Posezonowe pożegnanie, czyli jak sprzedać motocykl

Chcesz nowy sezon powitać na nowej maszynie? Wystarczy dobrze sprzedać „stary” motocykl. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sprzedaż jednośladu nie sprowadza się tylko do wystawienia ogłoszenia. Jednoślad należy również odpowiednio przygotować.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 31-10-2017

Nie od dziś wiadomo, że sprzedaż motocykla czy auta nie należy do najłatwiejszych zadań. Mamy bowiem do czynienia z ludźmi i to właśnie do nich musimy trafić z naszą ofertą. Zdecydowana większość osób zainteresowanych kupnem motocykla przegląda aukcje internetowe, gdzie o tej porze roku ogłoszeń jest zatrzęsienie. Tu właśnie zaczyna się problem. Jeżeli nasze ogłoszenie to kilka niechlujnych zdjęć i krótki opis, możemy być pewni, że utonie wśród setek innych, podobnych. Jeżeli chcemy, aby ludzie zainteresowali się naszym pojazdem, to musimy go odpowiednio przygotować.

Pierwsze wrażenie

Sprzęt musi zrobić wrażenie na osobie zainteresowanej. Oczywiście wiele osób powie, że polerowanie motoru przed sprzedażą to robota na pokaz i liczy się przede wszystkim jakość sprzętu. Prawda jest jednak taka, że widok zakurzonego i brudnego motocykla będzie świadczył o tym, że po prostu o niego nie dbaliśmy. W ten sposób łatwo zniechęcić potencjalnego nabywcę. Aby dokładnie umyć jednoślad, niezbędny będzie specjalny płyn. Godny polecenia jest Bike Cleaner. Doskonale sobie radzi nawet z mocnymi zabrudzeniami oraz usuwa owady. Jest bezpieczny dla lakieru, ogumienia i chromu., a przy tym praktyczny, gdyż nie wymaga szorowania. Wystarczy nałożyć preparat, odczekać kilka minut, po czym dokładnie go spłukać. Po tym zabiegu motocykl powinien być czysty i lśniący.

Jeżeli maszyna zbyt często nie miała kontaktu z myjką, to przyda się miękka szczotka, która usunie pył z klocków hamulcowych, zacisków i felg. Warto po tym wytrzeć motocykl do sucha. Pomoże w tym ircha. Dzięki niej na lakierze nie zostaną smugi, a my będziemy mogli zweryfikować jego stan i wypatrzyć ewentualne niedoskonałości.

Stan techniczny to sprawa kluczowa

Czysty motocykl to bardzo ważna sprawa podczas sprzedaży. Jednak nic nam nie da nawet najbardziej wypacykowany lakier, jeżeli motocykl będzie miał usterki, a jego podzespoły nie będą w dobrym stanie. Jeżeli planujesz sprzedaż motocykla po sezonie, to warto zajrzeć do klocków i tarcz hamulcowych. Zużyte koniecznie trzeba wymienić. To właściwie niewielki wydatek, który z pewnością przyszłemu kupującemu pokaże, że poważnie podchodzimy do sprawy, a nasza maszyna nie jest wyżyłowanym gratem.

Przeglądając oferty klocków hamulcowych, warto wybrać markę EBC. Te solidne i długotrwałe klocki kupimy już za ok. 30 zł. Jeżeli zaś chodzi o solidne tarcze hamulcowe, to z pewnością godne polecenia są tarcze firmy NG Brake Disc. Dostaniemy je za ok. 120 zł.

Zadbaj również o odpowiedni poziom oleju w motocyklu. Nie wiesz, jaki wybrać? Polecamy dobrze znaną markę Castrol. Oleje tej klasy zapewnią doskonałe smarowanie.

Zwróć uwagę na szczegóły

Nawet najmniejsze usterki mogą dać kupcowi do zrozumienia, że jego właściciel niespecjalnie dbał o pojazd. Jeżeli chcesz szybko i w dobrej cenie sprzedać motocykl, musisz zadbać nawet o potencjalnie mało istotne szczegóły. Zatem jeżeli w twoim motocyklu jest uszkodzony przełącznik kierunkowskazów czy zbite lusterko, powinieneś od razu je wymienić. Przełącznik kosztuje tylko 10 zł. Za lusterka w zależności od marki i modelu motocykla trzeba zapłacić od 70 do 200 zł. Jeśli zadbasz o takie szczegóły, będziesz spokojny o to, że twój motor będzie dobrze prezentował się na zdjęciach w ogłoszeniu. Nie będziesz musiał również tłumaczyć się przed kupującymi, którzy na pewno taką usterkę zauważą.

Planując sprzedaż motocykla, pamiętaj, żeby rzetelnie opisać swój sprzęt. Nie oferuj bezwypadkowej maszyny, jeśli wiesz, że daleko jej do takiej. To sprzedający ponosi odpowiedzialność za wady ukryte sprzętu! Przed jazdą próbną sprawdź uprawnienia kierującego, możesz także poprosić o wpłacenie kaucji. Wbrew pozorom o wywrotkę nietrudno, dlatego nie ryzykuj, że po wizycie potencjalnego kupca zostaniesz z poobijanym motocyklem i bez pieniędzy na ewentualne doprowadzenie go do porządku.

Jeżeli utwierdziłeś się w przekonaniu, że wraz z końcem sezonu nadszedł czas na pożegnanie z motocyklem, zastosuj się do naszych wskazówek. Wówczas transakcja przebiegnie szybko, miło i przyjemnie, a ty będziesz mógł rozejrzeć się za nową maszyną.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro