„Projekt Breslau” Magdalena Zarębska – recenzja

„Projekt Breslau” Magdalena Zarębska – recenzja

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 20-06-2016

Magdalena Zarębska ma rękę do pisania książek dla dzieci, a jej utwory cieszą się dużą przychylnością czytelników. Urocza dwujęzyczna opowiastka (napisana po polsku i śląsku) „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali” zwyciężyła w plebiscycie zorganizowanym w roku 2013 przez portal Granice.pl (w kategorii „Książka dla dzieci”), w maju br. podobny sukces w kategorii „Książka dla dzieci starszych” odniósł „Projekt Breslau”.

Dusza miasta

Książka o Maćku i jego dziadku jest wynikiem fascynacji słynną katowicką dzielnicą Nikiszowiec, gdzie mieszkali dziadkowie autorki. „Projekt Breslau” powstał na bazie podobnego pomysłu, narodził się z miłości do Wrocławia, w którym Magdalena Zarębska mieszka. Pisarka jest urzeczona architekturą i klimatem swojego miasta. Ślady po poprzednich mieszkańcach oraz burzliwa przeszłość tego miejsca rozbudziły jej wyobraźnię i stały się kanwą przygodowej opowieści dla nastolatków.

Historia nie jest nudna!

W budynku swojej szkoły grupa przyjaciół znajduje zapomniane pomieszczenie, które wydaje się idealnym miejscem dla ich spotkań. Wystarczy tylko zamieść pajęczyny, dorobić klucze i przynieść kilka drobiazgów z domu, by stworzyć przytulny i zaciszny kącik. Młodzi ludzie poddają się klimatowi tego miejsca. Zwracają uwagę na tajemniczy kufer, stertę przedwojennych niemieckich podręczników i mapę Breslau. Najważniejszym znaleziskiem okazuje się pamiętnik pisany pod koniec wojny przez ich niemieckiego rówieśnika. Żeby poznać jego treść, trzeba jednak trochę się wysilić i przetłumaczyć odręczne zapiski, do czego przydatna okazuje się nauka języka, którego do tej pory nikt jakoś nie doceniał. Kiedy świat opisany w pamiętniku zacznie się przed nimi otwierać – czeka ich ekscytujące odkrycie. Nagle przekonają się, że historia może stać się wciągającą, a nawet niebezpieczną dla życia przygodą…

Edukacja, podróże w czasie i dojrzewanie

Książki przyciągają uwagę młodzieży tylko wówczas, gdy zdołają poruszyć ich problemy. Pisarka zna troski nastolatków, jest matką dorastających córek. Powieść ma charakter przygodowy, w atrakcyjny sposób uczy historii, ale autorka zadbała też o to, by w sposób realistyczny podejść do świata nastolatków i ukazać go z ich perspektywy. Czytelnik obserwuje dylematy i troski dorastającego pokolenia, pierwsze zauroczenia i subtelny proces narodzin uczucia. Książka pokazuje, w jaki sposób młodzi ludzie radzą sobie z zupełnie nowym dla siebie doświadczeniem i jakie reakcje ta sytuacja wzbudza wśród rówieśników.

Magdalena Zarębska znalazła doskonałą metodę, żeby pogodzić ciekawą, dającą do myślenia treść z interesującą formą, a zwycięstwo w rankingu świadczy o tym, że udało się jej trafić do młodzieży, której nie jest wcale łatwo zaimponować. Z pewnością kluczem do sukcesu jest wielowarstwowość książki. Warto jednak także zwrócić uwagę na jej przesłanie, ponieważ pod zewnętrzną, rozrywkowo-przygodową warstwą kryje się przekaz, który wpływa na poszerzenie posiadanej wiedzy i wzbudzenie tolerancji. Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej – w formatach EPUB i MOBI.

Źródło okładki: www.wydawnictwobis.com.pl