Prawie jak dywan. Przegląd dużych mat edukacyjnych nie tylko dla niemowląt

Prawie jak dywan. Przegląd dużych mat edukacyjnych nie tylko dla niemowląt

Miękkie, kolorowe i atrakcyjne. Odpowiednio dobrane maty edukacyjne zachęcą do zabawy na podłodze także starsze dzieci.

udostępnij

Ela JózefowiczEla Józefowicz / 21-10-2016 / aktualizacja: 02-01-2018

Maty edukacyjne kojarzą się nam głównie z zabawkami dla niemowlaków. Idea zabawy na podłodze to świetny pomysł również dla większych dzieci. Wybierając matę dla starszych maluchów, zwróćmy uwagę na:

  • Rozmiar – duży rozmiar to podstawowa cecha maty dla dzieci w wieku powyżej 2 lat. Spora powierzchnia, np. 150 cm x 180 cm, sprawi, że dziecko będzie chętnie korzystało z maty, mając zagwarantowaną swobodę i miejsce do zabawy.

  • Grubość – odpowiednia grubość zapewni ciepło i wygodę niczym na dywanie. Możemy się również zdecydować na matę termoizolacyjną ze specjalną warstwą chroniącą dziecko przed zimnem. W tym przypadku musimy jednak zrezygnować z mat dwustronnych.

  • Atrakcyjność – dwu- i trzylatek to dziecko bardzo aktywne, które codziennie poznaje świat i uczy się nowych rzeczy. Mata edukacyjna powinna być atrakcyjna dla malca w tym wieku. Kolorowe nadruki zachęcają do zabawy. Wybór motywów przewodnich jest ogromny, więc możemy z łatwością dostosować je do upodobań dziecka.

Oto przegląd najciekawszych mat dla małych odkrywców, które bez trudu spełnią również funkcję wygodnego dywanu do zabawy w pokoju dziecka.

Nauka literek

Mała wprawka przed przedszkolem? Istnieje wiele zabawek, które mają w atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom alfabet. Poznawanie literek z matą edukacyjną to świetna zabawa. Duże, kolorowe rysunki i litery pozwolą, aby dzieci uczyły się i jednocześnie stymulowały swój rozwój motoryczny. Na miękkiej planszy malec może układać zabawki i przedmioty w odpowiednich miejscach, przyporządkowując je do właściwej literki. Doskonałym rozwiązaniem są również maty dwustronne, których jedna strona jest zapełniona kolorowym alfabetem, a na drugiej maluch odkryje ciekawą krainę, np. miasto lub łąkę. W nauce literek i składania pierwszych słów pomocne są również maty układane z puzzli piankowych. Duże elementy możemy dowolnie łączyć, a wyjmowane literki uczą dzieci, jak dopasowywać kształty.

Uliczne wyścigi

Coś dla amatorów wszelkich pojazdów. Mata edukacyjna z miejskimi ulicami może stać się wyjątkowym torem dla popisów automaniaków. Duża przestrzeń zapewnia dziecku ogromne możliwości – od klasycznych wyścigów po poznanie codziennego życia miasta. Na skrzyżowaniach i zakrętach wspaniale odnajdą się ulubione wozy kilkulatków – strażacki, policyjny czy śmieciarka. Bardzo ciekawą propozycją jest mata z ulicami, którą można po zabawie złożyć w praktyczne pudełko i przechowywać w niej zabawki.

Na farmie

Zwierzaki to główni bohaterowie dziecięcych zabaw. Dzięki dwustronnej macie marki Prince Lionhart malec pozna wszystkich mieszkańców wiejskiej zagrody. Mata z wysokiej jakości pianki jest bardzo duża, ma 180 cm x 200 cm. Dziecko może liczyć i rozpoznawać zwierzęta oraz budynki gospodarcze, a także szukać specjalnych znaków ukrytych na farmie. Pozna również podstawowe prace w wiejskim obejściu dzięki wesołym postaciom, które wykonują różne czynności związane z hodowlą i uprawą. Maluchom na pewno spodoba się także mata mniejsza, za to interaktywna. Muzyczna wesoła farma wydaje odgłosy zwierząt oraz odgrywa melodię „Old McDonald had a farm”.

W głębi oceanu

Duża mata z warstwą termoizolacyjną to dobre rozwiązanie na chłodne dni. Maluch na pewno nie zmarznie, bawiąc się na podłodze. Bardzo ciekawie prezentuje się termoizolacyjna mata przedstawiająca podmorskie krajobrazy i zabawy w wodzie. Między kolorowymi rybkami i koralowcami „pływają” literki, które pomogą najmłodszym w nauce alfabetu. Maluch może poznać również aktywności związane z wodą – na obrazku znajdzie małych płetwonurków i windsurfingowców.

Muzyka i ruch

Kilkuletnie maluchy są ciągle w ruchu i uwielbiają aktywne zabawy. Interaktywna mata Smily wygrywa melodie i prosi o wykonanie określonych czynności, np. przeskoków na wybrane pole. Skacząc, dziecko uczy się literek i słów po angielsku, rozpoznaje odgłosy zwierząt, słucha melodii. Ta atrakcyjna zabawka wciągnie do zabawy każdego malca, a do tego pozytywnie wpłynie na jego rozwój ruchowy i koordynację.

Kupując matę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę, że maluszek szybko rośnie. Duże, kolorowe maty przeznaczone dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się również jako „teren” to turlania i raczkowania dla najmłodszych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro