Pompa obiegowa do wszystkich zastosowań – czy to możliwe?

Pompa obiegowa do wszystkich zastosowań – czy to możliwe?

Pompy obiegowe to wysokosprawne i wydajne urządzenia wymuszające przepływ cieczy roboczej. Montaż pomp cyrkulacyjnych zwiększy komfort użytkowania instalacji, jednocześnie znacząco ograniczając koszty jej eksploatacji. Sprawdź, do czego służą pompy obiegowe.

udostępnij

Marcin CichockiMarcin Cichocki / 23-08-2019

Pompy obiegowe usprawniają przepływ w instalacjach centralnego ogrzewania

W ostatnich latach rynek pomp obiegowych odnotowuje dynamiczny wzrost. Jednym z jego motorów napędowych jest dyrektywa UE nr 2005/32/WE, która obliguje producentów do dostarczania na rynek możliwie jak najwydajniejszych pomp cyrkulacyjnych, które powoli wypierają stosowane powszechnie pompy 3-biegowe.

Pompy cyrkulacyjne wymuszają obieg medium w instalacjach, tym samym zwiększając sprawność całego układu. Można je zastosować do domowych instalacji centralnego ogrzewania, w których skutecznie rozprowadzają czynnik grzewczy do odbiorników, takich jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. W instalacjach grzewczych bez pomp obiegowych przepływ czynnika grzewczego wymuszany jest jedynie przez różnicę temperatur, przez co transport ciepłej wody zużywa więcej energii, jest mniej wydajny, a także jest droższy. Jego efektywność i cenę można zoptymalizować m.in. dzięki nowoczesnym pompom obiegowym Grundfos Alpha.

Dzięki zaimplementowaniu pomp obiegowych możliwe jest znaczne skrócenie czasu transportowania ciepłej wody, zwiększenie sprawności układu, a tym samym zoptymalizowanie jego pracy, co przełoży się na większy komfort użytkowania instalacji oraz na znaczną redukcję kosztów jej eksploatacji. Poza tym pompy obiegowe mogą być remedium przy nierównomiernym rozkładzie temperatury w instalacjach grawitacyjnych. Przykładem elektronicznie sterowanej pompy obiegowej do instalacji c.o. może być model Experia L25/40.

Pompy obiegowe w instalacjach c.w.u

Pompy obiegowe wykorzystywane są także w układach c.w.u, w których to w godzinach najmniejszego poboru wody wymuszają jej ruch, nie dopuszczając do nadmiernego wychłodzenia ogrzanej wody. Dzięki temu pompy cyrkulacyjne ograniczają straty ciepła i marginalizują konieczność wielokrotnego ogrzewania czynnika ciepłowniczego w instalacji, co bezpośrednio przedkłada się na zmniejszenie rachunków za ciepłą wodę użytkową. Poza tym nieustanny ruch wody ogranicza ryzyko mnożenia się bakterii w instalacji. Ciekawą ofertą wydajnych pomp obiegowych do c.w.u. są pompy Ferro.

Pompy obiegowe w instalacjach solarnych i chłodniczych

Pompy obiegowe stosowane są także w instalacjach przemysłowych, układach chłodniczych, a także w instalacjach solarnych. Pompy do takich zastosowań mają podwyższoną odporność na wysokie temperatury, a także producenci wyposażają je w dodatkowe powłoki antykorozyjne. Konstrukcja pomp obiegowych solarnych i chłodniczych umożliwia transport mieszaniny wody i glikolu. Pompy do wody pitnej muszą być wykonane z materiałów nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu. Zwykle ich korpusy wykonywane są z mosiądzu, stali nierdzewnej lub brązu. Przykładem sprawdzonej pompy obiegowej do instalacji solarnej jest model Fotton FTD525PV.

Dobór pompy do instalacji c.w.u

Poza sprecyzowaniem zadania pompy obiegowej należy określić wartość przepływu, który jest wymagany do zachowania optymalnego rozprowadzania energii cieplnej w instalacji. Przepływ ten obliczany jest na podstawie parametrów pracy instalacji oraz zapotrzebowania obiektu budowlanego na ciepło.

Dobierając pompy obiegowe, należy określić wymaganą wysokość podnoszenia i wydajność instalacji. Wysokość podnoszenia nie jest warunkowana przez wysokość budynku, a przez rzeczywistą długość instalacji i straty z nią związane. Poza tym w szacunkach należy uwzględnić także straty miejscowe, czyli straty spowodowane przez zawory, filtry czy zmiany średnic rur. Nowoczesne pompy obiegowe wyposażone są w tryb autoadaptacyjny, który umożliwia automatycznie dopasować parametry pracy pompy do aktualnych potrzeb systemu. Przykładem mogą być pompy cyrkulacyjne IBO PSI.

W przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych przyjmuje się wysokość podnoszenia rzędu 0,5 – 1 m. W bardziej rozbudowanych instalacjach wysokość podnoszenia może dojść nawet do 2 m. Wydajność instalacji określana jest na podstawie wielkości zładu, czyli ilości wody w instalacji c.w.u i ilości wody w zasobniku.

Jedna pompa do wszystkich zastosowań

Duże rozdrobnienie rynku pomp obiegowych nierzadko przyprawia inwestorów o ból głowy. Nic dziwnego, producenci oferują bowiem dziesiątki najróżniejszych konstrukcji dedykowanych wymuszaniu obiegu medium w instalacjach solarnych, ciepłowniczych, chłodniczych, c.w.u czy centralnego ogrzewania. A może by tak zastosować jedną i w pełni uniwersalną pompę obiegową dopasowaną do wszystkich tego typu instalacji?

Podsumowanie

Jeżeli nie chcesz nadmiernie głowić się nad doborem pompy obiegowej do własnej instalacji, pomyśl o zainwestowaniu w uniwersalną pompę obiegową do wszystkich zastosowań. Pompy te świetnie sprawdzą się w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej czy w nieruchomościach komercyjnych, zapewniając użytkownikowi wygodną i bezproblemową eksploatację.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro