Praktyczne akcesoria do pasów bezpieczeństwa

Nie ulega wątpliwości, że jazda z zapiętymi pasami to najskuteczniejszy sposób na łagodzenie skutków ewentualnego wypadku. Ratują one nie tylko zdrowie, ale również życie kierowcy i jego pasażerów. Decydując się na zakup dodatkowych akcesoriów do pasów, zwiększamy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort podróży. Podpowiadamy, w które z nich warto się zaopatrzyć.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 17-03-2016

Nakładki na pasy

Ochraniacze (nakładki, otulinki) na pasy samochodowe są produkowane w dwóch wersjach: mocowane na wysokości części barkowej, gdzie pas styka się z ramieniem, lub brzucha, na zejściu się części pionowej pasów z poziomą. Ich funkcja jest bardzo podobna. Przede wszystkim otulinki przeciwdziałają zsuwaniu się pasów i utrzymują je w prawidłowym położeniu na ciele, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort pasażera. Chronią ciało przed uciskiem oraz otarciami, a same pasy przed uszkodzeniem i zabrudzeniami. Ponadto stanowią stylowy gadżet, dzięki któremu „stuningujemy” wnętrze pojazdu. Ochraniacze wykonywane są z różnych materiałów, od bawełny po tkaniny wodoodporne, a także w różnych kolorach. Niektóre z nich mają zabawne napisy, logo ulubionych zespołów muzycznych oraz klubów piłkarskich (np. FC Barcelona, Real Madryt), a także efektowne nadruki. Cena nakładek waha się od 10 do nawet 90 złotych.

Przedłużka do pasów

Niemowlęta oraz dzieci do 12. roku życia mogą podróżować samochodem wyłącznie w specjalnym foteliku. Mocuje się go na specjalnej bazie, montowanej na tylnej kanapie za pomocą systemu IsoFix. Niektóre modele samochodów, szczególnie starsze roczniki, nie posiadają go jednak w standardzie, co całkowicie wyklucza korzystanie z większości baz (np. FamilyFix, 2WayFix). W takim wypadku rodzicom pozostaje zakupienie bazy, którą mocuje się do siedzenia pasami, lub przypięcie nimi samego fotelika. W obu wypadkach często się okazuje, że pasy samochodowe są za krótkie, aby tego dokonać. Wtedy niezbędne jest kupno specjalnego przedłużacza (adaptera), za pomocą którego wydłużymy pasy nawet o 60 cm. Możemy z niego skorzystać również w momencie, w którym potrzebujemy bezpiecznie przewieźć na tylnym siedzeniu przedmiot o dużych gabarytach. Cena przedłużacza to od 20 do nawet 80 zł, w zależności od producenta i jakości.

Adaptery dla kobiet w ciąży

Kobiety w widocznej ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, jednak znacznie zmniejsza to ochronę przyszłej mamy za kierownicą. Należy zatem zapinać pasy, ale w taki sposób, aby górna część przebiegała między piersiami i nad brzuchem, a dolna pod nim. Specjalny adapter przeznaczony dla kobiet w ciąży zapobiega przesuwaniu się pasów z bezpiecznej dla płodu pozycji i eliminuje jakikolwiek ucisk w okolicach macicy. Oznacza to, że podczas ewentualnego wypadku zapięte pasy nie będą zagrażały dziecku, chroniąc jednocześnie mamę. Cena adaptera (np. BeSafe, Clippasafe) to ok. 180 złotych.

Szelki dla psów wpinane do pasów

Przewożenie psa na tylnym siedzeniu samochodu bez żadnego zabezpieczenia naraża nie tylko samo zwierzę, ale również podróżujące z nim osoby. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalny zestaw do przewożenia psów, który składa się z miękkiej uprzęży (zakładanej czworonogowi), trzypunktowych szelek z karabińczykiem (mocowanych do uprzęży) oraz smyczy (przypinanej do szelek), którą wpina się w zatrzask pasów samochodowych. Korzystając z tego zestawu, mamy pewność, że pies nie będzie skakał po samochodzie w trakcie jazdy, a podczas ewentualnego wypadku pozostanie bezpieczny.

Pozostałe akcesoria do pasów

Większość nowych modeli samochodów wyposażona jest w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa i ostrzegania, które informują kierowcę np. o tym, że ma niezapięte pasy. Natarczywy sygnał dźwiękowy uruchamia się zawsze wtedy, kiedy silnik jest włączony, a pasy pozostają niezapięte. Częste podróże wymagają jednak niekiedy krótkich postojów, podczas których nie chcemy wyłączać silnika i wychodzić z auta. W takiej sytuacji możemy skorzystać z praktycznej zaślepki do pasów, którą wkładamy w zaczep, aby „oszukać” samochód. Nie wolno jednak korzystać z niej podczas jazdy, bo może się to skończyć mandatem czy poważnymi obrażeniami w momencie stłuczki. W schowku samochodowym warto mieć także młotek bezpieczeństwa z nożem do pasów, z którego będziemy mogli skorzystać w razie zagrożenia (np. nieszczęśliwego wypadku, gdy drzwi lub pasy się zaklinują).

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro