Pralka, lodówka i inne sprzęty AGD z Wi-Fi – sterowane ze smartfonów. Co potrafią?

Wszystko wskazuje na to, że za niedługi czas kumpel gadżeciarz zaproszony na mecz nie zapyta cię o to, czy masz w lodówce napój, tylko ile jest w niej RAM lub na jakim systemie operacyjnym pracuje. Właśnie tak, czasy „Internetu rzeczy” (IoT) to nie odległa przyszłość, ale teraźniejszość. Inteligentne pralki i lodówki potrafiące komunikować się z innymi urządzeniami, naszpikowane elektroniką, są już powszechnie dostępne, a ich ceny są coraz bardziej przystępne.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 22-01-2016

Lodówka

Linux, 128 megabajtów pamięci operacyjnej RAM, procesor ARM z taktowaniem 400 MHz. Nie, to nie jest specyfikacja komputera czy smartfonu. To charakterystyka inteligentnych lodówek, w których pojawiły się wymienione komponenty. Są to produkty liderów branży AGD – firmy Samsung czy Electrolux. Lodówki pracują na specjalnie przystosowanym systemie operacyjnym, bazującym na Linuxie o nazwie Infinity i-Kitchen. Swoje inteligentne AGD mają także LG, Candy oraz polska Amica.

Co takiego niesamowitego potrafią inteligentne, podłączone do Internetu pralki, lodówki, piekarnik czy zmywarki, czego mogą im pozazdrościć kuchenno-łazienkowe sprzęty z poprzedniej, przedinternetowej epoki?

W przypadku lodówek możliwość podłączenia ich do domowej sieci otwiera przed użytkownikiem funkcję zdalnego zarządzania temperaturą. Do czego może nam się to przydać? A ile razy zostawialiście napój w zamrażarce, by go schłodzić, po czym – zapominając o tym – wychodziliście z domu? Ze smartfonu ustawicie niższą temperaturę, by nie zmrozić napoju. Taką funkcjonalność mają między innymi lodówki CANDY z serii simplyFi. Ich ceny zaczynają się od 1700 złotych.

Pralka

A pralka? Ile razy byliście uwięzieni w domu do czasu zakończenia prania? Szkoda marnować życie. Dzięki pralce ze zdalnym sterowaniem możecie rano wsadzić brudne rzeczy do bębna, a na godzinę przed powrotem z pracy włączyć za pomocą smartfonu pranie, by tuż po przyjeździe tylko je wyjąć i rozwiesić. Detergent zostanie pobrany ze specjalnego pojemnika. Pralka tego typu niestety nie jest tania – za Samsunga WH10H9600EW trzeba zapłacić około 5500 złotych.

Piekarnik

Podobne możliwości kryją się w piekarnikach z dostępem do sieci. Wybieramy się do sklepu po mrożoną pizzę i zanim ją kupimy, jeszcze stojąc w kolejce, możemy uruchomić nagrzanie pieca do odpowiedniej temperatury, aby przygotowanie posiłku trwało szybciej. Dodatkowa aplikacja poinformuje nas o konieczności czyszczenia, by na elementach pieca nie osadzał się przypalony tłuszcz. Do domowej sieci Wi-Fi możemy podłączyć piekarnik CANDY FXE825X. Jego cena to około 1500 złotych.

Zmywarka

O wartych uwagi informacjach może poinformować również zmywarka. Na ekranie telefonu wyświetlą się dane o aktualnym programie, konieczności dosypania soli, detergentów. Tu również liderem rynku jest CANDY ze zmywarką SimplyFi CDI 6015. Jej koszt to 1789 złotych.

To dopiero początek

Oczywiście dzisiejsze inteligentne urządzenia to dopiero początek innowacji, jaką niesie „Internet rzeczy” (IoT). Pokazały to chociażby ostatnie targi CES w Las Vegas, gdzie firma Samsung zaprezentowała pierwszą lodówkę z rodziny Family Hub, wyposażoną w duży, aż 21,5-calowy ekran, na którym są wyświetlane informacje o datach przydatności przechowywanych w niej produktów, brakujących składnikach do przyrządzenia konkretnej potrawy czy funkcji zamówienia w sklepie internetowym artykułów, które się kończą.

Tak właśnie będzie wyglądało domowe AGD w przyszłości. A póki co kilka ciekawych propozycji sprzętów AGD podłączanych do Internetu, które możemy kupić już dziś. Swoje linie produktów AGD, wyposażonych w dostęp do sieci Wi-Fi oraz inteligentne rozwiązania, zapowiedzieli najwięksi producenci AGD. Samsung już w marcu do sprzedaży wprowadzi urządzenia z serii Chef Collection. Podobne produkty trafią do oferty LG.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro