Pomysł na słodkie śniadanie – przegląd gofrownic

Pomysł na słodkie śniadanie – przegląd gofrownic

Gofry to popularne zwłaszcza nad polskim morzem przekąski i dla wielu z nas wspomnienie wakacji. Jeśli jednak nie chcemy czekać na kolejne lato, w którym wybierzemy się nad Bałtyk, bądź pogoda nie pozwala na wyjście do kawiarni, a ochota na gofry staje się coraz większa, możemy wyposażyć się w domową gofrownicę, która z pewnością poradzi sobie z tym problemem i zaspokoi nasz głód.

udostępnij

Daniel LaskowskiDaniel Laskowski / 29-08-2017 / aktualizacja: 09-01-2019

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo tego typu urządzeń. Wśród ofert są też sprzęty wielofunkcyjne, które nie tylko upieką gofry, ale również z łatwością przyrządzą tosty. Na co zwracać uwagę podczas wyboru gofrownicy i czym się kierować? Jakie urządzenia są godne polecenia? Niezbędne informacje w poniższym poradniku.

Rodzaje gofrownic

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje gofrownic – klasyczną i potocznie nazywaną „2w1”. Klasyczna gofrownica przeznaczona jest dla osób, które od urządzenia oczekują przygotowania smacznej przekąski jedynie pod postacią pysznych gofrów. Tego typu urządzenie rozgrzewa się do wysokiej temperatury, a swoją gotowość do pracy zazwyczaj sygnalizuje lampką kontrolną. Z kolei sprzęt „2w1” to coś więcej niż gofrownica, gdyż bardzo często jest to też opiekacz i toster. Dzięki specjalnym wkładom z łatwością będziemy mogli zmieniać przeznaczenie urządzenia w zależności od naszych zachcianek. To sprzęt wielofunkcyjny i uniwersalny, który również zaoszczędzi nam trochę miejsca na kuchennym blacie. gofrownica mgo-21

Moc gofrownicy

To najważniejszy element, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu gofrownicy. Oczywiście im moc jest większa, tym szybciej płyta osiąga odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie – gofry przygotowują się znacznie krócej niż w przypadku gofrownic o małej mocy. Optymalną wartością dla tych urządzeń jest moc co najmniej 1000 W. Gofrownica o takiej mocy sprawi, że gofry będą chrupkie z zewnątrz, a miękkie i puszyste w środku – zupełnie jak z ulubionej kawiarni! Gofry przygotowywane w urządzeniu o małej mocy będą zaś gumowate i po prostu niesmaczne.

Powierzchnia płytek

Kolejny bardzo ważny aspekt gofrownic, któremu musimy się przyjrzeć. Najważniejszą i najbardziej pożądaną przez nas cechą jest nieprzywieralna powierzchnia płytek. Od niej zależy, czy gofry będą zdejmować się bez żadnych problemów, czy przyklejać na potęgę i odchodzić w kawałkach. Tak jak w przypadku patelni, w gofrownicach najlepiej sprawdzą się płytki o powierzchni teflonowej. Tego typu materiał da nam pewność, że gofry nie będą przywierać do powierzchni. Dodatkowo warto wspomnieć, że podczas pieczenia w gofrownicy z powłoką teflonową nie potrzeba tłuszczu! Wśród gofrownic są modele wyposażone w powłokę żeliwną i ceramiczną. Cechą pozytywną urządzeń żeliwnych jest długotrwałość, jednak mają największą wadę – ciasto z pewnością będzie przywierać. Z kolei gofrownice wyposażone w powierzchnię ceramiczną dość szybko się nagrzewają, jednak przyrządzane w nich gofry nie wyglądają tak apetycznie, jak w urządzeniach z płytami teflonowymi. gofrownica płytki teflonowe

Kształt i rozmiar gofrów

W tym przypadku wybór gofrownicy zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i zachcianek. Na rynku znajdziemy urządzenia, które pieką przekąski różnego kształtu i rozmiaru. Oczywiście najbardziej popularne są te urządzenia, w których można przygotować gofry o klasycznych kształtach (prostokąt czy kwadrat), ale znajdziemy również takie, z których wychodzą gofry przypominające serce, buźki czy zwierzaki – tego typu przekąski z pewnością przypadną do gustu młodszym łakomczuchom. Jeśli chodzi o rozmiar gofrownic, to najpopularniejsze są te urządzenia, w których można jednocześnie piec dwa lub cztery gofry. Znajdą się również takie, które pomieszczą tylko jednego gofra albo aż osiem!

Jakość wykonania

Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Na rynku znajdziemy urządzenia wykonane głównie z dwóch materiałów – tworzyw sztucznych i metali oraz ich stopów. Za pierwszą opcją przemawia tylko waga urządzeń, która jest znacznie lżejsza od tych z metalową obudową. Niestety, tworzywa sztuczne nie są aż tak trwałe, a elementy podatne są na topienie przy wysokich temperaturach, na obudowie zaś bardzo często pojawiają się odbarwienia. Najlepszą opcją z pewnością są urządzenia z obudową metalową, jednak ich cena jest równoważna do jakości wykonania.

Urządzenia godne polecenia

Gofrownica MPM MGO-21

gofrownica mgo-21 2

Urządzenie MPM MGO-21 to nie tylko gofrownica, ale również toster. Model ten został wyposażony w moc o wartości 1100 W. Duża moc przekłada się na szybkie nagrzewanie się płyt. Sprawia też, że gofry wychodzą chrupiące i bardzo dobrze wypieczone. Kształt ich jest w tym przypadku klasyczny. Jednocześnie może upiec dwa gofry. Powierzchnia płyt jest wykonana z materiału nieprzywieralnego. Dodatkowo na obudowie znalazło się miejsce na regulację temperatury, dzięki której można mieć kontrolę nad stopniem upieczenia przekąsek. Cena za to urządzenie to około 160 złotych.

CLATRONIC 1200W WA3491

gofrownica serca czarna

Gofrownica CLATRONIC WA3491 została wyposażona w nieprzywierającą powłokę płytek, która sprawia, że przyrządzanie gofrów jest szybkie i wygodne. Dzięki mocy o wartości 1200 W urządzenie szybko osiąga odpowiednią temperaturę, a gofry wychodzą puszyste i chrupiące. gofrownica serca biała Dodatkowo na obudowie znalazła się regulacja termostatu, a samo urządzenie zostało wyposażone w funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem i termicznie izolowany uchwyt – a wszystko to z myślą o bezpieczeństwie użytkownika. Kształt gofrów jest dość nietypowy, gdyż CLATRONIC WA3491 pozwala na upieczenie pięciu gofrów w kształcie serca. Urządzenie zostało wycenione na około 70 złotych.

Adler AD3036

gofrownica adler

Gofrownica Adler AD3036 oferuje pieczenie jednocześnie czterech gofrów o klasycznym kwadratowym kształcie. Wykonana została z połączenia dwóch materiałów – metalu i tworzywa sztucznego. Jest to zdecydowanie najmocniejsza propozycja z naszego zestawienia, gdyż ma moc 1500 W. Dodatkowo powierzchnia płyt została pokryta nieprzywierającym materiałem, a samo urządzenie jest wyposażone w kontrolki sygnalizujące gotowość do pracy. Cena urządzenia to około 120 złotych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro