Poznajemy literki – gry i zabawy edukacyjne

W życiu każdego dziecka przychodzi czas, kiedy zaczyna poznawać literki. Możesz pomóc swojemu maluchowi, ucząc i bawiąc się razem z nim. Każde dziecko jest inne, wobec tego traktuj je indywidualnie i rozbudzaj w nim ciekawość poznania świata literek. Na każdym etapie rozwoju maluch będzie inaczej przyswajał nowe wiadomości, wobec tego dobierz metodę odpowiednią do wieku twojego szkraba. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Pomocne będą różnego rodzaju zabawy i gry, które pomogą dziecku poznać tajemniczy świat literek.

Agnieszka Bożek Agnieszka Bożek / 27-08-2015

Gry edukacyjne

Bardzo pomocne w poznawaniu literek są różne gry edukacyjne, zarówno planszowe, pamięciowe, logiczne, jak i komputerowe. Gry dostarczają dzieciom wielu emocji, a jednocześnie zmuszają do myślenia, świetnie trenują koncentrację i uwagę. Takie zabawki edukacyjne są zazwyczaj przeznaczone dla maluchów w wieku przedszkolnym, chociaż mogą z nich korzystać także starsze dzieci i dorośli. Zabawa w grach planszowych polega np. na tym, by do wybieranych obrazków ułożyć z liter pasujące do nich wyrazy. Ciekawą propozycję stanowią także zabawki typu pisanie-zmazywanie, w tym seria CzuCzu – Znam literki, dzięki którym dziecko uczy się pisać literki po śladzie.

Pomocne w zapamiętywaniu liter są gry typu memory oraz literki magnetyczne, które można przyczepić np. na lodówkę. Do nauki i zabawy przeznaczone są różne gry komputerowe, np. Moje pierwsze literki. Jest to program skierowany do najmłodszych dzieci, łączący fascynującą zabawę z nauką liter. Baw się z razem z dzieckiem! Literki można ozdabiać, kolorować, składać z części, nadawać im kształt. Maluch pozna bombonierkowe B, planetkowe P i inne bajkowe literki wraz z zabawnymi postaciami: duszkami, pajączkami, ufoludkami. Wybierz się wraz ze swoim szkrabem w tę fascynującą literkową podróż!

Książeczki, puzzle, klocki

Gwarancją wspaniałej zabawy i jednocześnie nauki są książeczki z literkami, np. z serii Akademia przedszkolaka. Zeszyty te, oprócz rysowania szlaczków i liter, zawierają ciekawe łamigłówki, kolorowanki oraz zadania rozwijające sprawność manualną dzieci. W książeczkach Moje pierwsze ABC twoja pociecha znajdzie również wesołe wierszyki związane z literami. Czytając dziecku książkę, poproś, żeby rozpoznawało i odnajdywało litery w wyrazach. Z czasem twoja pociecha zacznie kojarzyć litery z odpowiednimi głoskami i podejmie pierwsze samodzielne próby czytania.

W poznawaniu świata literek z pomocą przyjdą piankowe puzzle, z których maluch może tworzyć kostki, figury i słowa. Innym przykładem zabawki edukacyjnej są puzzle do pary CzuCzu z wesołymi obrazkami, dzięki którym dziecko uczy się liter metodą skojarzeń. W sprzedaży dostępne są również puzzle-układanki – alfabet wykonany z drewna. Twój szkrab może poznawać literki nawet podczas kąpieli w wannie dzięki specjalnym puzzlom, które można przylepiać do mokrej wanny lub płytek.

Zabawką, która towarzyszy dziecku już od wieku niemowlęcego są klocki, które pozwalają maluszkowi poznawać nowe kształty oraz pobudzają wyobraźnię kolorami. Dla dzieci starszych to doskonała pomoc do nauki literek i alfabetu oraz pierwszych wyrazów. Ciekawą propozycję stanowią klocki-wafle oraz drewniane klocki z naklejonymi literkami.

Zabawki interaktywne i tablica magnetyczna

Dla najmłodszych dzieci mamy duży wybór zabawek interaktywnych, które uczą literek. Najpopularniejszą zabawką towarzyszącą dzieciom już w wieku niemowlęcym jest piłka. Nie jest to jednak zwykła, ale mówiąca piłka, która zmieni się w nauczyciela i np. zaśpiewa alfabet. Możesz także kupić dziecku maskotkę, która wprowadzi dziecko w świat literek, kształtów i kolorów.

Zabawką, która również pomoże maluszkowi w nauce jest tablica magnetyczna. W sprzedaży dostępna jest też tablica dwustronna – z jednej strony magnetyczna, z drugiej – kredowa. Zabawka ta dostarczy dziecku wspaniałej zabawy, gdyż najpierw będzie mogło rysować kredą, a potem – na tablicy magnetycznej – suchościeralnym pisakiem. Ponadto maluch będzie mógł przyczepiać magnetyczne literki i tworzyć z nich pierwsze wyrazy, oczywiście najpierw z twoją pomocą. Zabawka ta może służyć też starszym dzieciom, np. do zabawy w szkołę.

Poznawanie literek nie musi być nudną nauką. Dzięki dostępnym grom i zabawom edukacyjnym wyruszysz wraz ze swoją pociechą w podróż do krainy literek i będziesz się bawić razem dzieckiem, jednocześnie je ucząc. Przeżyj więc razem z malcem przygodę! Dobra zabawa gwarantowana!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro