Polecane politury do pielęgnacji lakieru

Polecane politury do pielęgnacji lakieru

Choć większość kosmetyków samochodowych deklaruje wzmacnianie blasku lakieru, to tylko politury można uznać za grupę produktów wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. Które z nich okażą się najlepszym wyborem dla miłośnika detailingu?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 22-05-2018

Zastosowanie i ogólne właściwości politur

Politury to grupa kosmetyków, których zadanie sprowadza się przede wszystkim do nadania powierzchni jak największego połysku. Wąskie zastosowanie sprawia, że rezultat aplikacji jest bardzo atrakcyjny, a w swoim wyglądzie lakier zyskuje tzw. wet look, a więc efekt przypominający oblanie nadwozia taflą wody.

Drugą wspólną cechą wszystkich politur jest przystosowanie do łatwego i szybkiego nakładania na karoserię. Z tego też powodu produkty tego typu oferowane są właściwie wyłącznie w formie mleczka. Trwałość politur nie jest wysoka, stąd też często pokrywa się je innymi kosmetykami zabezpieczającymi, jak chociażby twardym woskiem, czy powłoką ceramiczną lub kwarcową.

Shiny Garage Glaze

Shiny Garage jest polskim producentem chemii samochodowej, którego oferta obejmuje liczne produkty przeznaczone na potrzeby detailingu. Politura Glaze to zaawansowany preparat oparty o wypełniacze, akrylowe polimery i syntetyczne woski. Kompozycja składników została opracowana głównie pod kątem jak najsilniejszego wzmocnienia blasku lakieru. Ponadto produkt ten wykazuje się właściwościami maskującymi rysy i inne niedoskonałości. Za opakowanie o pojemności 500 ml należy zapłacić ok. 55 zł.

Poorboy's World Black Hole oraz White Diamond

Marka Poorboy's World posiada w swoim asortymencie dwie politury. Pierwsza z nich, Black Hole, została stworzona na potrzeby ciemnych lakierów. Druga, White Diamond, spisze się najlepiej podczas aplikacji na jasnych powierzchniach. Obydwa produkty łączy wspólna cecha: maksymalne podbicie głębi koloru i bardzo intensywny efekt "mokrego lakieru". Koszt zakupu politury wynosi ok. 60 zł za 473 ml. Kosmetyk nakładać można ręcznie bądź przy użyciu polerki maszynowej.

Meguiar's Ultimate Polish oraz Deep Crystal Polish

Wśród topowych politur nie może zabraknąć propozycji amerykańskiej marki Meguiar's. Pierwszą stanowi preparat o nazwie Ultimate Polish, którego skład został opracowany pod kątem wzmocnienia połysku przed aplikacją wosku ochronnego. Ponadto produkt ten eliminuje koliste zarysowania, tzw. swirle. Jego cena to ok. 60 zł za opakowanie o pojemności 473 ml. Inną politurą w gamie Meguiar's jest Deep Crystal Polish. Środek ten odżywia i wykańcza lakier na wysoki połysk, tworząc silny efekt oblania taflą wody. Koszt zakupu wynosi ok. 50 zł za 473 ml.

Sonax Auto Politura

Zdecydowanie najtańszą politurą w zestawieniu jest produkt niemieckiej firmy Sonax, który łączy w sobie dobrą jakość z atrakcyjną ceną. Z jednej strony ożywia kolor, a z drugiej zabezpiecza go, dzięki wykorzystaniu naturalnego wosku Carnauba. Posiada wielofunkcyjne zastosowanie, stąd też można ocenić, że nieco bliżej mu do kosmetyków typu all in one, aniżeli klasycznych środków nabłyszczających. Zaletą produktu Sonax Auto Politura jest niska cena – ok. 15 zł za 250 ml.

Jak właściwie aplikować politury?

Kluczem do pełnego wykorzystania możliwości tkwiących w politurach jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed aplikacją. Lakier powinien zostać dokładnie wyczyszczony, najlepiej przy użyciu glinki zbierającej najmniejsze zabrudzenia. Dzięki temu kosmetyk będzie w stanie wniknąć głęboko w pory lakieru i związać się z nim, gwarantując intensywne wzmocnienie blasku. Po nałożeniu politury należy odczekać kilka minut, a następnie wytrzeć powierzchnię ściereczką wykonaną z mikrofibry. W ostatniej fazie warto nałożyć wosk, aby stworzyć trwałą powłokę chroniącą lakier.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro