Polecane powieści przygodowe na wakacje

Któż z nas nie lubi książek przygodowych, tych wszystkich emocji, gdy bohaterowie są w zagrożeniu albo są bardzo blisko wpadnięcia na jakiś trop. Z wypiekami na twarzy czytywało się powieści Verne’a, Dumasa, opowieści o Indianach czy „Wyspę skarbów” w dzieciństwie, ale nawet w wieku dorosłym uwielbiamy wracać do takich lekkich lektur. A wakacje to na to najlepszy czas. Oto 10 propozycji przygodowych na każdy wiek.

Robert Frączek Robert Frączek / 07-07-2015

„Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka

Być może pamiętacie film i nagradzany serial sprzed kilku lat. Grupka dzieciaków przeżywa szalone przygody związane z przedmiotami z magicznego drzewa, które np. potrafi spełniać wszystkie życzenia. Jak się okazuje, może to być nie tylko źródłem frajdy, ale i potężnych kłopotów. Seria książek „Magiczne drzewo” (6 tomów) w znaczący sposób rozwija to, co widzieliśmy już na ekranach.

„Percy Jackson” Rick Riordan

Młodzi czytelnicy uwielbiają, gdy przygody ich ukochanych bohaterów mają kontynuację, nic więc dziwnego, że wielu autorów z góry nastawia się na pisanie cyklu książek, a nie pojedynczych tytułów. Chyba każdy też marzył w dzieciństwie o jakichś supernaturalnych umiejętnościach. Takim właśnie bohaterem jest Percy Jackson – niby zwykły nastolatek, ale jednocześnie syn Posejdona obdarzony mocami herosa. Zupełnie jak z Harrym Potterem, aż do 12. roku życia chłopak nawet nie wiedział, że jest kimś wyjątkowym, że świat będzie potrzebował jego ratunku. Obok pięciu tomów cyklu powstało już kilka pozycji rozbudowujących informacje o świecie olimpijskich herosów i równoległa seria o właśnie takim tytule. Jest co czytać!

Zobacz także inne książki Ricka Riordana.

„Przygody Tomka” Alfred Szklarski

Absolutna klasyka młodości wielu dzisiejszych rodziców i dziadków, ale książki tego autora mogą nadal przecież bawić młodych czytelników. Oprócz przygód młodego chłopaka Tomka Wilmowskiego i jego towarzyszy znajdziemy tu też mnóstwo informacji z zakresu historii, geografii, przyrody. Jest to więc okazja do tego, by budzić zainteresowanie światem, podróżami. To zadziwiające, że mimo tego, iż Szklarski nie podróżował po świecie, pisał tak fascynujące i barwne powieści. Oprócz serii o Tomku (9 tomów) absolutnie do polecenia jest też trylogia o Indianach „Złoto Gór Czarnych”.

„Felix, Net i Nika” Rafał Kosik

Godny następca wszystkich wielkich pisarzy tworzących dla młodzieży, jak Niziurski, Ożogowska, Minkowski. Kosik potrafi żywo pisać o codzienności szkolnej nastolatków, ale jednocześnie wprowadza w swoich książkach mnóstwo nowinek technologicznych, komputerowych i elementy fantastyki. „Felix, Net i Nika” zdecydowanie uzależnia! I bawi zarówno młodych, jak i starszych. 13 tomów to już naprawdę spory materiał do czytania.

Zobacz także inne książki Rafała Kosika.

„Pan Samochodzik” Zbigniew Nienacki

Kolejny kultowy już cykl, na którym wychowało się kilka pokoleń, a z powodu popularności doczekał się bardzo długiej listy pozycji będących kontynuacją i napisanych przez innych autorów. Namawiam jednak do tego, by zacząć od powieści oryginalnych (12 pozycji). Ze zdziwieniem można odkryć, iż choć realia są zupełnie inne, sama fabuła wcale nie trąci myszką. Bohater, właściciel dziwnego pojazdu, ekscentryk i pasjonat zagadek, jest historykiem sztuki, ale w książkach raczej bawi się w detektywa szukającego zaginionych dzieł sztuki i walczy o to, by pozostały one w kraju. Zwykle pomagają mu w jego działaniach zaprzyjaźnieni harcerze. „Pan Samochodzik” to przygoda, humor i spora lekcja historii.

Zobacz także inne książki Zbigniewa Nienackiego.

Narrenturm” Andrzej Sapkowski

To pierwszy tom tzw. Trylogii Husyckiej, niesamowicie barwnej i wciągającej historii o przygodach Reynevana. Bohater wciąż pakuje się w jakieś awantury i kłopoty, nie potrafi usiedzieć w spokoju, a jego losy w dość zawiły sposób wikłają się z autentycznymi wydarzeniami dziejącymi się na pograniczu Śląska i Czech. Czarnoksięstwo, przemoc, pikantne sceny i specyficzny humor sprawiają, że to lektura, która jest niesamowicie oryginalną mieszanką historii, fantasy i powieści przygodowych. Kolejne tomy trylogii to „Boży bojownicy” i „Lux Perpetua”.

„Zwiadowcy” John Flanagan

Książka ta ma już w Polsce tylu fanów, że na ostatnich Targach Książki po podpis trzeba było czekać ponad 4 godziny. Umiejętnie zmieszane elementy fantasy, przygody i ciekawie zbudowanego świata stylizowanego na średniowiecze przyciągają do lektury nie tylko nastolatków. Bohaterem serii (12 tomów) jest Will, sierota, który kształci się na członka Korpusu Zwiadowców. Rycerski honor, odwaga, przyjaźń są po prostu bezcenne!

„Szachownica flamandzka” Arturo Pérez-Reverte

Choć wymieniam tu jeden tytuł tego autora, to z ręką na sercu można polecić większość jego pozycji, np. serię o przygodach Kapitana Alatriste. To przygoda w bardziej klasycznym wydaniu mistrza Dumas – płaszcza, szpady, statków morskich, pościgów i ucieczek. Żywa akcja, ciekawi bohaterowie, napięcie i fajny klimat – to wszystko znajdziecie u tego autora.

„Czarne okręty” Joe Alex

Pod tym pseudonimem kryje się polski pisarz i tłumacz Maciej Słomczyński. Znane są jego kryminały, ale mało kto już pamięta, iż popełnił on świetną powieść przygodowo-historyczną, której akcja rozgrywa się w czasach antycznych. Główny bohater to Trojańczyk o imieniu Białowłosy, uwikłany przez los w niezwykłe przygody (m.in. wyprawia się na daleką północ do krainy cennego bursztynu). Powieśćpokaźnych rozmiarów, ale łyka się jednym tchem!

„Atlantyda odnaleziona” Clive Cussler

I znów wymieniam tylko jedną powieść („Atlantyda odnaleziona”), choć tak naprawdę spokojnie można by tu umieścić dowolną z kilkudziesięciu książek tego autora (szczególnie z serii o Dirku Pittcie). Tym razem mamy do czynienia z czymś zupełnie współczesnym, przygodowo-sensacyjnym, zamiast nastolatków tym razem mamy prawdziwych poszukiwaczy skarbów i miłośników przygód ze świetnym sprzętem i grubymi portfelami. Zresztą, przecież autor jest jednym z nich.

Zobacz także inne książki Clive'a Cusslera.

Jak widać, minęły już trochę czasy, gdy książki przygodowe kojarzyły się jedynie z dzikimi krainami, niedostępnymi dla przeciętnych miejscami lub zawodami dla marginesu. Dziś autorzy dość swobodnie mieszają gatunki, elementy z różnych powieści (np. etos rycerski i jak najbardziej współczesne gadżety i broń), a bohaterem może stać się prawie każdy. Jedno się nie zmieniło: literatura przygodowa sprawiać może niesamowitą frajdę i trudno się od niej oderwać. Na szczęście w wakacje można nawet czasem zarwać noc, byle tylko doczytać do końca.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro