Preparaty penetrujące. Do jakich zadań warto ich użyć?

Preparaty penetrujące. Do jakich zadań warto ich użyć?

Środki o właściwościach penetrujących, dzięki swojej uniwersalności, znajdują wiele przydatnych zastosowań w konserwacji i naprawach auta. Kiedy i przy jakich okazjach warto z nich skorzystać?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 21-05-2018

Skład środków penetrujących

Unikalność środków penetrujących wynika z zastosowania trzech grup składników. Pierwszą z nich są oleje o właściwościach smarujących i hydrofobowych, pozwalające na zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wilgoci i powstawaniem rdzy. Cząsteczki tego typu skutecznie minimalizują tarcie i cechują się dobrą trwałością, co zawdzięczają odpowiednio wysokiej lepkości.

Chcąc jednak uzyskać wysokie zdolności penetracyjne, oleje bazowe mieszane są z substancjami o znaczącej lotności. Dzięki temu wielozadaniowe preparaty konserwacyjne docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Trzecią grupą składników są materiały napędowe (najczęściej dwutlenek węgla) pozwalające na rozpylenie preparatu pod wysokim ciśnieniem.

Wielozadaniowość główną zaletą

Zakres zastosowań środków penetrujących jest bardzo szeroki. Śmiało można wykorzystywać je w okresie zimowym do smarowania i konserwacji uszczelek, a także rozmrażania zamków samochodowych. Ponadto pomogą w odkręceniu zapieczonych, a więc skorodowanych połączeń śrubowych i zabezpieczą je przed dalszą degradacją.

Preparaty tego typu pozwalają również na wyciszanie pisków, dlatego warto aplikować je na gumowe podzespoły zawieszenia czy metalowe zawiasy drzwi. Dzięki zawartości olejów smarujących są w stanie usprawnić pracę wszelkich ruchomych mechanizmów, jak chociażby szybko zużywających się łożysk wentylatora nawiewu.

Nie bez znaczenia są też właściwości czyszczące i rozpuszczające środków penetrujących. Wykorzystać je można do pozbycia się trudnych zabrudzeń z powierzchni narzędzi warsztatowych. Dobrze spiszą się również w usuwaniu śladów kleju po naklejkach rejestracyjnych umieszczanych na szybie czołowej. Penetratory warto zastosować także do mycia lusterek bocznych, gdyż pozostawiają po sobie niewidoczną warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się wilgoci, co chroni powierzchnię przed parowaniem.

WD-40 i inne

Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem smarująco-penetrującym jest dobrze znany amerykański produkt o nazwie WD-40. Co ciekawe, preparat ten wymyślono już w 1953 roku, a swą nazwę zawdzięcza ilości prób, po których przeprowadzeniu udało się opracować jego antykorozyjne właściwości. WD-40 sprzedawany jest przede wszystkim w formie aerozolu z praktycznym aplikatorem rurkowym, umożliwiającym precyzyjne nanoszenie płynu. Za opakowanie o pojemności 450 ml należy zapłacić ok. 18 zł.

Obok marki WD-40 także inne firmy oferują wielofunkcyjne środki penetrujące. Przykładem może być chociażby produkt CX-80 Duo kosztujący ok. 20 zł za 500 ml.

Preparaty odrdzewiające

Właściwości penetrujące są szczególnie przydatne podczas prób odkręcania zapieczonych śrub. W tym celu nabyć można także produkty wyspecjalizowane w uwalnianiu skorodowanych połączeń, zwane odrdzewiaczami. Najskuteczniejsze środki wzbogacone zostały o specjalne składniki, takie jak tlenki molibdenu czy cząstki ceramiczne, które poprawiają skuteczność w walce z rdzą.

Wśród polecanych preparatów wyróżnić można płyny o zaawansowanym składzie, wytwarzane przez takich producentów, jak Liqui Moly, Sonax czy Boll. Ich ceny oscylują przeważnie w granicy 10–20 zł za nieduże opakowanie o pojemności ok. 300 ml.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro