Powerbank indukcyjny – jak wybrać?

Powerbank indukcyjny – jak wybrać?

Powerbank to obowiązkowe wyposażenie niemal każdego posiadacza smartfona, który często podróżuje. Zazwyczaj podłączamy do nich telefon przy pomocy kabla USB. Ale jest jeszcze inna możliwość – powerbanki indukcyjne.

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 17-10-2019

Czym są powerbanki indukcyjne? To zapasowe akumulatory, które mogą ładować nasze urządzenia bezprzewodowo. Oznacza to, że nie musimy mieć przy sobie kabli, aby uzupełnić energię w telefonie. Na rynku jest już sporo urządzeń tego typu. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest powerbank indukcyjny?

Jak już wspomniałem wcześniej – powerbank indukcyjny pozwala na bezprzewodowe ładowanie smartfonów. Niestety nie oznacza to, że telefon może znajdować się kilka metrów czy nawet kilkadziesiąt centymetrów od niego. Wręcz przeciwnie. W praktyce powerbank i smartfon muszą się ze sobą praktycznie stykać. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale w praktyce i tak jest to wygodniejsze niż podłączanie kabla.

Jak sama nazwa wskazuje – do ładowania wykorzystywane jest zjawisko indukcji. Chociaż może to brzmieć skomplikowanie, to w praktyce jest dość proste. Powerbank wyposażony jest w cewkę nadawczą, czyli zwinięty dookoła przewód. Przez niego płynie prąd przemienny i w ten sposób powstaje pole elektromagnetyczne. To jest odbierane przez cewkę odbiorczą w telefonie i indukuje się w prąd, który ładuje akumulator smartfona. Właśnie dlatego powerbank i telefon muszą znajdować się tuż obok siebie.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza i podstawowa kwestia, którą musimy sprawdzić, to czy nasz telefon w ogóle obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Już wcześniej dowiedzieliśmy się, że musi on być wyposażony w cewkę odbiorczą. Bez tego uzupełnianie poziomu akumulatora bez podłączania przewodu nie będzie możliwe, a tym samym kupowanie takiego powerbanka kompletnie pozbawione sensu. Poza tym musimy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych kwestii. W większości przypadków powielają się one ze zwykłymi powerbankami.

  • Technologia ładowania bezprzewodowego – co prawda podejrzewam, że 99 procent telefonów, które mają możliwość ładowania bezprzewodowego, obsługuje technologię Qi (nawet najnowsze iPhone’y). Oznacza to, że na rynku wiele jest uniwersalnych ładowarek i powerbanków, które współpracują z niemal wszystkimi telefonami. Pomimo tego warto sprawdzić, czy posiadane przez nas urządzenie wspiera dokładnie to rozwiązanie.

  • Pojemność powerbanka – to bardzo ważne zarówno w przypadku zwykłego powerbanka, jak i modelu indukcyjnego. Im wyższa pojemność, tym więcej razy będziemy w stanie naładować do pełna akumulator w smartfonie lub tablecie. W teorii 10000 mAh pozwoli na trzykrotne naładowanie telefonu z baterią o pojemności 3300 mAh, ale w praktyce – z powodu strat energii – będzie to trochę mniej. Szukając powerbanka o konkretnej pojemności, warto mieć też na uwadze (jeśli często latamy) wytyczne linii lotniczych. Zazwyczaj określają one, jak pojemne urządzenia możemy mieć ze sobą w bagażu podręcznym.

  • Prędkość ładowania – także powerbanki indukcyjne mogą wykorzystywać technologię szybkiego ładowania. Taką funkcję oferuje między innymi model Samsunga z techniką Fast Charge (bezprzewodowo) oraz Quick Charge (przewodowo). To niezwykle przydatne rozwiązanie, bo pozwala w błyskawicznym tempie uzupełnić baterię w urządzeniu mobilnym.

  • Rozmiary i waga – wbrew pozorom to niezwykle ważne. Powerbank to w końcu urządzenie, które mamy wszędzie zabierać ze sobą, więc musi być możliwie jak najbardziej mobilne. Im wyższy i cięższy model kupimy, tym bardziej problematyczny może okazać się w użytkowaniu. Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek między dużą pojemnością a gabarytami. Na szczęście nawet powerbanki 10000 mAh są już stosunkowo małe i mieszczą się nawet w kieszeni spodni.

  • Możliwość ładowania kilku urządzeń – warto też kupić takiego powerbanka, który pozwoli na ładowanie jednocześnie kilku urządzeń. Niekoniecznie musi się to zawsze odbywać bez użycia kabli. Nawet możliwość ładowania drugiego urządzenia po podłączeniu przewodu USB jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.

    Polecane modele

    No to jaki model w takim razie kupić? Powerbanki indukcyjne ma w swojej ofercie między innymi firma Baseus. Kupić możemy zarówno modele o pojemności zarówno 8000, jak i 10000 mAh. W obu przypadkach są wyposażone w tradycyjne złącza USB do ładowania kablem. Są też kompatybilne z techniką Wireless Qi, więc na 99 procent będą kompatybilne z danym telefonem. Podobne urządzenie oferuje również marka Guess. W tym przypadku powerbank ma pojemność 8000 mAh i pozwala na ładowanie nawet trzech urządzeń jednocześnie. Cena to około 170 zł. Oczywiście bez problemu znajdziemy też coś od bardziej znanych producentów, np. Samsunga. Koreańczycy przygotowali powerbank indukcyjny o pojemności 10000 mAh. Zapłacimy za niego około 150 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro