Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Praktyczne akcesoria do myjek ciśnieniowych

Wiosenne porządki wokół domu i w ogrodzie nie obędą się bez myjki ciśnieniowej. To sprytne urządzenie ma szerokie zastosowanie i duży wybór akcesoriów. Sprawdzamy, które z nich przydadzą się najbardziej.

Ela Józefowicz Ela Józefowicz / 20-03-2017

Za pomocą myjki ciśnieniowej bez problemu pozbędziemy się trudnych do usunięcia zabrudzeń z takich powierzchni jak elewacje albo kostka brukowa. Przyda się ona do czyszczeniu mebli ogrodowych, tarasów, murów, ogrodzeń, a także narzędzi, roweru czy samochodu. Jest niezastąpiona w przypadku dużych powierzchni, takich jak dach, chodnik, a także trudno dostępnych i wysoko położonych. Każda powierzchnia lub obiekt, który zamierzamy oczyścić, wymaga innego traktowania. Zadanie ułatwią nam praktyczne akcesoria, które podłączamy do myjki.

Pistolet

Pistolet to podstawa wyposażenia każdej myjki ciśnieniowej. Do niego podłączamy większość akcesoriów. Warto pamiętać, że wszystkie końcówki możemy dokupić później, w zależności od naszych potrzeb. Warto wybrać pistolet z opcją regulowania strumienia – do czyszczenia szpar i punktowych zabrudzeń użyjemy wąskiego, natomiast do dużych powierzchni płaskiego. Do pistoletu możemy dokupić dyszę rotacyjną, która da nam zwarty i mocny strumień, o połowę silniejszy od zwykłego. Obrotowy strumień bez trudu wyczyści najbardziej uporczywe zabrudzenia, zaniedbane, od dawna nieczyszczone miejsca.

Lanca

Podłączana do pistoletu jest swoistym przedłużeniem myjki. Może mieć wiele funkcji. Zwykła, natryskowa ułatwi nam po prostu dostęp do czyszczonej powierzchni, strumień będzie łatwiej ukierunkować, a my znajdziemy się w bezpiecznej odległości od mokrego miejsca. Do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni, takich jak rynny dachowe czy podwozia samochodów, znakomicie nadaje się lanca kątowa. Dzięki wygięciu pod kątem 90 stopni strumień wody dociera w każde miejsce, np. do podwozia. Gdy zamierzamy wyczyścić powierzchnie położone wyżej – dach, podbitkę lub elewację – możemy wybrać lancę teleskopową, którą łatwo dostosować do każdej wysokości. Zawsze możemy również dokupić przedłużkę lancy, która dodatkowo ułatwi nam dostęp do elementów położonych na znacznej wysokości. Do specjalnych zadań przeznaczona jest lanca pianowa, zwana też pianownicą. Jej zadaniem jest dozowanie środków czyszczących. Gdy jest podłączona do pistoletu, detergent nie przechodzi przez pompę urządzenia, mamy więc możliwość zastosowanie nawet bardzo mocnych płynów. Przezroczysty zbiornik ułatwia kontrolę ilości detergentu.

Piaskowanie

Korzystając z zestawu do piaskowania, łatwo usuniemy szczególnie uporczywe zabrudzenia, z którymi sama woda i detergent sobie nie poradzą. W taki sposób pozbędziemy się grubej warstwy rdzy, szczególnie w pęknięciach i łączeniach, a także powłoki starej farby czy lakieru. Piaskowanie sprawdza się w przypadku czyszczenia spawów, powierzchni kamiennych, dachów lub elewacji. Mechanizm ten działa na zasadzie inżektora, czyli akceleratora wstrzykującego. Wysokie ciśnienie zostaje wykorzystane jako siła, która zaciąga piasek (granulat) do wnętrza dyszy, skąd woda pod ciśnieniem kieruje go na czyszczoną powierzchnię.

Zapchane rury

Wąż do czyszczenia rur i kanalizacji idealnie sprawdzi się w przypadku niedrożnej instalacji. Zapchane przewody i rury to częsty problem, szczególnie w domach jednorodzinnych starszej generacji. Ostry strumień wody skierowany do przodu bez problemu usunie wszystkie złogi.

Szczotki do zadań specjalnych

Wyposażenie każdej myjki obejmuje uniwersalną szczotkę, której używamy do czyszczenia zabrudzonych, porowatych powierzchni. Producenci oferują też specjalne końcówki myjące, takie jak szczotka obrotowa, która z łatwością wyczyści każdy taras czy kostkę brukową, i to bez rozpryskiwania wody na boki. W garażu warto też mieć specjalną szczotkę do mycia felg i kół, przeznaczoną nie tylko do pielęgnacji samochodów, ale również motorów i rowerów.

Filtr wody

Jeśli chcemy odpowiednio dbać o myjkę ciśnieniową i przedłużyć jej żywotność, nie zapominajmy o filtrze wody. Montujemy go na wlocie do myjki. Ma wbudowane sitko, które wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, rdza, kamień, ciała obce. Filtr zapobiega przedostaniu się ich do pompy i zabezpiecza przed uszkodzeniem urządzenia.

podziel się