Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Prezent na walentynki – najpiękniejsze powieści o miłości

Jedni walentynki celebrują, inni bojkotują, ale miłość to temat zawsze gorący i chyba nie ma nikogo, kto nie chciałby przeżyć tej prawdziwej, która zostaje w sercu na zawsze. Miłość wkrada się w życie, do muzyki, sztuki, filmu i oczywiście literatury.

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 19-01-2016

Walentynki tuż-tuż, warto więc pomyśleć o romantycznym prezencie dla ukochanej osoby. Powieść o miłości sprawdzi się tu doskonale.

Perełki literatury

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell chyba nikomu nie trzeba polecać, ale koniecznie muszę o niej wspomnieć, choćby ze względu na przepiękne wydanie, które pojawiło się w ubiegłym roku. Na prezent idealne! O tej książce wiele już pisano, wiele dyskutowano i bardzo dużo łez popłynęło podczas jej lektury. Trudne czasy, trudne relacje, trudne charaktery – to wszystko wzbudza mnóstwo emocji. Historia Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera rozgrywa się na tle burzliwej wojny secesyjnej. Czy ich miłość będzie miłością szczęśliwą?

Do takich szczęśliwych miłości nie można zaliczyć relacji bohaterów powieści „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë. Ta perełka klasyki, wielokrotnie wznawiania, przenoszona na ekran, stanowiąca inspirację dla wielu twórców, opowiada o miłości i nienawiści, o cierpieniu i zemście. Na tle mrocznych wrzosowisk rozgrywa się historia, która udowadnia, że istnieje miłość silniejsza niż śmierć, ale nie zawsze przynosi ona spokój i szczęście.

Do podobnych wniosków dojdziemy, czytając „Love story” Ericha Segala. Książkę niewielką objętościowo, lecz pełną emocji. Tej miłości na przeszkodzie stoi wiele, nie tylko pochodzenie zakochanych, ale i coś, z czym trudno wygrać.

W poszukiwaniu związków, które mają na „happy end” większe szanse, warto sięgnąć po „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen. W tej historii miłość nie spada na bohaterów jak grom z jasnego nieba. Uczucie musi dojrzeć, pierwszy osąd może okazać się mylny, a w relacjach z ludźmi warto na bok odłożyć tytułową dumę i uprzedzenie.

Zobacz także inne książki Jane Austen.

Wzruszenie gwarantowane

Współczesnym, stałym dostawcą wzruszeń jest bez wątpienia Nicholas Sparks. Jego książki czyta się lekko i szybko, co nie znaczy, że nie gwarantują one wielu emocji. Wśród najpiękniejszych opowiedzianych przez niego historii bez wątpienia znajduje się „Pamiętnik”. Oparta na prawdziwej historii opowieść wzrusza do łez. Jej bohater ma lat osiemdziesiąt i głowę pełną wspomnień. Dzieli się z nimi chorą na Alzheimera staruszką. Tak poznajemy piękną historię Noaha i Allie.

Zobacz także inne książki Nicholasa Sparksa.

Paryż często staje się tłem miłosnych historii. Jedną z nich opowiedział William Wharton w powieści „Spóźnieni kochankowie”. To właśnie do Paryża trafia Jack, który świat biznesu pragnie zamienić na życie artysty. To właśnie tu poznaje Mirabelle, niewidomą starszą panią, która odmienia jego życie i udowadnia, że miłość potrafi pokonać nawet największe bariery.

Miłość zakazana

Colleen McCullough przenosi swoich czytelników do Australii XX wieku. Tam osadziła akcję powieści „Ptaki ciernistych krzewów”. Autorka zadbała o bogate tło obyczajowe i ciekawe kreacje postaci. Wśród nich jest Maggie, wychowana na farmie dziewczynka, która będzie naszą główną bohaterką. To jej życie poznamy, to jej tajemnicę odkryjemy. Czy Maggie ma szansę na szczęście, gdy jej obiektem uczuć jest… ksiądz?

Nie tylko klasyka

Wymienione historie to w większości klasyka, piękna, ponadczasowa, wzruszająca od wielu lat. Ale i współcześni pisarze dostarczają ogromu wzruszeń. Wystarczy sięgnąć po prozę Theresy Revay. Autorka pisze o czasach trudnych, pełnej niepokoju Europie I połowy XX wieku, ale to właśnie w takich niesprzyjających warunkach rozkwitła miłość Kseni i Maxa. Ksenia i Max poznają się w Paryżu. Ona jest Rosjanką, on Niemcem. Czy ich uczucie będzie miało szanse, dowiecie się z lektury „Białej wilczycy” i „Wszystkich marzeń świata”.

Dostawcą wzruszeń został także John Green, którego powieść „Gwiazd naszych wina”stała się bestsellerem w wielu krajach, także i w Polsce. To historia o miłości i śmierci, która nie tylko wzrusza, ale i daje do myślenia.

Mam nadzieję, że udało mi się was przekonać, że książki to wspaniały walentynkowy prezent. Kryje się w nich wiele pięknych historii.

podziel się