POV - co to jest i ich największe zalety

POV - co to jest i ich największe zalety

Kamera Point Of View, czyli kamera „z punktu widzenia” to innowacyjne urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk. Kamerę POV najczęściej umieszcza się na głowie filmującego, dlatego tak ważny jest tutaj punkt widzenia w kontekście umieszczania kamery w czasie nagrywania. Są one niewielkie i zwykle wykorzystuje się je do nagrywania filmów podczas uprawiania sportów, szczególnie ekstremalnych. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli kamer tego typu. Warto poznać zalety nagrywania w trybie POV.

udostępnij

Mateusz KolasaMateusz Kolasa / 09-01-2017

Jakie cechy posiada?

Każda kamera POV charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, dzięki czemu jest mobilna i nie wymaga większego wysiłku jej transport. Obiektyw można umieścić w dowolnym miejscu. Ceni się również jej niewielkie gabaryty i małą masę rejestratora. Szczególnie sprawdza się w sportach ekstremalnych. Znajdziemy wiele filmów kolarskich, jak i motocyklowych. Miłośnicy ścigaczy chwalą możliwość umieszczenia kamery na owiewkach. Dzięki temu otrzymują dowolne ujęcia, które rejestrują dowolny element motocykla i jego kierowcy. Jest też idealnym rozwiązaniem w czasie kręcenia zdjęć na torze, ponieważ sprzęt nie obciąża jednośladu i jego mocowanie jest sprawdzone. Kamera nie ma prawa oderwać się od motocykla. Jest to zarówno bezpieczne, jak i wygodne dla kierowcy, który, wykonując zdjęcia, jednocześnie pracuje nad koordynacją i panuje nad maszyną. Zaletą jest również bardzo prosta obsługa, która umożliwia szybki przegląd zapisu oraz wytrzymała bateria.

Przy szybkim tempie pracy i w niebezpiecznych warunkach istotna jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kamera posiada dokładną i solidną konstrukcję, która sprawdza się w złych warunkach pogodowych i terenowych. Posiada obudowę, która jest odporna na kurz, wstrząsy i lekkie zachlapania. Kamerki mają również wbudowany system antywstrząsowy, który zapewnia stałość obrazu.

Użytkownicy kamer POV również zadowoleni są z jej parametrów technicznych. Kamery posiadają opcję zmiany trybu nagrywania ze zmianą rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Kamery nagrywają w rozdzielczości HD, posiadając 30 i 60 klatek na sekundę oraz w FullHD przy 30 klatkach. Otrzymujemy wtedy bardzo dobry, ostry i wyraźny obraz w klatkach na sekundę. Wybór klatek na sekundę można wybrać ręcznie. Pozwala to na płynną jazdę jednośladem i dostrzeżenie najbardziej ukrytych szczegółów, których można doszukiwać się przez szerokokątny obiektyw. To podstawowy element, który potrafi uchwycić szerokie ujęcia i zarejestrować każdy detal.

Jakie dodatkowe funkcje i akcesoria są istotne?

Kamery POV różnią się od siebie sposobem montażu, jakością wykonania i liczbą dodatków, dzięki którym możemy przymocowywać kamerkę w wielu miejscach, np. do roweru czy na kask. Warto jednak poznać niezbędne dziś funkcję tego urządzenia. Na pewno każda kamera powinna mieć w swoim menu opcję trybu wykonywania zdjęć. Oprócz tego przydatny jest GPS, który jest pomocny np. w wycieczkach rowerowych. Możemy również dzięki temu zapisać pokonaną trasę. Należy też wspomnieć o Wi-Fi. Opcja ta jest przydatna, gdy chcemy odtworzyć nasz film na nośniku. Kamera POV powinna również posiadać w zestawie niezbędne akcesoria. Na pewno zestaw składać się musi z wodoodpornej obudowy oraz z trzech podstawowych mocowań: na gwint uniwersalny, pasek do mocowania na ramieniu lub klatce piersiowej oraz mocowanie na przyssawkę. Ważne są również uchwyty, szczególnie na rower, gdzie charakterystyczne są uchwyty stałe oraz naklejki, które sprawdzą się w każdym miejscu i na każdej powierzchni. Poleca się również posiadanie kabla USB, który służy do ładowania urządzenia i do zgrywania materiału.

Kamery POV są przydatnym materiałem technicznym, którego gabaryty są niewielkie, i który rejestruje wyraźny obraz i dźwięk w bardzo trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Obiektyw kamery pozwala dostrzec każdy szczegół i jest odporny na urazy mechaniczne. Kamera sprawdzi się w każdym miejscu, ze względu na wytrzymałość i odpowiednie do każdej powierzchni akcesoria. Polecić je można wszystkim, którzy cenią dobrą jakość nagrań przy słabym oświetleniu - zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, którzy przygotowują swoje filmowe materiały w celu ich publicznej publikacji.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro