Poradniki stworzone dla singielek – pół żartem, pół serio

Poradniki stworzone dla singielek – pół żartem, pół serio

autor: Emilia Postulka, data publikacji: 12-07-2016

Jak być singielką w świecie randkowych aplikacji, portali społecznościowych i wiecznej pogoni za ideałem? W dobie Tindera i Facebooka rady babci i mamy raczej się nie przydadzą… Cóż, jeśli wybieramy się na wycieczkę do obcego miasta lub kraju, kupujemy przewodnik, który wskaże nam najlepsze knajpy, muzea i atrakcje turystyczne w danym miejscu. Bycie singielką to dla wielu kobiet nieznane lub po prostu nieodkryte terytorium. Aby się po nim zgrabnie i bez przeszkód poruszać, czasami warto sięgnąć po fachową literaturę.

„Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” John Gray

Ten bestsellerowy poradnik był jedną z ulubionych książek najsłynniejszej singielki XX wieku, Bridget Jones. Stworzona przez Helen Fieldieng postać poradnik Graya traktowała jak biblię, a cytaty z niej jak mantrę. „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” wyjaśnia, dlaczego kobietom i mężczyznom tak trudno stworzyć szczęśliwy związek, i doradza, jak wykorzystać dzielące obie płcie różnice do zbudowania trwałej relacji. Jeśli macie wątpliwości, przypomnijcie sobie romantyczne zakończenie perypetii Bridget Jones. Nie bez powodu przecież Mark Darcy dał się w końcu okiełznać.

„Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?” Sherry Argov

Twoja kłótliwa i uparta koleżanka ma – w przeciwieństwie do Ciebie – nieustające powodzenie u facetów? Chyba nadszedł czas na sięgnięcie po klasykę gatunku. „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?” to wbrew pozorom nie jest książka o wrednych babsztylach usidlających naiwnych facetów. Ten zabawny poradnik pokazuje kobietom ich wartość i uczy je, jak być sobą – niezależnie od tego, czy jest się w związku, czy nie.

Przeczytaj pełną recenzję książki Sherry Argov „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?”.

istock_88510989_medium_1.jpg

„Jak wytrzymać ze współczesną kobietą” Joanna Chmielewska

Można by pomyśleć, że to poradnik dla mężczyzny. Co prawda przeczytanie tej zabawnej książki żadnemu facetowi by nie zaszkodziło, ale w pierwszej kolejności pozycja „Jak wytrzymać ze współczesną kobietą” powinna trafić do rąk singielki. Warto bowiem czasem spojrzeć na siebie z dystansem. Chmielewska w ironiczny i dowcipny sposób opisuje rolę kobiety we współczesnym społeczeństwie, a także sytuację mężczyzn, którym trudno się w nowej rzeczywistości odnaleźć.

„Singielka” Hale Mandy

To książka, która powstała z potrzeby podzielenia się swoimi przeżyciami. Jej autorka zaczynała od bloga, którego nazwała ruchem samotnych kobiet. Od jednego wpisu do drugiego – blog zyskał tak ogromną popularność, że zamienił się w książkę. To prawdziwa opowieść kobiety o byciu singielką. Napisana bez ubarwiania, z dystansem, ale przede wszystkim z nadzieją. Przesłaniem Mandy jest akceptacja samej siebie. „Singielka” naprawdę pomaga odnaleźć właściwą perspektywę, zwłaszcza jeśli otaczają Cię same szczęśliwe pary, a Twoja najlepsza przyjaciółka właśnie znalazła chłopaka.

„Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding

W zestawieniu poradników dla singielek nie może zabraknąć książki o Bridget Jones. Nie jest to co prawda poradnik, ale za to doskonale opowiada o życiu samotnej, niezależnej finansowo kobiety. Perypetie uroczej, ale niezbyt radzącej sobie w randkowaniu Bridget Jones podbiły serca czytelniczek na całym świecie. Tę dowcipną, pełną trafnych spostrzeżeń książkę można czytać wielokrotnie. I za każdym razem wyciągnąć z niej ten sam wniosek: faceci są lub ich nie ma, ale najważniejsi są przyjaciele. I wino.

singielka_poradniki.jpg

Czy te poradniki pomogą singielkom odnaleźć rycerza na białym koniu? Żaden z nich nie ma niestety aż takiej mocy. Ale niektóre z nich i tak warto przeczytać. Czasem dla czystej zabawy. Czasem dla poprawy humoru, a czasem z nadzieją, że może jakaś porada jednak trochę odmieni nasze życie.