Praktyczne sposoby na wyciszenie mieszkania

Praktyczne sposoby na wyciszenie mieszkania

Męczą cię odgłosy dochodzące zza ściany? Teraz nie musisz już się nimi martwić, jest bowiem wiele sposobów na wyciszenie mieszkania. Przedstawiamy te szybkie i proste oraz bardziej profesjonalne. Od dziś będzie otaczać cię błoga cisza!

udostępnij

Anna RudnickaAnna Rudnicka / 26-10-2015 / aktualizacja: 18-09-2019

Mieszkasz obok ruchliwej ulicy albo masz głośnych sąsiadów? Jak wyciszyć mieszkanie, by hałas nie przeszkadzał w odpoczynku? Najpierw, zanim wybierzesz sposób na wyciszenie pomieszczenia, zlokalizuj źródło hałasu. Zacznij od obserwacji. Wsłuchaj się w swoje mieszkanie i sprawdź, skąd docierają najbardziej irytujące odgłosy. Być może przywrócenie ciszy w mieszkaniu nie będzie zbyt trudne. Przygotowaliśmy praktyczne porady, jak wyciszyć dom. Sposobów jest wiele, wybierz dla siebie odpowiedni!

Szybkie i tanie sposoby na wyciszenie mieszkania

Fot. Dekoria, Empik, Bonami, Leroy Merlin

Czasami udaje się wyciszyć mieszkanie bez przeprowadzania kosztownego remontu. Wystarczy wprowadzić w domu kilka zmian, które nie tylko zmniejszą natężenie hałasu, ale także sprawią, że nasze cztery kąty zyskają zupełnie nowy charakter. Częsty problem, z którym się borykamy, to pracujące zbyt głośno domowe sprzęty. Często, by urządzenie pracowało ciszej, wystarczy oczyścić je z lodu, kurzu, wypoziomować, podłożyć gumowe podkładki. Dno szafek i szuflad warto wyłożyć wygłuszającą matą, a w drzwiach zamontować stopery. Odgłosy tupania zmniejszysz, kładąc gruby dywan, chodniki lub wykładzinę. Doskonałym sposobem na wyciszenie dźwięków dochodzących zza okna jest powieszenie zasłon lub rolet – w tej roli sprawdzą się gruby aksamit i bambus. Jeśli męczą cię dźwięki dochodzące z mieszkania sąsiada, postaw na ścianie dzielącej wasze mieszkania duży regał z książkami – to świetny izolator. Pamiętaj, że tego typu wyciszenie pomoże tylko przy niedużych hałasach, nie zapobiegnie jednak słyszalności bardzo głośnych dźwięków. Gdy nie daje ci spokoju hałas dobiegający z bardzo ruchliwej ulicy, musisz pomyśleć o zastosowaniu profesjonalnych systemów akustycznych.

Profesjonalne sposoby na wyciszenie mieszkania

Fot. Korkowy.pl, Amara, Aural Exchange, Castorama, Obi, Leroy Merlin

Systemy akustyczne

Gdy mieszkanie jest narażone na wysoki poziom hałasu, należy postawić na profesjonalne, sprawdzone rozwiązania. Niestety, często wyciszenie domu wiąże się z przeprowadzeniem niewielkiego remontu. A może akurat jesteś w jego trakcie? Koniecznie zastosuj jeden z systemów akustycznych. Nigdy nie wiesz, na jakich sąsiadów trafisz w przyszłości. Dobrym sposobem na wyciszenie pokoju jest podwieszany sufit, który stłumi dźwięki dobiegające z góry oraz pochłonie te z wnętrza pomieszczenia. Ale uwaga, jest jeden warunek! Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym powinien wypełniać materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Im większa grubość i gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność. Wełnę można stosować także do okładania ścian. Jedyny minus takiego rozwiązania to zmniejszona powierzchnia mieszkania.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem przy wygłuszaniu są panele akustyczne – do wyboru masz naturalny korek lub panele dekoracyjne. Warto zwrócić uwagę na panele dekoracyjne 3D. Na rynku dostępne są modele wykonane z różnych materiałów, m.in. z włókien kokosowo-palmowych lub pianki poliuretanowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są bardzo łatwe w montażu. Wyroby gumowe to także dobry pomysł na wyciszenie mieszkania. Na rynku dostępne są maty wyciszające gumowe oraz folie. Folia dźwiękoizolacyjna ma grubość 3 mm. Może być stosowana jako izolacja akustyczna ścian, stropów, dachów, podłóg lub sufitów podwieszanych. Maty akustyczne możesz wykorzystać także w roli izolacji pod urządzeniami wytwarzającymi drgania takimi jak pralka czy zmywarka. Materiały, z jakich wykonane są wyroby dźwiękochłonne, czyli m.in. panele akustyczne, mają najczęściej budowę porowatą. Taka struktura pozwala na łatwe docieranie fal dźwiękowych w głąb tych materiałów. Część energii dźwięku zamieniana jest na energię cieplną. W ten sposób dźwięk jest częściowo pochłaniany przez materiał, na który pada fala dźwiękowa.

Podstawowym parametrem charakteryzującym właściwości dźwiękochłonne materiałów jest pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku, który przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Wartość równa 1 oznacza, że dźwięk został zaabsorbowany w 100%, natomiast 0, że nastąpiło całkowite odbicie dźwięku od danej powierzchni. Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o którą powinniśmy zadbać, starając się zaprowadzić ciszę w mieszkaniu. Mowa o drzwiach wewnętrznych. Wśród drzwi pokojowych najlepsze parametry akustyczne wykazują drzwi pełne, bez przeszklonych elementów i podcięć, wykonane z drewna litego, klejonki drewnianej albo wypełnione płytą wiórową.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro