Zdaniem eksperta

Projektor 4K – jaki wybrać?

Wideo 4K zyskuje na popularności. Nic zatem dziwnego, że oferta projektorów pozwalających na wyświetlanie filmów w jakości UHD również staje się coraz ciekawsza. Które modele są warte naszej uwagi?

Łukasz Michalik Łukasz Michalik / 04-02-2016 / aktualizacja: 07-03-2018

Terminologia

Wybierając sprzęt obsługujący rozdzielczość wyższą niż Full HD (FHD, 1920 x 1080 pikseli), warto uściślić terminologię. Na rynku znajdziemy bowiem urządzenia oznaczone zarówno 4K, jak i UHD. Teoretycznie oba oznaczenia dotyczą czegoś innego – 4K to oznaczenie kinowego standardu obrazu o wysokiej rozdzielczość (4096 x 2160 pikseli). UHD to standard telewizyjny, oferujący rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, czyli obraz o proporcjach 16:9.

W praktyce oznaczenia 4K i UHD często stosowane są zamiennie, a konkretne oznaczenie zależy zazwyczaj od przyjętej przez producenta terminologii. Dlatego urządzenia niektórych marek, jak Sony czy Panasonic, są oferowane z oznaczeniem 4K, a inne – jak choćby sprzęt LG – z oznaczeniem UHD. Z tego względu, wybierając konkretny model dla siebie, warto zweryfikować w jego specyfikacji, co konkretnie producent miał na myśli, stosując dane oznaczenie.

Istotne parametry

Pod względem cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, projektory 4K nie odbiegają od modeli obsługujących niższe rozdzielczości. Kwestią indywidualnych preferencji jest zatem wybór technologii DLP lub LCD. Ta pierwsza charakteryzuje się lepszym kontrastem i głębią czerni, druga – lepszym odwzorowaniem kolorów.

Jednym z kluczowych parametrów jest jasność lampy. Niezależnie od źródła światła, projektory o jasności poniżej 2000 lm sprawdzą się głównie w dobrze izolowanych od światła słonecznego pomieszczeniach. W ich przypadku jakość obrazu może być bardzo wysoka, ale docenimy ją np. dopiero wieczorem. Jaśniejsze projektory zapewniają większą uniwersalność i możliwość wyświetlania dobrze widocznego obrazu również za dnia.

Głośność to cecha indywidualna poszczególnych modeli. Kupując sprzęt, którego przeznaczeniem będą domowe projekcje filmowe, zadbajmy o to, by nie był nazbyt głośny – intensywnie pracujący układ chłodzenia może zepsuć nawet najpiękniejszy wieczór filmowy.

Modele warte uwagi

Optoma UHZ65 to propozycja dla tych, którzy szukają najwyższej jakości bez szczególnego oglądania się na cenę. Sprzęt z wyższej półki korzysta z technologii DLP i laserowego źródła światła. Zapewnia to bardzo dobre parametry obrazu, z jasnością sięgająca 3000 lumenów i żywotnością lasera ocenianą na 20 tys. godzin. Ważną funkcją jest również system zarządzania kolorami, pozwalający dopasować wyświetlany obraz do warunków panujących w miejscu projekcji.

BenQ W1700 to projektor łączący niezłe możliwości z atrakcyjną – jak na tę kategorię sprzętu – ceną. Urządzenie korzysta z technologii DLP i zapewnia niezbyt wysoką jasność, co oznacza, że dla zachowania wysokiego komfortu oglądania warto poświęcić nieco wielkości wyświetlanego obrazu na rzecz jasności. Tym bardziej, że projektor wspiera technologię HDR, którą docenimy głównie wówczas, gdy obraz będzie odpowiednio dobrze doświetlony.

Optoma UHD60 to uniwersalny projektor, dedykowany tym użytkownikom, którzy nie poprzestają na oglądaniu filmów. Dla wielbicieli kina urządzenie oferuje m.in. wparcie dla HDR, a także technologię Dynamic Black, poprawiającą kontrast wyświetlanych materiałów. Ciekawą funkcją projektora jest tryb optymalizujący czas reakcji urządzenia, co docenią wielbiciele gier wideo.

Sony LSPX-W1Sprojektor Sony, choć nie należy do najnowszych, to przykład bezkompromisowego podejścia do tematu. Producent oferuje go w formie… mebla, stawianego bezpośrednio pod ścianą czy ekranem projekcyjnym. Dzięki temu, gdy nie oglądamy filmów, projektor przypomina zwykły, stojący pod ścianą stolik. Gdy rozpoczynamy seans filmowy, stolik zmienia się w projektor ultrakrótkoogniskowy z wysokiej półki, rzucając obraz na ekran znajdujący się bezpośrednio nad nim. Największą wadą tego efektownego sprzętu nie są niedostatki technologiczne, ale cena.

Projektory krótkoogniskowe

Warto jednak pamiętać, że klasyczne urządzenia, wymagające szukania miejsca, podłączania i odpowiedniego oddalenia od ekranu projekcyjnego, nie są tym, czego oczekują wszyscy klienci. To, co nie przeszkadza podczas firmowej prezentacji, może stać się dokuczliwe w domu, gdy zechcemy obejrzeć film.

Dlatego powstają innowacyjne projektory, jak zaprezentowany podczas CES 2018 LG HU80K – to projektor w kształcie pionowego, wydłużonego sześcianu, z wbudowanym uchwytem do łatwego przenoszenia, zwijanym kablem i możliwością bardzo prostego ustawienia w dowolnym, pasującym nam miejscu.

Przykładem zachodzących zmian są również coraz popularniejsze projektory krótkoogniskowe, jak Xiaomi Mi Laser Projector. Nie trzeba odsuwać ich daleko od ekranu projekcyjnego, dzięki czemu bez trudu uzyskamy obraz o dużej przekątnej nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro