Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Porównanie amplitunerów Denon AVR-S950H i AVR-X3500H

Wyglądają podobnie, w praktyce jednak różnią się funkcjami i jakością dźwięku. Porównujemy dwa popularne modele amplitunerów marki Denon.

Porównanie amplitunerów Denon AVR-S950H i AVR-X3500H

Amplituner, będący uniwersalnym wzmacniaczem, najczęściej kojarzy się z zestawami kina domowego. Ma on jednak więcej zastosowań. Jest sprzętem uniwersalnym, z powodzeniem spisując się nie tylko w roli nagłośnienia podczas oglądaniu filmów. Sprawdza się również podczas gry na konsoli lub komputerze czy słuchania muzyki w różnych źródeł dźwięku. Podłączenie do amplitunera dobrych głośników sprawia, że będziemy cieszyć się wyjątkowym, przestrzennym i jakościowym odsłuchem z każdego urządzenia – telewizora, odtwarzacza Blu-ray, komputera, konsoli, a nawet smartfona.

Porównujemy dwa modele amplitunerów japońskiej marki Denon, która już od przeszło stu lat specjalizuje się w produkcji urządzeń audio. Pod lupę bierzemy rynkową nowość, czyli amplituner Denon AVR-S950H oraz Denon AVR-X3500H, który zdążył już zyskać wierne grono fanów. Oba modele na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, w praktyce jednak skierowane są do nieco różnych odbiorców. Dlaczego? Oto szczegóły.

Wygląd zewnętrzny

Przy pierwszym kontakcie, szczególnie dla laika, zarówno Denon AVR-S950H, jak i Denon AVR-X3500H mogą wyglądać tak samo, mają bowiem prezencję typową dla amplitunerów. Oba modele wyposażono w dwa duże pokrętła na bokach, czarną elegancką obudowę, centralnie umieszczony prosty wyświetlacz oraz taki sam model pilota.

Piloty

Gdy jednak nieco dokładniej przyjrzymy się przedniej części obu amplitunerów, szybko dostrzeżemy, że różnice pomiędzy nimi są łatwo dostrzegalne już na etapie wyglądu zewnętrznego. Inne są zestawy przycisków, zapowiadając odmienne możliwości obu modeli. Dla przykładu nowa linia S posiada nowe, dodane w tej serii amplitunerów okrągłe pokrętła służące do szybkiego wybierania trybu dźwięku.

Przyciski

Porównując budowę obu amplitunerów, widać również różnice w rozmiarze – Denon AVR-S950H jest nieco mniejszy, a właściwie płytszy niż Denon AVR-X3500H (szerokość jest taka sama), a także lżejszy – ważny ok. 9,5 kg, podczas gdy „starszy brat” ma 2 kg więcej.

Rozmiar

Największe różnice w wyglądzie można jednak dostrzec między dwoma modelami amplitunerów Denon w części tylnej. Denon AVR-S950H oferuje duży wybór wejść i wyjść, pozwalając na podłączenie dowolnego źródła dźwięku. Denon AVR-X3500H pod tym względem jest jednak prawdziwym potworem: ma dodatkowe wejście analogowe, dwa wejścia koncentryczne, analogowe wyjście i gniazda głośników funkcji multiroom, umożliwia również bi-amping, czyli sterowanie poszczególnymi głośnikami przez dwa osobne wzmacniacze.

Wejscia

Zarówno Denon AVR-S950H, jak i Denon AVR-X3500H umożliwiają podłączenie zestawu głośników w systemie 7.2, co pozwala uzyskać dźwięk przestrzenny, otaczający z każdej strony osobę oglądającą film, słuchającą muzyki czy grającą w grę na telewizorze.

Podlaczenie glosnikow

Podobieństwa i różnice pomiędzy modelami Denon AVR-X3500H i Denon AVR-S950H obrazują ich najważniejsze parametry techniczne.

Denon AVR-X3500H / Denon AVR-S950H

 • Maksymalna moc na kanał: 180 W / 145 W
 • System Dolby Atmos: tak / tak
 • Wielokanałowe stereo: tak / tak
 • Audyssey LFC (niweluje niskie tony subwoofera): tak / nie
 • Strumieniowe przesyłanie sygnału: tak / tak
 • AirPlay 2: tak / tak
 • Transmisja do słuchawek Bluetooth: nie / tak
 • Skalowanie sygnału analogowego do HDMI: tak / nie
 • Automatyczna synchronizacja ruchu warg: tak / nie
 • Dwukierunkowy system komunikacji CEC: tak / nie
 • Zdalne wejście i wyjście: tak / nie
 • Sterowanie głosowe (Alexa): tak / tak
 • Sterowanie głosowe (Google, Siri): nie / tak
 • Tryb ECO: tak / tak
 • Wejścia HDMI: 7 / 7
 • Wyjścia HDMI: 3 / 2
 • Wyjścia analogowe: 5 / 4
 • Liczba złączy głośników: 7 / 7

Funkcje

Amplituner Denon AVR-S950H oferuje dźwięk przestrzenny w systemie 7.2, ma moc 145 W na kanał, obsługuje znane systemy obrazu i dźwięku, czyli 4K Ultra HD, Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization, DTS: X, DTS Virtual: X, a także nowy eARC (ulepszony zwrotny kanał audio). Posiada 8 wejść i 2 wyjścia HDMI, obsługuje łączność Wi-Fi oraz Bluetooth, umożliwia bezprzewodowy streaming z takich platform jak Spotify, Deezer czy Tidal, współpracuje również z HEOS multiroom, czyli autorskim systemem marki Denon pozwalającym na odtwarzanie ulubionej muzyki w różnych pomieszczeniach w całym domu. Dzięki współpracy z Amazon Alexa oraz Asystentem Google pozwala także na sterowanie za pomocą głosu. Co ważne, model Denon AVR-S950H umożliwia słuchanie ulubionej muzyki za pomocą bezprzewodowych słuchawek Bluetooth.

Stereo

Jak można się domyślać, droższy i wyższy model Denon AVR-X3500H posiada zdecydowaną większość funkcji amplitunera Denon AVR-S950H. Jednak czy potrafi coś, czego nie zapewnia jego nieco mniejszy brat? Oczywiście. Urządzenie posiada specjalne wejścia gramofonowe do obsługi odtwarzacza płyt winylowych wyposażonego we wkładki z ruchomym magnesem. Czarne płyty w dzisiejszym cyfrowym świecie wracają do łask, szczególnie wśród osób poszukujących starego i wiernego brzmienia ulubionych płyt. AVR-X3500H umożliwia jednak nie tylko odsłuch w starym dobrym stylu, ale również całkowicie nowoczesne możliwości sterowania za pomocą komputera, wykorzystując sieć LAN lub bezprzewodową łączność Wi-Fi. Denon AVR-X3500H ma również odczuwalnie większą moc.

Antena

Ogromną zaletą obu omawianych modeli amplitunerów Denon jest prosta konfiguracja. Z optymalnym ustawieniem poradzi sobie nawet laik, który nie miał wcześniej styczności z tak rozbudowanymi systemami dźwięku kina domowego. Wszystko to za sprawą autorskiego rozwiązania Denon Setup Assistant. Po podłączeniu urządzeń do prądu oraz spięciu ich za pomocą kabla HDMI (niestety nie został on dołączony do opakowania z amplitunerem) z telewizorem, na ekranie zobaczymy dokładnie opisane i proste do wykonania kroki, pozwalające przygotować amplitunery do działania.

Konfiguracja

Konfiguracja głośników w celu wykorzystania pełnego potencjału dźwięku przestrzennego jest równie prosta. Denon, zarówno do modelu AVR-X3500H, jak i AVR-S950H, dołącza specjalny mikrofon z regulowanym, wykonanym z tektury statywem. Dzięki niemu urządzenia mierzą rozmieszczenie głośników oraz badają indywidualną akustykę pomieszczenia, pozwalając na poprawną i szybką kalibrację całego systemu.

Jakość dźwięku

W kwestii jakości dźwięku żadnemu z omawianych amplitunerów nie można nic zarzucić. Oba zapewniają znakomity i co ważne przestrzenny dźwięk, zgodny ze standardami formatów audio o wysokiej rozdzielczości. Wprowadzony do sprzedaży w tym roku Denon AVR-S950H bardzo dobrze radzi sobie z niskimi częstotliwościami, co jest szczególnie dostrzegalne podczas słuchania muzyki poprzez kolumny o niskotonowej charakterystyce. Model Denon AVR-X3500H, choć rok starszy, wyposażono dodatkowo w zaawansowany system przetwarzania dźwięku DSP, posiadający cztery procesory i zdolny wykonywać 10 miliardów obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę. Aby zapewnić możliwie szeroki zakres dynamiki oraz realizm dźwięku przy jednoczesnych minimalnych zakłóceniach, amplituner Denon AVR-X3500H posiada też dodatkowo 32-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe na wszystkich kanałach. I to w zasadzie odpowiedź na pytanie o największe różnice pomiędzy tymi dwoma amplitunerami Denon. Model AVR-X3500H to sprzęt skierowany do prawdziwych pasjonatów dźwięku, pragnących zbudować w swoim domu system zapewniający najwyższej jakości doznania, a Denon AVR-S950H jest adresowany do osób chcących mieć prawdziwe i dobrze brzmiące kino domowe, potrzebujących jednak czasami pograć na konsoli w słuchawkach Bluetooth.

Podsumowanie

Denon AVR-X3500H jest sprzętem uznanym w świecie amplitunerów, co potwierdzają choćby wyróżnienia przyznane temu modelowi przez prestiżowe w świecie audio magazyny i portale. Wprowadzony do sprzedaży później Denon AVR-S950H nie został może oparty na tak zaawansowanych komponentach, ma za to kilka ciekawych i przydatnych nowości, dzięki czemu sprosta oczekiwaniom większości użytkowników. Zapewnia znakomitą jakość przestrzennego dźwięku, jest prosty w obsłudze, prowadząc swojego nowego właściciela przez etap konfiguracji i oferując sterowanie głosowe. Posiada dwukierunkowy moduł umożliwiający odsłuch poprzez słuchawki Bluetooth, a także bezprzewodowy streaming muzyki.

Muzyka

Nieco starszy Denon AVR-X3500H to model skierowany do klientów, dla których budowa zestawu kina domowego czy też uniwersalnego i ekskluzywnego stanowiska odsłuchowego to nie potrzeba chwili, a raczej pasja poszukiwania idealnego dźwięku. Wydaje się delikatnie mniej nowoczesny, ale został oparty na wydajniejszym wzmacniaczu.

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Denon AVR-X3500H jest starszym modelem i można go obecnie kupić w dobrej cenie na wyprzedaży. Denon AVR-S950H to nowość, która już na starcie ma bardzo atrakcyjną cenę zakupu, oferując jednocześnie bardzo zbliżone parametry i możliwości – moim zdaniem to może być argument, przez który nowy model znajdzie duże grono klientów.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro