Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

„Pół wojny” Joe Abercrombie – recenzja

„Pół wojny” Joe Abercrombie – recenzja

Zaczyna się od zdrady i miasta obróconego w zgliszcza, dalej zaś jest równie emocjonująco i dramatycznie. Joe Abercrombie kończy swoją trylogię „Morze drzazg” z prawdziwym przytupem.

Paulina Surniak Paulina Surniak / 26-02-2016

„Pół wojny” to trzecia część cyklu zapoczątkowanego przez „Pół króla”. Po lekturze części pierwszej i drugiej wiemy, że świat, w którym autor osadził akcję swoich powieści, pogrążony jest w chaosie. Najwyższy król chce panować niepodzielnie, zaś królowie poszczególnych krain nie mają bynajmniej zamiaru zrzekać się władzy. Ich ministrowie, czyli zaprzysiężeni doradcy żyjący w celibacie, snują rozbudowane intrygi, zawierają sojusze, które następnie łamią, i chętnie podżegają do wojny. Bohaterowie, których zdążyliśmy poznać i polubić, będą teraz musieli stanąć do walki, jako że wojna, która od dawna wisiała w powietrzu, wreszcie nadeszła.

Troje bohaterów i trzy perspektywy

„Pół króla” opowiadało historię jednej osoby, „Pół świata” zaś miało już dwoje głównych bohaterów. Abercrombie jest pisarzem konsekwentnym – „Pół wojny” to historia trojga ludzi, których punkt widzenia poznajemy naprzemiennie. Trzeci tom jest przez to najmniej spójny, ale zarazem napisany z największym rozmachem. Wojna obejmuje wiele krain, dlatego opowieść musi być wielostronna. Ważną rolę odgrywają też postaci znane z poprzednich tomów, zaś całość można bezpiecznie określić jako epicką, choć słowo to zdaje się dziś nieco wytarte.

Księżniczka, której bronią są słowa

Najwięcej uwagi autor poświęca Skarze – księżniczce, która na pierwszych stronach książki traci wszystko. Pozornie słaba i niedoświadczona dziewczyna odebrała solidne wykształcenie, które sprawi, że będzie umiała stanąć między zwaśnionymi królami i przykuć ich uwagę. Jej orężem są słowa. Zawsze wie, co powiedzieć, by uzyskać upragniony efekt, dlatego słuchają jej zarówno wojownicy, jak i ministrowie. Jako postać jest interesująca, tym bardziej że łatwo jej współczuć. Zauroczona jest Raithem, wojownikiem przydzielonym jej do obrony, na szczęście jednak wątek ten prowadzony jest w dość subtelny sposób.

Wojownik i przyszły minister

Pozostali dwaj bohaterowie pojawili się już w poprzednich częściach cyklu. Raith jest wojownikiem, ma brata bliźniaka i początkowo traktuje służbę dla Skary jako prawdziwy dopust boży. Czytelnik ma go za złośliwego gbura, jednak z czasem Raith zmienia się. A może tylko do głosu dochodzą dobre strony jego charakteru, które nie miały szansy ujawnić się wcześniej? Inaczej jest w przypadku Kolla, którego polubiliśmy już w drugim tomie. Koll ma zostać ministrem, nie jest jednak całkiem pewien, czy życie w celibacie będzie mu odpowiadało. Jest rozdarty między ambicją a uczuciem, i będzie musiał podjąć niejedną trudną decyzję.„Pół wojny” to pełna nagłych zwrotów akcji i brutalnych starć opowieść o wojnie i ludziach opętanych różnymi ambicjami. Nic nie jest tu oczywiste, a postaci, które zdążyliśmy osądzić, zaskakują decyzjami, których się po nich nie spodziewaliśmy. To bardzo dynamiczna powieść, która jest zarazem doskonałym zamknięciem świetnego cyklu.Książka dostępna jest także jako e-book (formaty EPUB i MOBI) za ok. 25 zł.

Źródło okładki: www.rebis.com.pl
podziel się