„Pół świata” Joe Abercrombie – recenzja

„Pół świata” Joe Abercrombie – recenzja

Macie ochotę na wciągająca opowieść pełną przygód, walk i niespodzianek? Cykl „Morze Drzazg” spełni te oczekiwania z naddatkiem – to doskonała lektura dla młodszych i starszych wielbicieli fantasy.

Paulina Surniak Paulina Surniak / 18-09-2015

W pierwszej części swojej serii autor opowiadał o losach Yarviego, który miał zostać królem. „Pół świata” przenosi nas kilka lat do przodu, zaś główną bohaterką tego tomu jest niejaka Zadra – dziewczyna marząca o karierze wojownika.

Bohaterka, której nikt nie lubi

Zadra jest na tyle dziwna i nieprzewidywalna, że niewiele osób darzy ją sympatią. Zamiłowanie do walki i pragnienie, by wyruszyć na prawdziwą wojenną wyprawę, nie przysparzają jej zwolenników w wykreowanym przez Abercrombiego świecie. Nic dziwnego – kobiety zostają tutaj Ministrami, doradzają, opiekują się domem, handlują. Nie ma wśród nich wielu wojowniczek, zaś Zadra ma dodatkowo niewyparzony język i nie potrafi zjednać sobie przyjaciół. Nie jest jednak niespodzianką, że uda jej się wyruszyć na wyprawę, podczas której będzie musiała stoczyć niejedną walkę. Abercrombie świetnie buduje postaci, które budzą jednocześnie sympatię i irytację. Zadra jest tak autentyczna w swoim kolczastym nastawieniu, że trudno jej nie lubić, choć zarazem niełatwo ją zrozumieć. Kiedy jednak przyłączy się do grupy wioślarzy, nasza sympatia do niej zacznie wzrastać, choćby dlatego, że przyjemnie obserwować kogoś, kto się zmienia na lepsze i dojrzewa.

Pojedynki i miłość

„Pół króla” było powieścią dość niewinną, której wartka akcja nie pozostawiała czasu na miłosne rozterki. „Pół świata” jest równie dramatyczną książką, przygoda goni w niej przygodę, a jednak tym razem dwójka bohaterów zaczyna żywić do siebie uczucie wykraczające poza przyjaźń. Podróż, którą odbywają Zadra i Brand, jest nie tylko wędrówką przez obce krainy – odkrywają także własne uczucia. Ten wątek spodoba się zapewne nastoletnim czytelnikom, a na szczęście jest na tyle delikatnie prowadzony, że nie dominuje. Akcja gna naprzód, mnożą się niebezpieczeństwa i nie ma czasu na miłosne uniesienia.Abercrombie konsekwentnie buduje bardzo interesujący i dopracowany świat, w którym władcy sąsiadujących krain walczą o wpływy, zawierają sojusze i je zrywają. To świat niebezpiecznych polityków, przebiegłych doradców i krewkich wojowników, świat, w którym niczego i nikogo nie można być pewnym. „Pół świata” spodoba się zarówno nastoletnim, jak i dorosłym czytelnikom – tym pierwszym przypadną do gustu postaci Zadry i Branda i to, jak zmieniają się ich postawy życiowe i sytuacja. Drudzy z pewnością docenią starannie opisane krainy i wyszukane knowania niektórych postaci. Tych, którzy czytali tom pierwszy, uspokajam – jest tu też i Yarvi, bohater, którego z pewnością zdążyliście polubić. Oprócz niego jest jednak kilka nowych postaci, które powinny bez trudu zjednać sobie waszą sympatię. Książka „Pół świata” dostępna jest w wersji elektronicznej już od 27,50 zł (formaty EPUB i MOBI).

Źródło okładki: www.rebis.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro