Pompa do oczka wodnego. Jak wybrać odpowiednią?

Jednym ze sposobów natleniania wody jest podłączenie w nim fontanny lub budowa kaskady wodnej. Dodatkowym atutem, dla niektórych najważniejszym, jest efektowność uruchomienia fontanny lub kaskady w oczku wodnym. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo i wyglądało naprawdę efektownie, trzeba wybrać odpowiednią pompę fontannową.

Dariusz Komorowski Dariusz Komorowski  / 24-08-2015

Na polskim rynku jest sporo firm oferujących pompy fontannowe i ciężko zdecydować się na tę właściwą. A więc jak wybrać odpowiednią do naszego stawu lub oczka wodnego?

Do czego możemy zastosować pompę fontannową?

Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: co chcemy zrobić? Chcemy zamontować najefektowniejszą fontannę czy kaskadę wodną lub figurkę, z której wypływa woda? A może chcemy jedną pompą podłączyć fontannę i kaskadę jednocześnie? Jeżeli chcemy, aby w naszym stawie ogrodowym była pompa, która stworzy nam piękną fontannę, musimy sprawdzić, jakiej szerokości obraz wody zmieści się w naszym stawie – czyli jakiej szerokości może być fontanna, aby woda nie była rozchlapywana poza staw. Dodatkowo szerokość fontanny powinna być mniejsza od szerokości stawu, aby podczas wiatru woda nie była wylewana na zewnątrz. Większość producentów na opakowaniu podaje informacje na temat szerokości i wysokości fontanny, jaką może dana pompa nam stworzyć. Informacje te są oparte na założeniu, iż pompa fontannowa będzie zamontowana zaraz pod lustrem wody.

Jeżeli chcemy zamontować pompę na dnie stawu, musimy się liczyć z koniecznością przedłużenia rury doprowadzającej wodę do dyszy fontannowej. Minusem takiego rozwiązania jest spadek wydajności pompy, ponieważ część jej wydajności zostanie zużyta na podniesienie wody do dyszy. A więc najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy zaraz pod lustrem wody. Jeżeli natomiast chcemy, aby pompa zasilała nam kaskadę wodną, musimy znać kilka rozmiarów naszej kaskady. Przede wszystkim – wysokość kaskady, ale nie od lustra wody, tylko od miejsca, w którym będzie zatopiona pompa. Drugą wartością, którą musimy znać, jest odległość w poziomie pompy od ujścia wody w kaskadzie. Te dwie wartości pozwolą nam określić minimalne ciśnienie, jakie musi wytwarzać nasza pompa fontannowa.

Obliczanie potrzebnego ciśnienia

Ciśnienie pompy odczytamy na jej tabliczce znamionowej, jednak gdyby nie było takiej wartości, samemu możemy ją łatwo obliczyć. Każda pompa ma podaną wysokość, na jaką podnosi wodę, np. H=2,0m i ma wydajność max. 3500 l/h (przykład na pompie AquaEl PFN 3500). Ciśnienie możemy obliczyć poniższym wzorem:

2,0 m x 0,1 bar = 0,20 bar.

A więc nasza pompa wytwarza 0,20 bar ciśnienia. Metr wysokości podnoszenia wody przez pompę to utrata 0,1 bar, metr tłoczenia wody w poziomie to utrata 0,01 bar. Przypuśćmy, że nasza kaskada ma wysokość 1 m nad lustrem wody, ale pompa będzie jeszcze zamontowana 60cm pod wodą i 50cm od kaskady. A więc strata ciśnienia wynosi:

(1,0 m + 0,6 m) x 0,1 bar = 0,16 bar (dotyczy wysokości podnoszenia wody) 0,5m x 0,01 bar = 0,005 bar (dotyczy tłoczenia wody w poziomie)

Całkowita strata ciśnienia na naszej kaskadzie wynosi 0,165 bar i pozostanie nam do dyspozycji ciśnienie 0,035 bar. Dzięki tej wartości możemy zobaczyć, jaką wydajność będzie miała wybrana przez nas pompa po zamontowaniu jej do kaskady. Na opakowaniu pompy mamy wykres, na którym odczytujemy wydajność pompy, jaka zostanie nam po spadku danego ciśnienia. W naszym przypadku na kaskadę pozostanie nam do dyspozycji ok. 2000 l/h – na taką kaskadę wystarczy.

Jeżeli chcemy, aby pompa zasilała nam jednocześnie kaskadę i fontannę, trzeba wybrać pompę o odpowiednio większej wydajności. Wydajność musimy tak dobrać, aby po odliczeniu straty na zasilenie kaskady, została odpowiednia ilość wody na stworzenie fontanny. Wysokość i szerokość fontanny odczytamy z instrukcji dołączonej do pompy, ewentualnie można patrzeć na osiągnięcia mniejszych pomp danego producenta. Jednak trzeba pamiętać, aby patrzeć na pompy o takiej wydajności, która została nam na naszej pompie po odliczeniu straty na zasilenie kaskady.

Zdecydowanie najtrwalszymi i najbardziej ekonomicznymi pompami fontannowymi są pompy elektromagnetyczne. Z reguły ich pobór prądu wynosi, w zależności od wydajności, od 10 do 150 W przy wydajności rzędu 500-9000 l/h.

Podsumowanie

Pompa fontannowa musi mieć przede wszystkim odpowiednią wydajność i ciśnienie. Równie ważny jest wybór producenta, który oferuje nam długą gwarancję i bezproblemowy serwis. Dodatkowym atutem będzie możliwość dokupienia do pompy różnych akcesoriów oraz dysz fontannowych. Prawidłowo dobrana pompa do naszego stawu będzie jego ozdobą przez wiele lat.