Przechowywanie warzyw zimą - jak to robić?
Zdaniem eksperta

Przechowywanie warzyw zimą - jak to robić?

Własna uprawa warzyw i owoców jest niezwykle satysfakcjonująca, a same rośliny – dużo zdrowsze od produktów kupionych w markecie. Mając dostęp do świeżych warzyw – obojętnie, czy naszych, czy kupionych w sprawdzonej hurtowni – możemy pokusić się o przechowanie ich przez dłuższy czas.

udostępnij

Patrycja SzczubełekPatrycja Szczubełek / 04-12-2018

Aby przechować warzywa czy owoce, musimy przestrzegać kilku zasad. Ważny jest nie tylko sposób przechowywania, na jaki się zdecydujemy, ale także wybór odmian oraz ich termin zbioru. Nasze warzywa muszą przede wszystkim zachować swoje walory smakowe, jak i wizualne! Jak to zrobić?

Jakie warzywa możemy przechowywać przez zimę?

Do przechowywania najlepiej nadają się: buraki, oczywiście marchew i pietruszka, cebula wraz z chrzanem i czosnkiem, kapusta, seler i por, kalafior, pomidor czy nawet rzodkiewka.

Na co musimy zwracać szczególną uwagę?

Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście zdrowotność warzywa. Bardzo istotne jest to, aby zostało ono zebrane przy suchej i pogodnej aurze. Nasze warzywa muszą też być świeżo zebrane, nieuszkodzone mechanicznie, niezwiędnięte, jak również nieprzejrzałe. W innym przypadku niestety jest duże ryzyko, że będą pleśnieć i gnić.

Niestety przenawożone warzywa, które były zbyt obficie podlewane, zwłaszcza azotem, mogą przechowywać się nieco gorzej, a proces gnilny może się rozpocząć dużo szybciej. Dlatego też nawozimy warzywa bardzo ostrożnie, szczególnie późnym latem. Ważny jest także dobór odmiany. Znaczy to, że do przechowywania musimy wybrać te warzywa, które są właśnie do tego przeznaczone. Przeważnie są to odmiany późne, gdyż to one najlepiej się przechowują.

Dla przykładu chociażby z polskich odmian cebuli idealnie do tego nadają się odmiany Wolska czy też Sochaczewska. Wybierając kapustę, warto zwrócić uwagę na Aros F1 lub Langer. Marchew, która cechuje się najwyższą trwałością przechowalniczą, to odmiany Perfekcja, Jawa czy też Koral. Co do innych warzyw, jak np. buraki, selery i pietruszki, większość odmian uprawianych w naszym klimacie ma dobrą trwałość przechowalniczą. Ciekawostką jest to, że w przypadku warzyw korzeniowych takich jak pietruszka, burak czy marchew największe znaczenie ma właściwy termin siewu. Znaczy to, że najlepiej, jeżeli byłby on opóźniony i wykonany na przełomie maja i czerwca.

Jak możemy przechowywać warzywa przez zimę?

Oczywiście najważniejsza w przechowywaniu warzyw jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Najlepiej, jeśli temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza i oczywiście nie może zbyt drastycznie wzrastać, gdyż nasze warzywa mogą się wtedy zagrzać i, niestety, rozpocząć swój rozwój. Jeżeli do tego dojdzie, to zauważymy wyrastanie młodych liści i korzeni.

Gdy chcemy przechować warzywa korzeniowe czy też kapustne, muszą mieć one zapewnioną bardzo wysoką wilgotność powietrza oraz temperaturę wahającą się między 1 a 4 stopniami Celsjusza. Warzywa te możemy śmiało przechowywać w nieogrzewanych piwnicach i garażach. Wystarczy poukładać je w skrzynkach razem lub ułożyć luzem. Babcinym sposobem, który stosuje się do dziś, jest wysypywanie wilgotnym, żółtym piaskiem warzyw znajdujących się w wiaderkach lub skrzynkach. Robimy tak, aby zabezpieczyć je przed wyschnięciem. Możemy również wyłożyć nasze skrzynki folią polietylenową.

Jeżeli chodzi o kapustę, to nie przykrywamy jej ani piaskiem, ani folią, gdyż zwyczajnie się nam popsuje. W przypadku czosnku i cebulki pamiętajmy, że w czasie przechowywania wymagają one niskiej wilgotności powietrza. Dzięki temu możemy je przechowywać w miejscach dość przewiewnych, takich jak na przykład altanki na działkach czy też strychy, o ile oczywiście mamy pewność, że nie przemarzną. W tym czasie temperatura dla cebuli i czosnku powinna wahać się między 1 a 7 stopniami Celsjusza. Najlepiej jest przechowywać je ułożone w skrzynkach, ewentualnie wyłożone cienką warstwą maty słomianej lub powieszone w wiankach. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu lub działki, to możemy pozostawić nasze warzywa ułożone w specjalnych kopcach. Pod warzywa, które mogą się gorzej przechować, jak na przykład seler, marchewka czy pietruszka, wykopujemy rowki o szerokości mniej więcej 45 cm i podobnej głębokości. Kapustę i buraki najlepiej jest przechowywać w rowach nieco płytszych, bo o głębokości 20 cm. Mając przygotowane w ten sposób warzywa spoczywające w rowach, przesypujemy je cienkimi warstwami dość piaszczystej ziemi. Na wierzch kopczyka rozsypujemy warstwę ziemi, około 5 cm, i delikatnie oklepujemy szpadlem. Kiedy nadejdą przymrozki, naszą okrywającą warstwę pogrubiamy do kilkunastu centymetrów, a z czasem, gdy nadejdą solidne mrozy dzienne i nocne, a powierzchnia kopczyka lekko zmarznie, kładziemy około 30-centymetrową warstwę słomy, a na to jeszcze kilkanaście centymetrów ziemi.

Reasumując

Przechowywanie warzyw nie jest niczym skomplikowanym. Świeże warzywa możemy przechowywać na balkonach i tarasach, w piwnicach i garażach lub na własnej działce. Mamy pewność, że gdy wygrzebiemy je z piasku, będą one o niebo lepsze od marketowych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro