Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Polaroid – gadżet, który musisz mieć!

Polaroid to nazwa, która powinna kojarzyć się każdemu, kto urodził się w latach osiemdziesiątych. Osoby młodsze mogą już nie pamiętać marki, która stworzyła innowacyjne aparaty fotograficzne, które od razu wywoływały zrobione zdjęcie. Firmie z czasem wiodło się dużo gorzej, ale teraz wraca na rynek ze zdwojoną siłą.

Julita Słonczewska
Julita Słonczewska  08-09-2015

Czas czytania: 4 min

Polaroid – gadżet, który musisz mieć!

Stare Polaroidy wyprzedzały swoją epokę. Kiedy na całym świecie wciąż królowały analogowe aparaty, do których trzeba było kupować klisze, firma Polaroid miała w swojej ofercie urządzenia „2 w 1”. Nie tylko były to aparaty, ale przy okazji drukarki, które od razu po zrobieniu zdjęcia zaczynały drukowanie fotografii na specjalnym papierze. Z czasem firma przeszła spory kryzys, ale od wielu miesięcy stara się powrócić na rynek, a aparaty tego producenta ponownie stały się łakomym kąskiem.

Czym jest Polaroid?

Jednym z najnowszych urządzeń w ofercie firmy Polaroid jest model Z2300. To tak naprawdę połączenie kilku urządzeń w jednym. Nazwanie go aparatem fotograficznym byłoby ogromnym niedopowiedzeniem, ponieważ sprzęt ma także funkcję kamery HD, drukarki termicznej oraz edytora zdjęć.

Polaroid Z2300 wyposażony jest w matrycę CCD o rozdzielczości 10 Mpix z możliwością nagrywania filmów HD 1280 x 720 pikseli. Urządzenie oferuje regulację czułości ISO w zakresie od 100 do 400 oraz 2,4-krotny zoom cyfrowy. Wykonywane zdjęcia można podejrzeć na 3-calowym ekranie LCD, a zapisać na karcie pamięci SD o pojemności do 32 GB.Patrząc na specyfikację, można pomyśleć, że to w miarę standardowy aparat cyfrowy. Jednak tajemnica Polaroida kryje się we wbudowanej drukarce termicznej. Po zrobieniu zdjęcia nie tylko możemy je podejrzeć na wbudowanym wyświetlaczu, ale także edytować, np. dodawać ramki lub dostosowywać takie parametry jak kontrast, nasycenie kolorów czy też jasność. Następnie taką fotografię możemy od razu wydrukować. Wystarczy mieć tylko odpowiedni papier i po około 45 sekundach zdjęcie będzie gotowe. Polaroid od zawsze miał dość nietypowy format i nie inaczej jest tym razem. Zdjęcia mają rozmiar 2 x 3 cale, czyli około 76 x 50 mm.

Jak to działa?

Niestety marka Polaroid nie należy już do rodzimej firmy. Prawa do wszystkiego, co związane z tym producentem, zostały zakupione przez firmę Zink, która nie tylko zamierza kontynuować tradycję Polaroida, ale przede wszystkim chce wykorzystywać swoje materiały eksploatacyjne, w tym specjalny papier.Bo Polaroid, mimo że drukuje zdjęcia, w ogóle nie wykorzystuje tuszu. W urządzeniach wykorzystano drukarki termiczne. Zasada ich działania jest bardzo prosta i opiera się tak naprawdę na zastosowanym papierze. Papier Zink składa się z trzech warstw. Każda z nich ma kryształy barwnika, a całość jest pokryta specjalną warstwą ochronną, która jest wykonana z polimeru. I chociaż papier początkowo jest biały, to jednak pod wpływem konkretnej temperatury zaczyna nabierać barw. W ten sposób udaje się uzyskać kolorowe fotografie, które niewiele odbiegają od tradycyjnie wydrukowanych w profesjonalnym zakładzie.

Wady i zalety

Podstawową zaletą urządzenia jest możliwość edytowania i drukowania zdjęć na miejscu, bez podłączania do komputera lub wyjmowania karty pamięci. Zdjęcie możemy uzyskać, nawet siedząc na plaży lub w trakcie górskiej wędrówki. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady, ponieważ trzeba pamiętać o kupnie papieru marki Zink. Zestaw kilkudziesięciu kartek to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Sam model Z2300 można kupić w cenie około 900 zł.

Zobacz również: Cyfrowy polaroid – polecane modele

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro