Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Polskie kryminały z nagrodami

Dominacja skandynawskich kryminałów jest poważnie zagrożona – a wszystko przez coraz większą popularność kryminałów znad Wisły. Polscy autorzy z roku na rok udowadniają, że potrafią tworzyć doskonałe, wciągające i mrożące krew w żyłach historie kryminalne. Nic zatem dziwnego, że ich twórczość doceniana jest w postaci nagród literackich.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 12-07-2016

Polski kryminał w przeciągu kilku lat stał się bardzo pożądanym gatunkiem. Kiedyś ignorowany i traktowany z rezerwą, w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny – zarówno wśród polskich czytelników i krytyków, jak i za granicą. Brytyjski dziennik „The Independent” stwierdził, że nawet jeśli nie odróżnia się kaszanki od kiełbasy, to przy polskich kryminałach uczta i tak jest gwarantowana. Oznacza to, że polscy twórcy z gracją wyszli poza literackie granice kraju i dotarli ze swoją twórczością na arenę międzynarodową, gdzie mogą dumnie dorównywać zagranicznym pisarzom.

Moda na kryminał retro

Marek Krajewski uznawany jest za jednego z pierwszych pisarzy, którzy przyczynili się do mody na polski kryminał. „Koniec świata w Breslau” wygrał pierwszą edycję Nagrody Wielkiego Kalibru w 2004 roku. Książka opowiada historię seryjnego mordercy, który terroryzuje Wrocław z 1927 roku. Przy ofiarach zostawia kartki z kalendarza, a policjanci nie są w stanie zapobiec kolejnym zbrodniom. Jedyną osobą, która może rozwiązać zagadkę, jest komisarz Eberhard Mock, jednak on sam zmaga się z problemami w życiu osobistym.

Innym kryminałem utrzymanym w klimacie retro jest „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego. W 2014 roku książka została nagrodzona laurem za najlepszą miejską powieść kryminalną na Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”, Nagrodą Wielkiego Kalibru i Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników. Opowieść o lubelskim policjancie Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim, który rozwiązuje zagadki kryminalne, jednocześnie starając się opanować chaos życia prywatnego, to doskonała propozycja dla każdego miłośnika książek o tematyce przedwojennej.

Do trzech razy sztuka

„Przejęcie” Wojciecha Chmielarza to trzecia książka z cyklu o komisarzu Jakubie Mortce. Poprzednie dwie zdobyły uznanie, ale dopiero najnowsza pozycja przyniosła pisarzowi Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Opowieść o tajemniczym śledztwie, którego geneza sięga wyprawy do Kolumbii, to historia pełna zwrotów akcji, ciekawych bohaterów, ale także nieszablonowego podejścia do policyjnego świata.

Polska królowa kryminału

Katarzyna Bonda przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, jednak postanowiła porzucić zawód, aby oddać się pisaniu. Okazało się, że na tej decyzji skorzystała nie tylko sama pisarka, ale przede wszystkim czytelnicy. Bestsellerowy„Pochłaniacz” został przez nich doceniony – książka wygrała Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2015 i została nominowana do nagrody im. Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku książka zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych pod patronatem wydawnictwa Hodder & Stoughton, które wydaje takich mistrzów gatunku jak Stephen King czy John Grisham.

Również kontynuacja powieści Bondy pod tytułem „Okularnik”zdobywa ogromną popularność. Powieść została wyróżniona tytułem Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska. Książka opowiadająca o lokalnej nienawiści, nacjonalizmie, mafii i tajemniczych zaginięciach kobiet to wstrząsająca, ale i niezwykle wciągająca powieść, która udowadnia, że Katarzyna Bonda z całą pewnością zasłużyła na swoją popularność i uznanie krytyków.

Zagmatwane życie policjanta

„Polichromia” to debiutancka powieść Joanny Jodełki, za którą pisarka została nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru w 2010 roku. To opowieść o komisarzu poznańskiej policji Macieju Bartolu, który musi radzić sobie z problemami osobistymi oraz zawodowymi. Z jednej strony męczy go nadopiekuńcza i apodyktyczna matka, która nie może sobie darować, że syn nie chce się ożenić z matką swojego dziecka. Z drugiej strony komisarz musi współpracować z prokuratorem Pilskim, którego szczerze nie znosi. Czy w takiej sytuacji komisarz da radę rozwiązać zagadkę wyjątkowo podejrzanego zabójstwa emerytowanego konesera zabytków?

Dlaczego polskie kryminały zyskują popularność i wiernych czytelników? Powodów może być kilka. Po pierwsze, opisują znane nam tło historyczne i kulturalne. Dodatkowo często pojawia się w nich typowy dla polskiej literatury humor, odniesienia do polskiej twórczości oraz tradycji. Jednak najważniejszym czynnikiem jest ich poziom – współczesne polskie kryminały to po prostu doskonale napisane, wciągające książki, które przyciągają oryginalną fabułą i intrygującymi zagadkami.

podziel się