Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Pomysły na wykończenie ściany w kuchni

Tradycyjnie ściany w kuchni maluje się farbami, a fragment nad zlewem pokrywa glazurą. Pora na zmiany i znalezienie innych pomysłów.

Ewa Trzcińska
Ewa Trzcińska 24-07-2015

Czas czytania: 4 min

Pomysły na wykończenie ściany w kuchni

Oto siedem propozycji:

Wszelkiego rodzaju tapety

Do wyboru mamy:

Zaletą tapet jest to, że maskują nierówności podłoża, są bardzo odporne na uszkodzenia i nie przyciągają kurzu.

Tynk cienkowarstwowy

Zamiast nieśmiertelnej farby w kuchni możemy położyć dekoracyjny tynk. Uzyskamy w ten sposób powierzchnię przypominającą np. drobnoziarnisty granit. Nie wolno jednak nakładać tynku na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na już pomalowane farbą. Po położeniu tynku ścianę należy pomalować środkiem uszczelniającym. W ten sposób zabezpieczymy ją przed szybkim zabrudzeniem.

Trwały konglomerat czy drogi kompozyt?

Łatwy w utrzymaniu czystości jest konglomerat z kamienia. Wchodzące w jego skład granit i kwarc nadają mu twardość i odporność na uszkodzenia. Ciekawe połączenia kolorystyczne uzyskamy, mieszając różne pigmenty – rezultat może do złudzenia przypominać naturalny granit lub marmur. Na kuchennych ścianach sprawdza się także kompozyt, czyli połączenie akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. Jest miły i ciepły w dotyku, bardzo trwały, a także odporny na zabrudzenia. Wszelkiego typu ubytki i zadrapania dają się łatwo usunąć bez szkody dla barwy i jakości powierzchni. Jedyna jego wada to wysoka cena.

Szkło na ścianie w kuchni

Nowoczesnym sposobem wykończenia ściany w kuchni nad blatem jest też przymocowanie do niej gładkich tafli z hartowanego szkła. Może być przezroczyste, przez które będzie widać znajdującą się pod spodem ścianę (na przykład surowe cegły, ulubioną grafikę, zdjęcie), czy też mleczne albo w dowolnym kolorze. Skutecznym zabezpieczeniem ściany przed zabrudzeniami będzie naklejenie lustra o wodoodpornej powłoce na płytę pilśniową i przymocowanie jej do ściany. W ten sposób również powiększymy optycznie przestrzeń kuchni.

Blacha – efektowna i sterylna

Jeśli zależy nam na wrażeniu nieskazitelnie higienicznej, ale jednocześnie zimnej ściany, to wybierzmy gładką lub ryflowaną blachę, odporną na wysokie temperatury i łatwą do czyszczenia. Jest symbolem nowoczesności i... sterylności. Sprzedawana jest w dużych arkuszach, więc można uniknąć łączeń, trudnych do utrzymania w czystości.

A może drewno?

Jeśli lubimy drewno i chcielibyśmy, aby było dominującym elementem w naszym mieszkaniu, możemy wykorzystać je także na kuchennej ścianie w postaci paneli, wodoodpornej sklejki czy specjalnej grubej płyty wiórowej pokrytej fornirem z różnych jego gatunków. Dzięki nowym technologiom produkcji z powodzeniem można nimi pokrywać także ściany narażone na kontakt z gorącym tłuszczem. Mocując drewniane panele lub sklejki, należy dopilnować, by nie powstały między nimi szpary, w których z czasem zacznie się gromadzić para wodna.

Oryginalnie, czyli cegła na ścianie

Cegła na całej ścianie lub na jej fragmencie nadaje wnętrzu ciepły, przytulny charakter. Ten element dekoracyjny w naturalnych kolorach czy też w wersji białej lub czarnej na pewno będzie ciekawą i inspirującą dekoracją.

Do nas należy ostateczna decyzja, jak ma wyglądać ściana w naszej kuchni: pozostaniemy przy łatwych do czyszczenia, znanych płytkach ceramicznych czy zaszalejemy. To nam ma się podobać. Ważne, aby decyzja była przemyślana, bo w kuchni codziennie będziemy oglądać taką ścianę, na jaką się zdecydujemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro