Przegląd aparatów kompaktowych do 500 złotych

Przegląd aparatów kompaktowych do 500 złotych

Wybór kompaktowego aparatu cyfrowego nie jest taki prosty. Szczególne trudności napotykamy w momencie, kiedy chcemy kupić aparat, a nasz budżet jest ograniczony. Wiele modeli posiada dobrą optykę i wykonuje dobrej jakości zdjęcia. Przedstawiamy kilka porad, które pozwolą wybrać odpowiedni model aparatu do 500 złotych.

udostępnij

Mirosław GórzyńskiMirosław Górzyński / 21-10-2015

Kategorie aparatów kompaktowych

Sam podział na kategorie jest dość skomplikowany. Specjaliści od foto proponują podział umowny. I tak możemy je podzielić na dwie podstawowe kategorie: aparaty amatorskie oraz zaawansowane, przeznaczone dla profesjonalistów. Aparaty przeznaczone dla profesjonalistów należą do górnej półki cenowej i ich ceny zaczynają się od 1000 wzwyż, natomiast amatorskie możemy kupić w cenie od 150 złotych.

Amatorskie aparaty kompaktowe

Jak już sama nazwa wskazuje, są przeznaczone dla miłośników aparatów codziennego użytku, którzy pragną utrwalić wspomnienia z wakacji, podróży itp. Tego typu aparaty możemy podzielić na: tradycyjne, stylowe oraz z dużym zoomem.

Tradycyjne aparaty kompaktowe

Charakteryzują się nieskomplikowaną obsługą. Są lekkie i niewielkich rozmiarów, mają niewiele przycisków służących do sterowania aparatem. Zoom optyczny zaspokoi niejednego użytkownika, choć wynosi maksymalnie x5. Możemy je kupić od 200 złotych. Producentami aparatów tradycyjnych są firmy: Canon, Kodak, Olympus, Panasonic, Sony. Przykładowym modelem aparatu tradycyjnego jest: Canon IXUS 160.

Stylowe aparaty amatorskie

Podobnie jak tradycyjne, charakteryzują się małymi gabarytami i prostotą obsługi. Zapewnia to pełna automatyzacja. Menu tego typu aparatów jest bardzo proste. To, co wyróżnia te aparaty, to elegancki styl wykończenia, np. z metalu nadającego im nowoczesny design. Niektóre modele mają wewnętrzny obiektyw. Praca obiektywu polega na ruchu soczewek wewnątrz aparatu.

Najpopularniejsze aparaty w tej kategorii oferują: Leica, Pentax i Sony. Ich ceny zaczynają się od 300 złotych. Szczególnym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się model Pentax Optio Z10. Są to aparaty dla osób, które cenią sobie styl i elegancję. Mając tego rodzaju aparat, wykonasz znakomitej jakości zdjęcia w trudnych warunkach pogodowych. Możesz go śmiało zabrać na plażę. Nie musisz się obawiać, że uszkodzisz aparat. Zapewnia to metalowa obudowa.

Aparaty kompaktowe z dużym zoomem optycznym

Cechą charakterystyczną jest10-krotny zoom optyczny. Ich menu jest proste i przejrzyste, a obsługa aparatu ograniczona do kilku pokręteł, nie powinna więc sprawiać problemów użytkownikowi. Zaletą tych aparatów jest to, że możemy wykonywać zdjęcia z bardzo małej odległości przez zbliżenie obiektu. Doskonale sprawdzają się przy fotografowaniu krajobrazów.

Popularni producenci tego typu aparatów to: Canon, Casio, FujiFilm,Panasonic, Sony. Aparaty z dużym zoomem są droższe od tradycyjnych i stylowych. Na tego typu modele musimy przeznaczyć więcej niż 500 złotych.

Na co zwrócić uwagę, kupując aparat kompaktowy?

Wybierając model z grupy cenowej do 500 złotych, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia:

  • Rodzaj obiektywu ‒ większa krotność zoomu, od 10x wzwyż, zapewnia zbliżenie fotografowanego obiektu, który znajduje się w dużej odległości. Ogniskowa obiektywu ‒ standardem jest 35 mm. Modele mające mniejszą ogniskową posiadają obiektyw szerokokątny.
  • Rozdzielczość obrazu ‒ wystarczająca rozdzielczość to 10 Mpix.
  • Mechanizm stabilizacji ‒ ta funkcja stabilizuje obraz w miejscach, gdzie oświetlenie jest bardzo słabe. Zapobiega poruszeniu obrazu.

  • Ekran LCD ‒ powinien być czytelny oraz pokryty warstwą przeciwodblaskową, która zapewnia kontrast.

  • Zasilanie ‒ źródłem zasilania może być akumulator lub ogniwa typu AA (paluszki). Akumulator jest bardziej wydajny.

Dla kogo aparat kompaktowy

Cyfrowe aparaty kompaktowe przeznaczone są dla użytkowników, którzy cenią sobie prostotę, poręczność i niewielkie gabaryty. Aparaty kompaktowe posiadają intuicyjny interfejs oraz dość duży zakres ogniskowych. Zaletą ich jest to, że nie posiadają wymiennego obiektywu. Jest to idealny aparat dla amatora. Zachwycają nie tylko nowoczesnym desingiem, ale również dobrą jakością wykonywanych zdjęć.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro