Pomysły na rodzinne zabawy 

Drodzy rodzice, pamiętacie jeszcze jak dużo frajdy dawała wam gra w klasy, malowanie kredą po chodnikach czy puszczanie latawców ze starszym bratem lub z tatą. To pomysły na zabawę, które pomogą w zintegrowaniu rodziny. Spróbujcie więc położyć przed swoimi dziećmi kolorową gumę i zaproście je do wspólnej zabawy, inspirowanej latami waszej młodości. Koszt takiego powrotu do przeszłości jest naprawdę mały.

Katarzyna Białas Katarzyna Białas / 04-08-2015

Zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu

Komputer, konsola lub telefon. Z tymi sprzętami nasze dzieci spędzają za dużo czasu. Spróbujmy pokazać im, jak przyjemne było nasze dzieciństwo, kiedy wolnego czasu nie wypełniało siedzenie przed ekranem jakiegoś urządzenia. Zabawy na świeżym powietrzu, w których wykorzystujemy najprostsze przybory, nieraz zapomniane lub w ogóle nieznane współczesnym dzieciom, takie jak gumę do skakania, hula hop czy latawce, mogą przynieść dużo radości. To dobry sposób na zintegrowanie rodziny i pokazanie dzieciom, że z rodzicami również można dobrze się bawić.

Wybieramy latawce

Kto by przypuszczał, że kawałek materiału ze sznurkiem może przynieść tyle zabawy. Kolorowe latawce warto ze sobą zabrać na rodzinne wakacje nad morze. Na plaży jest duża przestrzeń, gdzie swobodnie można je puszczać na wietrze. Jednak nie trzeba organizować wielkiej wyprawy, by w rodzinnym gronie cieszyć się latawcami. Wystarczy wypad na łąkę czy w jakiekolwiek inne miejsce, gdzie nie ma wielu drzew. To pomysł na zabawę przyjemną, rodzinną i tanią. Za najprostsze latawce zapłacimy niecałe 10 zł. Jeśli będziemy chcieli kupić takie w kształcie ptaków, z długimi ogonami czy trójwymiarowe, ich cena będzie wyższa. Pamiętajmy też, że żyłki od latawców mogą się zerwać przy mocniejszych podmuchach. Warto pomyśleć o zakupie zapasowego latawca. Zawsze możemy zainspirować dzieci do działania i wraz z nimi zbudować latawce samodzielnie.

Gry z gumą do skakania

Gra w gumę to po prostu wykonywanie serii skoków. Brzmi prosto. Jednak, jeśli po latach przerwy mamy wrócą do zabawy wraz z córkami, skakanie w gumę może okazać się nie lada wyzwaniem. Zabawa niesie ze sobą walor edukacyjny, odliczając w czasie gry, możemy uczyć dzieci miesięcy czy dni tygodnia. Przy każdej nazwie powinniśmy wykorzystać inny rodzaj skoku – prawa noga, lewa noga, dwie nogi jednocześnie czy przeplatanki. Poziom trudności zwiększamy, podnosząc gumę coraz wyżej – od kostek aż po pachy, szyję czy ręce. Skakać w gumę można dosłownie wszędzie: na chodniku, podwórku czy – jeśli pada deszcz – w salonie. Do tego cena gumy do skakania jest bardzo przystępna – spokojnie kupimy ją za 5 zł. Jeśli zdecydujemy się na rodzinną zabawę, warto przypomnieć sobie niezawodną formułkę „skuś baba dziada”, która miała rozkojarzyć osobę skaczącą, a ta najczęściej potykała się o gumę.

Gry z hula hop

Hula hop daje nieskończenie wiele możliwości wspólnej zabawy z dziećmi. Tym najpopularniejszym zastosowaniem plastikowego, kolorowego koła jest kręcenie go na biodrach czy w talii. Warto zaznaczyć, że regularne kręcenie nim na talii jest doskonałym ćwiczeniem na wyrzeźbienie jej kształtu. Na rynku dostępne są koła ze specjalnymi wypustkami, które pełnią funkcję masującą. Zresztą to nie jedyna część ciała, na której można kręcić hula hop. Warto zorganizować zawody w jak najdłuższym kręceniu kołem na szyi, ręce czy kolanie. To doskonała zabawa połączona z ćwiczeniami fizycznymi. Ale hula hop można zamienić też w „uprząż”, którą będzie trzymał woźnica. Zabawa w zaprzęg polega na tym, że dzieci wchodzą do środka koła, a rodzic trzyma je z zewnątrz i wydaje polecenia – „biegniemy w kierunku bramy” albo „robimy kółko wokół drzewa”. Jeśli nasze dziecko ma problemy z koncentracją, warto wraz z nim ćwiczyć rzuty piłeczkami do hula hop. Koło kładziemy na trawie i z odległości kilku kroków celujmy do środka. Jeśli dziecko nabierze wprawy, odległość można zwiększyć. Zwykłe hula hop kosztuje od 5 zł. To z funkcją masażu jest o 1-2 zł droższe.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro