu i 166 MB/s zapisu. Wyniki są, o dziwo, trochę niższe niż w przypadku Blue, ale w praktyce urządzenie jest szybsze, szczególnie podczas pracy w obrębie dysku.

fot_6.jpg

Kopia folderu 2 GB z zewnętrznego SSD trwała 7 sekund, plik 20 GB potrzebował 2 minuty i 44 sekundy, a folder 38 GB skopiował się w 4 minuty i 37 sekund. Dysk utrzymywał bardzo stabilny transfer, zgodny z wynikami programów testujących.

Operacje w obrębie dysku trwały:

 • 2 GB – 10 sekund;
 • 20 GB – 4 minuty i 40 sekund;
 • 38 GB – 9 minut i 54 sekundy.

Podczas pracy w obrębie dysku WD BLACK pokazał na co go stać – transfer nie spadał poniżej 70 MB/s. Przy pracy na małych plikach dało się odczuć wyraźny wpływ pamięci podręcznej. To też bardzo dobra propozycja do pracy na dużych plikach, np. zdjęciach czy materiale wideo (szczególnie w rozdzielczości 4K). Dysk z pewnością docenią profesjonaliści. Wymagający użytkownicy powinni skupić się na największych wersjach, wyposażonych w podwójną ilość cache. Gry również wczytywały się kilka sekund szybciej niż na modelu Blue. Dysk generował około 43 dBa w stanie bezczynności oraz 44,5 dBa podczas obciążenia. Nie jest to oferta dla osób szukających cichego sprzętu, dysk wyraźnie terkocze podczas trudniejszych operacji. Udało mi się go rozgrzać do 39ºC.

fot_7.jpg

WD Red

 • interfejs: SATA 6 Gb/s
 • pojemność: 1TB–6 TB
 • pamięć podręczna: 16–64 MB
 • prędkość obrotowa: IntelliPower (dostosowuje się do obciążenia)
 • gwarancja: 3 lata

Czerwone dyski twarde przeznaczone są do zastosowań sieciowych, głównie urządzeń typu NAS (Network Attached Storage). Dyski mogą więc służyć jako domowa chmura albo magazyn danych dla firm. Najnowsze dyski Red wspierają NASware 3.0 oraz zbiór funkcji normalizujących wydajność i temperaturę. Istnieje także możliwość połączenia ich w macierz dyskową, do 8 dysków, uzyskując maksymalną pojemność 48 TB. Jeśli potrzebne jest więcej dysków, wtedy należy zwrócić uwagę na serię WD Red Pro (macierz do 16 dysków). Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich w domowych komputerach PC. WD Red kuszą trzyletnią gwarancją i cichą pracą.

fot_8.jpg

Sprawdziłem wersję 2 TB (WD20EFRX) z 64 MB cache. HD Tune wskazał średnią prędkość na poziomie 113 MB/s (151,2 MB/s poziom maksymalny, 67,4 MB/s minimalny). W AS SSD odczyt wyniósł 143 MB/s, zapis 131 MB/s, a w Crystal Disk Mark kolejno 155 MB/s oraz 149 MB/s. To niższe wyniki niż w przypadku Blue lub Black, ale transfer w urządzeniach NAS będzie często ograniczony przez sieć, a w przypadku pracy 24/7 liczą się także inne aspekty, takie jak temperatura i hałas.

fot_9.jpg

W praktyce nie było niespodzianek, WD Red zaoferowały dobrą wydajność. Na kopiowanie folderu 2 GB z SSD na dysk potrzeba 8 sekund, plik 20 GB kopiuje się w 2 minuty i 15 sekund, a folder 38 GB w 5 minut i 10 sekund. Transfer zaliczał czasami chwilowe spadki do 110 MB/s.

Kopie w obrębie dysku trwały:

 • 2 GB – 35 sekund;
 • 20 GB – 6 minut i 8 sekund;
 • 38 GB – 12 minut i 20 sekund.

Przy operacjach w obrębie dysku transfer spadał chwilowo do 40 MB/s. Dysk czerwony był zdecydowanie najcichszy z testowanych urządzeń, generował 38 dBa podczas obciążenia, a w obudowie oddalonego komputera był prawie niesłyszalny. IntelliPower daje możliwość parkowania głowicy, gdy dysk jest nieużywany. Ta funkcja przydaje się także we współpracy z dyskiem SSD, na którym jest system operacyjny. Do tego można liczyć na niskie temperatury, urządzenie udało mi się rozgrzać tylko do 36ºC, co ważne, na nagrzewanie się nie miało wpływu, czy Red znajdował się w ciasnych obudowach NASów czy w mniejszych systemach komputerowych.

fot_10.jpg

WD Purple

Dyski w wersji fioletowej przeznaczone są do systemów monitoringu, tych mniejszych lub bardziej zaawansowanych, gdzie kamery non-stop zapisują dane. WD Purple wyposażono w funkcję AllFrame, dzięki której dysk ma nie gubić klatek oraz wyeliminować jakiekolwiek przerwy w zapisie. Jest to bardzo ważne, w końcu o sukcesie systemu bezpieczeństwa może decydować właśnie pojedyncza klatka. Dyski fioletowe dostępne są w pojemnościach od 500 GB do 6 TB, wyposażone zostały w 64 MB pamięci podręcznej oraz funkcję kontroli prędkości IntelliPower. Na WD Purple producent daje trzy lata gwarancji.

WD Datacenter

To najnowszy i jedyny dysk w ofercie nieoznaczony nazwą koloru. Urządzenia z serii Centrum Danych są jednak zwane złotymi i przeznaczone zostały do profesjonalnych zastosowań, np. serwerów, wysokiej klasy systemów NAS, magazynów danych czy rozbudowanych systemów monitoringu. Dyski Centrum Danych dzielą się na typy Re (wysoka pojemność, duże obciążenie), Se (wysoka wydajność, średnie obciążenie) oraz Ae (energooszczędne dyski do archiwizacji). Dyski posiadają od 32 MB do 128 MB pamięci podręcznej, mają 3 lub 5 lat gwarancji oraz 7200 lub 5760 RPM dla wersji Se.

Podsumowanie

Oferta dysków od WD robi wrażenie. Testowane produkty charakteryzują się wysoką specjalizacją urządzeń do wykonywanych zadań oraz dbałością o detale. Szeroki wybór rożnych modeli sprawia, że można nabyć odpowiedni dysk, dostosowując zakup zależnie od swoich preferencji, np. oczekiwań względem wydajności czy kultury pracy.

Zwykły użytkownik powinien zainteresować się dyskiem WD Blue. Im droższa wersja, tym bardziej się opłaca, ma też wyższą prędkość obrotową i większą pamięć podręczną. Dysk o pojemności 250 GB można kupić za około 150 zł, 2 TB to koszt około 350 zł, a 6 TB około 1200 zł. Wersja 2 TB wydaje się być najbardziej odpowiednia jako przestrzeń na gry i filmy. Urządzenie świetnie działa we współpracy z SSD – Blue bardzo dobrze radzi sobie w takiej konfiguracji.

WD Black to opcja dla bardziej wymagających, głównie profesjonalistów. Dysk przyda do pracy na dużych plikach, ale docenią go także entuzjaści gier. Urządzenie szybko poradzi sobie z operacjami w obrębie dysku. Nie jest to jednak opcja dla oszczędnych, jeśli się już na nią zdecydujemy, najlepiej inwestować w największe dyski z racji zwiększonej pamięci podręcznej do 128 MB. Kusi także 5 lat gwarancji, ale za WD Black trzeba zapłacić 250 zł za 500 GB, 600 zł za 2 TB i aż do 1300 zł za 6 TB. Nieźle wypada także wersja 5 TB za około 1060 zł, także z dużym cache. Dyski cechują się jednak trochę głośniejszą pracą.

WD Red to wybór do domowej lub firmowej chmury danych, a także do NASa multimedialnego. Dyski mają trochę niższą wydajność, ale charakteryzują się niską temperaturą i cichą pracą, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to właśnie czerwony wariant trafił do komputera stacjonarnego. W wytłumionej obudowie PC, wsparty dyskiem SSD, Red pozwoli zdecydowanie ograniczyć hałas, pomoże w tym funkcja IntelliPower i parkowanie głowicy. Dysk będzie trochę wolniejszy od swoich braci, ale za to ma trzy lata gwarancji. Wersja 1 TB to koszt około 300 zł, 2 TB wyceniony jest na około 430 zł, a 6 TB na 1200 zł. To mój faworyt! Ze względu na wysoką kulturę pracy i sensowną wydajność świetnie nadaje się do domowych zastosowań.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro