Powrót do przeszłości, czyli moda na szmaciane lalki

„Zuzia lalka nieduża i na dodatek cała ze szmatek…” – kiedyś tę piosenkę nuciła niemal każda dziewczynka, niemal każda miała też swoją ukochaną szmaciankę. Potem nastała era Barbie i o szmacianych zabawkach zapomniano. Ostatnio jednak coraz wyraźniej można zaobserwować ich wielki powrót. Sprawdziliśmy, dlaczego warto kupić dziecku szmacianą lalkę.

Paulina Kalbarczyk Paulina Kalbarczyk / 20-05-2015

Moda na ekologię

Modzie na ekologiczny styl życia ulega coraz więcej Polaków. To już nie tylko zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna – świadomie robimy zakupy, czytamy etykiety, sprawdzamy metki. Wybieramy energooszczędne urządzenia i produkty przyjazne środowisku. Kupując ubrania, decydujemy się na te z naturalnych tkanin. Podobnie w przypadku zabawek – z półek coraz szybciej znikają te wykonane z drewna i materiału. Szmaciane lalki idealnie wpisują się w model życia określanego jako slow life, dlatego przeżywają obecnie prawdziwy renesans.

Zalety szmacianych lalek

Podstawową zaletą szmacianek jest bezpieczeństwo. Są miękkie, miłe w dotyku, wykonane z dobrych jakościowo tkanin. Włosy to najczęściej włóczka lub sznurek. Dzięki temu szmacianki sprawdzą się jako zabawki nawet dla dzieci poniżej pierwszego roku życia, o czym informują producenci – takie lalki posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, często są wykonane z materiału, który nie zbiera kurzu i jest przebadany pod kątem toksyczności w kontakcie ze śliną, mają też antyalergiczne wkłady. Ich buzie są namalowane bądź wyhaftowane, aby wyeliminować ryzyko połknięcia przez malucha drobnych elementów, takich jak na przykład koralikowe oczy, które możemy spotkać u lalek przeznaczonych dla starszych dzieci.

Kolejną zaletą – szczególnie istotną dla rodziców starszych dziewczynek – jest wygląd szmacianek. To zabawki wdzięczne, miłe dla oka, wręcz stworzone do przytulania. Większość współczesnych, plastikowych lalek nie przypomina w swojej formie dziewczynek, ale dorosłe kobiety o zaburzonych, wyidealizowanych proporcjach. Zdarza się, że są zbyt wulgarne i skąpo ubrane, mają wyraźny makijaż. Może to negatywnie wpływać na emocjonalny rozwój dziecka – wizerunek lalki, który na nie oddziałuje często powoduje niezadowolenie z własnego ciała, a co za tym idzie – niską samoocenę. Oczywiście nie należy generalizować, warto jednak zwrócić uwagę na tę kwestię. Proporcje szmacianek odpowiadają tym dziecięcym, ich buzie są naturalne i przyjemne. Także ubranka przypominają te noszone przez maluchy – sukienki, sweterki i kapelusiki to najczęściej pojawiające się elementy garderoby.

Dzięki temu szmaciane lalki wyzwalają w dziecku pozytywne uczucia, stymulują rozwój takich cech jak opiekuńczość i wrażliwość. Ponadto rozwijają wyobraźnię. Ponieważ wyróżnia je prostota wykonania, dziecko samo musi nadać im charakter. Szmacianki nie wydają żadnych dźwięków (za wyjątkiem tych śpiewających dziecięce przeboje) i nie poruszają się, co dodatkowo uczy kreatywności. Inną istotną zaletą jest ich trwałość. Są solidnie uszyte, więc odpowiednio pielęgnowane posłużą przez lata. Później natomiast mogą stać się oryginalną ozdobą pokoju nawet nastoletniej dziewczynki. Część lalek można prać – ręcznie lub nawet w pralce, należy jednak pamiętać o użyciu płynu do delikatnych tkanin. Jeśli producent nie zaleca prania, można spróbować wyczyścić taką lalkę mokrą szmatką z mydłem. Dotyczy to szczególnie zabawek szytych ręcznie, które stały się ostatnio bardzo popularne. W Internecie pojawia się coraz więcej stron poświęconych tej grupie przedmiotów. Takie lalki są znacznie droższe, ale za to unikatowe – nie ma dwóch identycznych egzemplarzy.

Uszyj ją sama

Szmacianą lalkę możesz też uszyć sama. To zadanie dosyć trudne i czasochłonne, wymagające zdolności manualnych, ale sprawisz dziecku niezwykły prezent, który będzie pamiątką na całe życie. Jeśli to twoja pierwsza przygoda z szyciem, zacznij od łatwiejszego szablonu. Pomocna może okazać się książka Przytulanki i szmacianki, w której znajdziesz aż 50 projektów zabawek z resztek – zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Dzięki prostym wykrojom i dokładnym opisom nie powinnaś mieć problemu ze stworzeniem wymarzonej zabawki dla twojej pociechy. Nie przejmuj się, jeśli nie wyjdzie idealnie. Sprawi to, że będzie jeszcze bardziej unikatowa. Widząc trud i serce włożone w tę pracę, dziecko z pewnością będzie ją bardziej kochało i szanowało – stanie się jego ulubioną przytulanką.

Warto wspomnieć, że ręcznie szyte lalki stały się jednym z elementów alternatywnej pedagogiki, której twórcą był Rudolf Steiner. Zgodnie z jej założeniami lalki waldorfskie (nazwa pochodzi od pierwszej szkoły założonej dla dzieci robotników przy fabryce „Waldorf-Astoria”) miały rozwijać kreatywne myślenie, odzwierciedlać rzeczywistość i uczyć odpowiedzialności (lalka stawała się dzieckiem dziecka). Zamiast kolejnej plastikowej Barbie sprezentuj więc swojemu dziecku szmaciankę i sprawdź, jak wielka siła kryje się w tej niepozornej zabawce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro