Polecane obiektywy do bezlusterkowców
Zdaniem eksperta

Polecane obiektywy do bezlusterkowców

Bezlusterkowce prawdopodobnie nie zdominują rynku aparatów cyfrowych, jednak z powodzeniem zjednują sobie nowe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, ponieważ przy niewielkiej wadze i gabarytach dają świetnej jakości zdjęcia oraz filmy. Na rynku pojawia się też coraz więcej obiektów, przez co wybór staje się coraz trudniejszy. Na które obiektywy warto zwrócić uwagę?

udostępnij

Daria ChacińskaDaria Chacińska / 21-08-2018

Producenci starają się zaspokoić potrzeby użytkowników bezlusterkowców, dostarczając coraz to nowe modele szkieł. Na rynku znajdziemy zarówno stałki, jak i obiektywy zmiennoogniskowe. Szerokokątne, jak i teleobiektywy. Wciąż jest ich mniej niż obiektywów dedykowanych do lustrzanek, jednak musimy pamiętać, że są dostępne na rynku o wiele krócej. Aczkolwiek nie możemy narzekać na ich jakość i możliwości.

Olympus M.Zuiko ED 12-100 mm f/4 IS PRO

Olympus M.Zuiko ED 12-100 mm f/4 IS PRO to bardzo dobry, uniwersalny obiektyw ze stabilizacją obrazu. Jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała i świetnie wykonana. Jest odporny na wilgoć oraz kurz. Przy niedużym budżecie, kiedy decydujemy się na zakup jednego obiektywu, warto rozważyć właśnie ten. Szeroki zakres ogniskowych sprawia, że doskonale sprawdzi się jako tak zwany obiektyw spacerowy. To elastyczne rozwiązanie zarówno do fotografowania z bliska, jak i na większych odległościach. Płynne i ciche ustawianie ostrości powoduje, że jest to ulubiony obiektyw zarówno filmujących, jak i fotografujących użytkowników. Jest przy tym lekki oraz redukuje drgania, dlatego w połączeniu z aparatem Olympus stworzą fantastyczną parę do wielu zastosowań. Za szkło musimy zapłacić ok. 5 600 zł.

Zeiss Batis 85 mm f/1.8

Ten obiektyw jest wprost stworzony do portretów. Idealna jest zarówno ogniskowa, jak i otrzymywana jakość zdjęć. Zeiss Batis 85 mm F/1.8 to obiektyw dedykowany przede wszystkim do serii A7, choć oczywiście możemy zastosować go w aparatach Sony z matrycą APS-C. Obiektyw cechuje niezwykle solidne i eleganckie wykonanie. Wszystkie ruchy soczewek odbywają się w środku zamkniętego korpusu. Dodatkową nowością jest to, że obiektyw został wyposażony w elektroniczny wyświetlacz OLED na obudowie, informujący fotografa o dystansie ostrzenia. Szkło ma bardzo dobre światło 1.8 i pięknie rozmywa tło, co jest dodatkową zaletą w fotografii portretowej. Jest stosunkowo drogi, jednak cena odzwierciedla świetną jakość. Kupimy go w cenie od ok. 4500 do 5500 zł.

Fujinon XF 35 mm f/1.4 R

Jest to jest jeden z ulubionych obiektywów stałoogniskowych użytkowników bezlusterkowców FujiFilm serii X. Sam producent zapewnia, że jest to bardzo uniwersalne szkło. Zostało wykonane z dobrych jakościowo materiałów, jest bardzo jasne i nie powoduje przerysowań. Cena również jest bardzo przystępna i wynosi około 2500 zł. Czego więcej trzeba? Fujifilm Fujinon XF 35 mm f/1.4 R dobrze radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Dzięki specjalnie uformowanym lamelkom tworzącym przysłonę możemy uzyskać ładny bokeh. Jednocześnie krawędzie zostały precyzyjnie zaokrąglone, co zapewnia ostrość zdjęć.

Panasonic 25 mm f/1.7

Konstrukcja pochodzi z drugiej połowy 2015 roku. Jest to obiektyw o wyjątkowo małych rozmiarach i niewielkiej wadze wynoszącej zaledwie 125 g. Kosztuje niewiele powyżej 700 zł. Panasonic 25 mm f/1.7 gwarantuje przyjemną obsługę dzięki płynnym i lekko poruszającym się pierścieniom. Szkło wyposażono w siedmiolistkową przysłonę, która w połączeniu z dużą jasnością gwarantuje świetnej jakości zdjęcia, plastyczne i miłe dla oka rozmycie z małą głębią ostrości. Dodatkowo soczewki zostały pokryte warstwami redukującymi odbicia i flary. Minimalna odległość ostrzenia to 25 cm. Niestety nie posiada stabilizacji.

Carl Zeiss Sonnar T FE 55mm f/1.8

Konstrukcja obiektywu, czyli znaczne zbliżenie ostatniej soczewki do matrycy, powoduje, że możliwa jest współpraca jedynie z bezluserkowcami. Sony Zeiss Sonnar 55 mm F/1.8 jest świetny, wyjątkowo dobrze ostrzy obraz w centrum kadru już od maksymalnego otworu względnego. Jakość wykonania jest bez zarzutów. Obiektyw jest metalowy, przez co jego waga jest odczuwalna. Został uszczelniony, a wszystkie ruchy są bardzo płynne i precyzyjne. Praca w trybie AF jest niezwykle cicha, wręcz niesłyszalna. Przy cenie poniżej 4000 zł może z powodzeniem konkurować z najlepszymi konstrukcjami na rynku.

Wybów bezlusterkowców oraz kompatybilnych obiektywów jest coraz bogatszy. Są świetnie wykonane i dają równie dobre rezultaty. Ich niewielkie rozmiary i waga sprawiają, że to świetny sprzęt do codziennego użytku. Bardzo dobrze sprawdzają się także w podróży, kiedy każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie. Pamiętajmy, aby przy zakupie zwracać uwagę na jakość wykonania oraz jasność obiektywu. Wtedy będą nam dobrze dłużyły przez wiele lat.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro