Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Polska oczami cudzoziemców: 5 najciekawszych książek o naszym kraju zagranicznych autorów

Kręte ścieżki historii naszego kraju od dawna inspirują nie tylko polskich autorów. Zobaczcie, w jakich książkach możecie znaleźć Polskę widzianą „obcymi” oczami.

Polska oczami cudzoziemców: 5 najciekawszych książek o naszym kraju zagranicznych autorów

Polska literatura, choć od dawna podziwiana na świecie, nie inspiruje zbyt wielu popularnych autorów do wykorzystania naszej historii czy zwyczajów w ich dziełach. I rzeczywiście, Polska rzadko gości na kartach zagranicznych powieści. Nie oznacza to jednak, że zagraniczni autorzy w ogóle się nami nie interesują. Zebraliśmy dla was kilka książek reprezentujących różne gatunki, których akcja osadzona jest właśnie nad Wisłą. Jak ich autorzy poradzili sobie z oddaniem polskich realiów i mentalności?

„Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO” Diane Ackerman

Poruszająca opowieść oparta na faktach. „Azyl” to historia Antoniny i Jana Żabińskich, kierowników warszawskiego ZOO, którzy w zrujnowanym ogrodzie zdołali ukryć w czasie wojny – a dzięki temu uratować przed pewną śmiercią – kilkadziesiąt osób. Na podstawie książki Ackerman powstał film z Jessicą Chastain w roli głównej, ale książkowa wersja „Azylu” nie przypomina ckliwej hollywoodzkiej opowieści – to doskonale udokumentowana historia, pełna odwołań do akt, pamiętników i faktów.

„Dziecko ciemności” Graham Masterton

Masterton to niewątpliwie król europejskiego horroru, konkurujący chyba tylko z samym Stephenem Kingiem. Okazuje się, że w bogatej, liczącej kilkadziesiąt pozycji bibliografii Brytyjczyka można znaleźć książkę, której akcja toczy się w Warszawie. Wybór nie jest przypadkowy, bo żona Mastertona jest Polką, choć chyba mogła się na niego obrazić za obraz jej ojczyzny, jaki pisarz przedstawił w swojej książce. „Dziecko ciemności” rysuje bowiem dość ponurą oraz mroczną wizję naszego kraju i jego mieszkańców. Cóż, artyście trzeba wiele wybaczyć.

„Dziesięć słów o ojczyźnie” Ołeksij Czupa

Powieść młodego ukraińskiego pisarza porusza dobrze znany i Polakom temat emigracji zarobkowej. Bohaterowie „Dziesięciu słów o ojczyźnie” porzucają dotychczasowe życie w Dniepropietrowsku, by poszukać szczęścia w Europie Zachodniej. Los rzuca ich jednak najpierw do zimnej i mało przyjaznej Warszawy, która wydaje się równie egzotyczna, co oddalone o tysiące kilometrów miejsca.

„Symfonia złoczyńcy” Doina Lungu

Podczas gdy Polacy zachwycali się ostrym jak brzytwa debiutem Doroty Masłowskiej, mieszkańcy Mołdawii dopiero czekali na podobne literackie objawienie. No i – podobno – doczekali się, a mołdawską Masłowską ma być Doina Lungu (rocznik 1991). Mołdawianka zadebiutowała w wieku 19 lat książką „Symfonia złoczyńcy”, której akcję osadziła w Krakowie, choć, jak sama otwarcie przyznaje, nigdy w nim nie była. To niestety odczuwalne, zwłaszcza dla polskiego czytelnika. Kraków w debiucie Lungu stanowi bowiem tylko tło i mógłby być właściwie każdym innym miastem. Mimo to „Symfonia” to ciekawy i przyjemny w lekturze kryminał, który daje nadzieję, że kolejne dzieła w dorobku Doiny Lungu tylko utwierdzą jej status literackiej nadziei swojego kraju.

„Boże igrzysko. Historia Polski” Norman Davies

Brytyjski historyk praktycznie całą swoją karierę naukową poświęcił Polsce i naszym dziejom. Za jego opus magnum zwykle uważa się książkę „Powstanie ‘44”, choć to właśnie „Boże igrzysko” zapoczątkowało przygodę Daviesa z książkami o Polsce i pierwsze zapewniło mu w naszym kraju popularność i szacunek. To książka wyjątkowa nie tylko ze względu na jej autora, ale również przez sposób, w jaki Davies pisze o Polsce: niemal bez dat, swobodnie przemieszczając się w czasie.

Polska widziana oczami zagranicznych autorów potrafi zaskakiwać, bawić i smucić. Nie ma jednak wątpliwości, że obecność naszego kraju na kartach powieści, które wyszły spod piór znanych i szanowanych pisarzy, to duże wydarzenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro