Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Propozycje zabaw dla dzieci i rodziców

Wspólna zabawa wzmacnia więzi, rozładowuje atmosferę i doskonale wpływa na rozwój dzieci. W dobie smartfonów i tabletów rodzice dwoją się i troją, aby zająć uwagę swoich pociech w kreatywny sposób. W co bawić się z dziećmi? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Magdalena Habel
Magdalena Habel 02-04-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter
zamknij

Propozycje zabaw dla dzieci i rodziców

„Nudzę się!” To zdanie przyprawia rodziców o gęsią skórkę. Bajki w TV lub na tablecie to żadne rozwiązanie – z dzieckiem po prostu trzeba się pobawić. Przedstawiamy zabawki, które zajmą malca na dłuższy czas i dadzą nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o scenariusze wspólnych zabaw.

Bawimy się w dom

Przedszkolaki uwielbiają naśladować dorosłych – wciąż nas obserwują i chcą robić to samo, co my. Jedną z ulubionych zabaw maluchów jest gotowanie. Wspólne przygotowanie posiłku z trzylatkiem może być kłopotliwe, ale od czego są zabawki.

Kuchnia z akcesoriami to marzenie wielu małych dziewczynki a także chłoców. Komplet garnków i utensyliów też się przyda do wesołej zabawy w gotowanie. Produkty do przygotowania posiłków możecie wspólnie ulepić z ciastoliny – będzie można je kroić i lepić bez końca. Druga opcja to modelina – upieczone w piekarniku marchewki czy ciastka będą wtedy trwałe.

Ciekawym pomysłem są drewniane warzywa i owoce, wstępnie pokrojone i spięte rzepami. Do każdego zestawu jest dołączony nożyk i dziecko może kroić swoje produkty na kawałeczki. Dzieci garną się do domowych czynności, a przecież nie damy trzylatkowi do rąk prawdziwego noża, lepiej pozostać przy drewnianych. Maluch będzie szczęśliwy, gdy będzie mógł częstować nas własnoręcznie przygotowaną sałatką. Można urozmaicić zabawę i zrobić w pokoju dziecka przytulne bistro. Kawę można podać w uroczych filiżankach, na małym stoliczku zorganizować elegancką herbatkę dla misiów i lalek lub wyprawić huczne urodziny.

Zabawa w dom to nie tylko kuchnia – minipralki, zabawkowe odkurzacze czy żelazka – to wszystko może sprawić maluchom radość. Jakie są zalety takich zabawek? Małe pokrętła i przyciski przede wszystkim wspierają umiejętności manualne. Ponadto maluch poznaje zastosowanie różnych sprzętów i przedmiotów w domu.

Sklepik, czyli matematyka w praktyce

Nie ma czasu na nudę, gdy w pokoju dziecka zorganizujemy sklep. Można sprzedawać dosłownie wszystko, zamieniać się rolami i wymyślać wciąż nowe scenariusze. Do zabawy przyda się również mała portmonetka na pieniądze i siatka na zakupy – oczywiście wielorazowa.

Układanie produktów na półkach, obsługa kasy i liczenie pieniędzy to bardzo rozwijające zajęcia. Po pierwsze dziecko utrwala sobie podstawowe formy grzecznościowe, których używamy w codziennych sytuacjach. Po drugie uczy się odliczania konkretnych sum w plastikowej walucie. Oczywiście nie wymagajmy od 3- czy 4-letnich dzieci skomplikowanych operacji matematycznych. Dostosowujmy zasady do wieku dziecka i animujmy tak, aby przy okazji uczyło się ono liczenia i dodawania.

Drewniany stragan to dobry sposób na to, aby dziecko nauczyło się rozpoznawać warzywa i owoce. Można wykorzystać zarówno te do zabawy, jak i prawdziwe. Może uda ci się przy okazji przekonać niejadka do spróbowania nowych smaków? Stragan to dość spora zabawka, ale bardzo pojemna – może z powodzeniem służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy w pokoju dziecinnym.

Mały majsterkowicz

Przykręcanie śrubek i nakrętek to świetny trening manualny dla małego człowieka. Majsterkowanie potrafi zająć brzdąca na wiele godzin – zarówno chłopca, jak i dziewczynkę. Jak animować taką zabawę? Zostańmy klientem małego mechanika i poprośmy o naprawę jakiegoś sprzętu. Nasz warsztat może zamienić się w PitStop przy torze wyścigowym dla samochodzików lub stać się laboratorium wielkiego konstruktora wynalazków.

Jeśli chcemy zająć dziecko na dłużej w ogrodzie, z pomocą przyjdzie zabawkowa kosiarka do trawy. Prosta zabawka, która sprawi, że malec będzie spacerować po trawniku z poważną miną, bo przecież wykonuje bardzo ważne zadanie. Do kompletu mały ogrodnik może dostać grabie lub inne narzędzia ogrodowe i razem z nami dbać o rośliny. Własnymi bezpiecznymi narzędziami może grabić liście lub pielić swoją grządkę w ogrodzie.

Domek jak z bajki

Domek dla lalek to spełnienie marzeń niejednej małej dziewczynki... i jej mamy, bo „za naszych czasów” takie cuda były praktycznie nieosiągalne. Piękne rezydencje lub minimalistyczne domki w stylu skandynawskim to zabawki, które mocno pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Scenariuszy do odegrania jest wiele – w domku może mieszkać rodzina, może on też zamienić się w hotel lub przedszkole.

Z punktu widzenia psychologii dziecięcej i wychowania takie zabawy mają sporą wartość. Możemy obserwować, jak dziecko za pomocą lalki wciela się w różne role społeczne. Po wspólnej zabawie można porozmawiać o tym, dlaczego zabawki „zachowały się” tak, a nie inaczej. Domki dla lalek to spora porcja zabawy i piękna dekoracja pokoju dziecięcego.

Kim chciałbyś zostać w przyszłości?

Jeśli jesteśmy przy zabawach wcieleniowych, to warto zainteresować się pomysłami na zabawę w konkretne zawody. Dziecko może być lekarzem, fryzjerem lub... magikiem. Możecie wcielać się, w kogo chcecie – stroje i akcesoria zabawkowe wam w tym pomogą. Bawiliście się kiedyś w taksówkę? Krzesła, kierownica z czegoś okrągłego i wyobraźnia – tylko tyle potrzebujecie. Jest was więcej niż dwoje? Świetnie – ten trzeci będzie nawigować. Teraz uwaga – jedziecie zgodnie z jego komunikatami! Na pewno będzie śmiesznie.

Czas spędzany z dzieckiem to okazja do tworzenia pięknych wspomnień, wspierania rozwoju dziecka i jego kreatywności. Jeśli dobrze go zorganizujemy, to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro