Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Przed premierą serialu Netflixa – wszystko co musisz wiedzieć o Wiedźminie

Geralt z Rivii – grany przez Henry’ego Cavilla – już wkrótce zmierzy się na małym ekranie z wizją Andrzeja Sapkowskiego oraz z wiedźminem wykreowanym na potrzeby przebojowego cyklu gier. Co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się oglądać serial od Netflixa?

Przed premierą serialu Netflixa  – wszystko co musisz wiedzieć o Wiedźminie

Wiedźmin zaistniał w połowie lat 80. XX wieku dzięki opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego, które napisał na konkurs miesięcznika „Fantastyka”. Choć nie zajęło ono pierwszego miejsca, to zdobyło serca miłośników fantasy oraz krytyków, którzy docenili postmodernistyczny styl Sapkowskiego – budował on swoje opowieści na bazie klasycznych baśni.

wiedźmin_1

Główny bohater opowiadania, a później całego cyklu opowiadań, serii powieściowej, a także trylogii gier, to tytułowy wiedźmin – odmieniec i mutant żyjący w świecie będącym skrzyżowaniem klasycznych schematów fantasy, różnych mitów oraz współczesnej problematyki. W uniwersum stworzonym przez Sapkowskiego znaleźć można typowe dla fantasy motywy średniowieczne, czyli zamki, rycerzy, królów, księżniczki, a także miecze, zbroje i łuki. Autor sięgnął także do klasycznych kreacji Tolkiena z „Władcy Pierścieni”, czyli ras elfów, krasnoludów i niziołków, ale umieścił je w nowoczesnej konstrukcji i koncepcjach ksenofobii, nacjonalizmu, totalitaryzmu i terroryzmu. Pierwsze opowiadania Sapkowskiego bardzo silnie odwoływały się do klasycznych baśni takich jak „Królewna Śnieżka”, „Śpiąca królewna”, „Mała syrenka” czy „Piękna i bestia”, nawiązując też do rodzimych opowieści o smoku wawelskim czy do folkloru ludowego. Wszystko to przedstawione w postmodernistycznym ujęciu, z nowoczesnej perspektywy i we współczesnej optyce. Geralt z Rivii, wiedźmin, jest specjalnie wyhodowanym łowcą potworów i za opłatą pozbywa się niebezpiecznych bestii, które pojawiły się na świecie razem z magią i innymi rasami po tak zwanej koniunkcji sfer. Uzbrojony w dwa miecze – stalowy i srebrny, przemierza świat, realizując kolejne zlecenia i przeżywając różne przygody. Stara się nie mieszać w sprawy ludzi, bowiem traktują go oni zazwyczaj pogardliwie – boją się go przez jego wygląd odmieńca z białymi włosami i kocimi źrenicami, niewiele różniącego się od potworów, które zabija.

Książki - w jakiej kolejności czytać o Wiedźminie?

Znajomość z wiedźminem najlepiej jest zacząć od samego początku, czyli dwóch tomów opowiadań Andrzeja Sapkowskiego – „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Są to zbiory w sumie kilkunastu bardzo luźno powiązanych ze sobą historyjek, których głównym bohaterem jest właśnie Geralt. Pojawiają się tam także inne postacie, takie jak bard Jaskier, najlepszy przyjaciel wiedźmina, czarodziejka Yennefer, w której Geralt się zakochuje oraz mała Ciri, dziecko-niespodzianka przypisane wiedźminowi przez przeznaczenie.

wiedźmin_2

Historia Geralta, Ciri i Yennefer, a także konfliktu między skłóconymi królestwami i złowieszczym cesarstwem Nilfgaardu rozwinięta jest w pięcioksięgu zwanym „Sagą o Wiedźminie”. Ten cykl powieściowy jest już zamkniętą historią, nadal postmodernistycznie grającą z typowymi dla fantasy motywami oraz sięgającą do mitów słowiańskich, celtyckich i legend arturiańskich. Stanowią go kolejno książki „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”. Ukazywały się one co roku, w latach 1994 do 1999, i były nie tylko kontynuacją, ale też zamknięciem wiedźmińskiej historii. Andrzej Sapkowski zapowiedział, że nie będzie już wracał do Geralta i zajął się innymi powieściami, w tym docenionym przez fanów i krytyków historycznym cyklem husyckim, na który składa się „Narrenturm”, „Boży bojownicy” i „Lux perpetua”.

W 2013 roku autor wrócił jednak do swojego najbardziej znanego bohatera w powieści „Sezon burz”, której akcja rozgrywała się chronologicznie przed wydarzeniami opisanymi w sadze. Oba tomy opowiadań oraz cykl powieściowy doczekały się wielu przekładów, ale wersje angielskojęzyczne zostały wydane dopiero po sukcesie odniesionym przez serię gier.

Polskie filmy i serial

 wiedźmin_3

Opowiadania i powieści o Geralcie okazały się być wielkim przebojem nie tylko w Polsce, ale też w sąsiednich krajach, zwłaszcza zaś w Rosji. W 2001 roku odbyła się kinowa premiera wyprodukowanej w kraju adaptacji filmowej opowiadań pod tytułem „Wiedźmin”. To dzieło reżysera Marka Brodzkiego, w którym w Geralta wcielił się Michał Żebrowski, było efektem ubocznym prac nad serialową wersją, która zadebiutowała w telewizji w 2002 roku. Zarówno film, jak i serial zostały chłodno przyjęte przez fanów i recenzentów. W grudniu 2019 roku zadebiutował w serwisie YouTube, sfinansowany za pośrednictwem zbiórki społecznościowej, fanowski film „Pół wieku poezji później”, opowiadający o dalszych losach bohaterów wiedźmińskiej sagi.

Komiksy i gry fabularne oraz towarzyskie

wiedźmin_4

Popularność Geralta została wykorzystana także przez twórców komiksów. Pierwsza ich seria, zawierająca sześć zeszytów, stworzona przez Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha, pojawiła się jeszcze w latach 90., równolegle z sagą i nawiązywała do opowiadań. W ostatnich latach wydane zostały także, na fali popularności gier o wiedźminie, kolejne zeszyty komiksów amerykańskich. Za ich scenariusz odpowiadał Paul Tobin, a zostały stworzone na zlecenie wydawnictwa Dark Horse Comics. Andrzej Sapkowski wykreował również w latach 90. uproszczoną grę fabularną „Oko Yrrhedesa”, luźno nawiązującą do wiedźmińskiego uniwersum. W 2001 roku wydano pełnoprawną grę RPG „Wiedźmin: Gra wyobraźni”. Fani mogą zagrać również w „Wiedźmin: Gra przygodowa”, planszówkę wydaną w 2016 roku.

Gry komputerowe

wiedźmin_5

Tworzenie pierwszej gry komputerowej na podstawie opowieści wiedźmińskich zaczęło się jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, ale odpowiedzialne za nią studio Metropolis przerwało prace. Prawa do stworzenia gry komputerowej przejęła później firma CD Projekt, dla której miał to być debiutancki projekt. Pierwsza gra, RPG akcji zatytułowane po prostu „Wiedźmin”, będąca fabularną kontynuacją powieściowej sagi, została wydana w 2007 roku we współpracy z koncernem Atari, który odpowiadał za dystrybucję gry w Europie Zachodniej i Ameryce. Była to jedna z pierwszych wysokobudżetowych gier wyprodukowanych w Polsce i odniosła wielki sukces w kraju oraz w Rosji i innych krajach sąsiednich, gdzie było wielu fanów literatury Andrzeja Sapkowskiego. Sprzedaż gry w Ameryce oraz w Europie Zachodniej była słabsza, ale producenci ze studia CD Projekt RED wierzyli w potencjał swojej marki i natychmiast rozpoczęli prace nad kolejną częścią.

wiedźmin_6

„Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”, wydany w 2011, tym razem już samodzielnie przez polską firmę, zadebiutował nie tylko na komputerach PC, jak pierwsza część, ale również na konsoli Xbox 360. Tym razem wysoka jakość produkcji, a także umiejętny marketing sprawiły, że gra odniosła duży sukces nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Wiedźmińska marka stała się rozpoznawalna i lubiana. Jednak dopiero „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, wydany w 2015 roku na PC, PlayStation 4 i Xbox One stał się prawdziwym wielomilionowym bestsellerem, obsypanym nagrodami i uznanym jedną z najlepszych gier RPG w historii.

wiedźmin_7

Bezprecedensowy sukces trzeciej części „Wiedźmina” był bezpośrednią przyczyną wydania angielskich przekładów powieści Andrzeja Sapkowskiego oraz zakupienia praw do ekranizacji serialowej przez Netflix. CD Projekt RED wyprodukował i wydał później jeszcze dwie gry nawiązujące do swojego przeboju, ale nie będące jego bezpośrednią kontynuacją. Są to „Gwint: Wiedźmińska gra karciana” oraz „Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści”. Choć nie została zapowiedziana kolejna produkcja z cyklu, to najprawdopodobniej będzie on kontynuowany w przyszłości, po ukończeniu przez CD Projekt RED prac nad innym projektem – „Cyberpunk 2077”.

Serial Netflix

serial Wiedźmin

20 grudnia 2019 roku odbędzie się premiera amerykańskiego „Wiedźmina” na platformie Netflix. Producentką serialu jest Lauren Schmidt Hissrich, która ma w swoim dorobku pozycje takie, jak „West Wing”, „Daredevil”, „The Defenders” oraz „Umbrella Academy”. W Geralta wcieli się, znany z roli Supermana, Henry Cavill. Serial w pierwszym sezonie będzie bazował na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego, a później prawdopodobnie przejdzie do historii znanej z sagi – Netflix planuje siedem kolejnych sezonów „The Witcher”. Ta produkcja jest pierwszą zakrojoną na taką skalę oraz dysponującą tak dużym budżetem ekranizacją polskiej literatury. Miejmy nadzieję, że powtórzy sukces gier CD Projekt RED, z którymi jednak nie jest bezpośrednio związana w żaden sposób.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro