Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Pomysł na ogrodowe ścieżki

Ścieżka to bardzo ważny element każdego ogrodu. Oprócz tego, że wyznacza drogę, po której możemy bezpiecznie kroczyć, nie niszcząc roślin, powinna być także estetyczna i pasować do charakteru posesji.

Pomysł na ogrodowe ścieżki

Starannie zbudowana ścieżka posłuży nam dłużej, ale przede wszystkim stanie się piękną ozdobą ogrodu. Projektując ją, zwróćmy uwagę, aby pasowała do wielkości działki, typu roślinności, jaką wybraliśmy, ale również charakteru domu znajdującego się w pobliżu. Wybór materiałów, z jakich można wykonać ścieżki, jest nieograniczony.

Dostosuje szerokość

Ogrodowe ścieżki powinny być niezbyt długie i powinno ich być niezbyt wiele. Dobrze wyglądają takie, które nie przebiegają prostoliniowo, a materiał dobrze współgra z naturą. Na ścieżkach świetnie prezentują się elementy kamienne i drewniane, ale nie jest to koniecznością. Przyjmuje się, że dróżka powinna mieć 120–150 cm szerokości, nie mniej niż 70 cm, jeśli przemieszczać się nią będzie jedna osoba.

Z czego zbudować ścieżkę?

Najczęściej budujemy ścieżki z betonu, który wykorzystujemy także do utwardzenia nawierzchni wokół domu. Beton stwarza wiele możliwości, z łatwością także dostosujemy jego kolorystykę do otoczenia, bez względu na styl aranżacji. Betonowe kostki mogą być stylizowane na stare, naśladujące kamienny bruk albo imitować cięty granit lub surowy piaskowiec. Z betonu można także wyprodukować elementy wyglądające jak deski, bruk drewniany albo stare podkłady kolejowe. Materiał ten cechuje wysoka trwałość, można je także dodatkowo zaimpregnować, aby zmniejszyć oddziaływanie wody i zanieczyszczeń.

Cenione za trwałość i efektowność są także wspomniane podkłady kolejowe – tym razem prawdziwe, drewniane. Pięknie się prezentują ścieżki wykonane z grubych plastrów powstałych po pocięciu pni albo grubych kołków drewnianych. Najtrwalsze są elementy o średnicy ok. 40 cm i grubości ok. 20 cm. Miłośnikom drewna na pewno spodoba się nam także bruk drewniany – niezwykle wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Szczególnie polecany jest bruk dębowy. Pamiętajmy, że drewno należy zaimpregnować.

Jeszcze trwalsze od drewnianych i nie mniej efektowne są ścieżki z kamienia –kostki granitowej lub bazaltowej. Decydując się na ten drugi, powinniśmy wiedzieć, że po deszczu stanie się bardzo śliski, nie jest to zatem rozwiązanie praktyczne. Ładnie wygląda także kamień naturalny, który można nabyć w postaci płyt o różnym rozmiarze. Ścieżka wykonana z łamanych płyt kamiennych pięknie wtopi się w otoczenie roślin i będzie wyglądać bardzo naturalnie. Przestrzenie między płytami można wysypać mieloną korą lub żwirem, a nie zarosną trawą ani chwastami.

Prostym pomysłem na ozdobną ścieżkę są płyty ażurowe, z jakich robi się podjazdy. Wystarczy obsiać je trawą albo wysypać drobnym, np. wielobarwnym żwirem i mamy gotową efektowną ścieżkę. Płyty produkowane z betonu bywają szare lub barwione. Najpopularniejsze są płyty różowe. Ciekawie wygląda także wysypana żwirem lub obsiana geosiatka, produkowana z taśm polietylenowych, z oczkami o kształcie komórki plastra miodu. Jednym z nowszych pomysłów na „naturalną” ścieżkę jest także sztuczna trawa, odporna na promieniowanie ultrafioletowe, zmienne warunki atmosferyczne i mróz. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy podjeździe, dlatego ułatwia uzyskanie jednolitej kompozycji i spójnej aranżacji terenu.

Rozmieszczenie ścieżek należy wziąć pod uwagę w projekcie ogrodu. Łączą one różne obszary działki, kształtują przestrzeń i decydują o charakterze otoczenia. To od nich zależy dynamika, gdyż wyznaczają kierunki poruszania się po posesji, prowadząc do mniej lub bardziej uczęszczanych i atrakcyjnych miejsc. Postarajmy się zaplanować je tak, aby stały się praktyczną ozdobą i mocnym atutem naszego ogrodu.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro